נתניהו ב-2016: "איפה בבצ'יק?"
(צילום: עיתון המודיע)

יד ימינו של שר השיכון, יועצו הקרוב בעבר, מנכ"ל חברת לובינג, מנכ"ל הסניף הישראלי של תאגיד תרופות. שורת בכירים נעצרו במסגרת החשד לפרשת השחיתות החדשה, במסגרתה נחקר בכיר בתנובה והעיד עדות פתוחה מנכ"ל החברה אייל מליס, שאינו חשוד. אלו הארבעה שמעצרם הוארך ושמם הותר לפרסום, ובהם מי שנחשב לאיש שעשוי לרשת בעתיד את מקומו של השר יעקב ליצמן.

מוטי בבצ'יק

מוטי בבצ'יק (40), נשוי ואב לחמישה ילדים מירושלים, הוא היועץ הבכיר ויד ימינו של שר השיכון יעקב ליצמן. בבצ'יק נחשב לכוכב העולה של חסידות גור ולמי שעשוי לרשת את מקומו של ליצמן כשיפרוש מהפוליטיקה. הוא זוכה לאמון מלא מצד ליצמן, שהפקיד בידיו סמכויות כמעט מלאות לפעול במקומו - הן במשרדי הבריאות והשיכון, שבהם הוא כיהן ומכהן, והן בפורומים הממשלתיים השונים. בפרשה החדשה חשוד בבצ'יק בשוחד, מרמה והפרת אמונים.
נתניהו מברך את בבצ'יק לרגל יום הולדתו
(מתוך טוויטר )

הארכת המעצר של החשודים בפרשה
(צילום: ניצן דרור )

בבצ'יק, בתפקידו הרשמי יועץ בכיר וראש לשכתו של שר השיכון, נחשב לאחד האנשים החזקים בפוליטיקה החרדית ובממשלה בכלל. הוא צמוד לליצמן מאז 2009 ועם השנים היה לקרוב אליו ביותר. מכיוון שליצמן מחזיק בטלפון "כשר" בלבד, בבצ'יק חבר במקומו בקבוצות הווטסאפ ובפורומים הדיגיטליים השונים של הממשלה כשר לכל דבר, וכך משתתף בשמו בדיונים ואף בהצבעות, עד שבמזכירות הממשלה ובקרב השרים רואים בו את השר האמיתי.
הוא זוכה לאמון מלא מצד ליצמן, שהפקיד בידיו סמכויות כמעט מלאות לפעול במקומו - הן במשרדי הבריאות והשיכון, בהם הוא כיהן ומכהן, והן בפורומים הממשלתיים השונים. כאיש של ליצמן, נציג חסידות גור, בבצ'יק גם נחשב למוציא והמביא של האדמו"ר, ראש החצר הגדולה והמשפיעה בישראל, מול השלטונות. בזכות כל אלה הוא צבר ב-12 שנותיו בפוליטיקה הארצית כוח אדיר וקשרים הדוקים גם עם בכירים במשק.
8 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
בבצ'יק לצד ליצמן. חבר במקומות בקבוצות הוואטסאפ של הממשלה
(צילום: אלכס קולומויסקי )
בין היתר קשור בבצ'יק מאוד גם לראש הממשלה נתניהו ולמשפחתו, הרואים בו כתובת מרכזית לענייני הציבור החרדי, מעין ציר עוקף פוליטיקאים אפקטיבי במיוחד בכל הקשור להתנהלות מול המגזר. לקראת יום הולדתו ה-40 השנה בירך אותו נתניהו ואמר: "בבצ׳יק בן 40, נראה בן 20 וחכם כמו בן 60. בעזרת ה׳ תמשיך לעלות ולהצליח".
בכתבה נרחבת במוסף "כלכליסט" תואר בבצ'יק כבעל חיבור ישיר לאדמו"ר מגור ולנתניהו וכבעל רשת קשרים ענפה בעולם החרדי, לצד הבנה עמוקה של החילונים והתקשורת. לאחרונה חגג בבצ'יק את יום הולדתו ה-40 במסיבה שארגנו לו חברים, ובמהלכה בו קיבל ברכה מיוחדת מנתניהו ומבכירים רבים אחרים שמקורבים אליו.
בסוף 2016, כשנתניהו השתתף בוועידה של עיתון "המודיע", עיתונם של חסידי גור, החמיא ראש הממשלה לליצמן - ואז עצר מעט את נאומו ושאל "איפה בבצ'יק?". כשזיהה אותו בקהל פנה אליו מעל הבמה: "אתה עוזר מצוין לשר בריאות מצוין". בבצ'יק הצעיר, אז רק בן 32, קיבל את הגושפנקא מראש הממשלה מול כל ראשי הקהילה.
8 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
השר ועוזרו. "יותר דומיננטי מכל יועץ שהכרתי"
(צילום: לע"מ )
"ההשפעה שלו מאוד גדולה, עד שאני לא יודע אם לקרוא לזה השפעה או הובלה", צוטט בכיר לשעבר במשרד השיכון. "הוא בחור חכם מאוד, מכיר את הבלי העולם הזה, את המגזר החילוני, את התקשורת, את הסלנג. נראה כאילו הוא כבר 30 שנה בפוליטיקה. הוא חרדי, אבל בפועל מתנהג כמו יאיר לפיד. בחור טוב, מענטש, אוהב לעזור, אבל גם פוליטיקאי דורסני שדואג לאינטרסים שלו".
"בבצ'יק יותר דומיננטי מכל עוזר פרלמנטרי או יועץ שהכרתי", הוסיף הבכיר. "הוא נכנס לישיבות מתי שהוא רוצה ולוחש על אוזני מנכ"ל המשרד פינס. זה נוהל שחוזר על עצמו - מתנהלת ישיבה, המנכ"ל פינס מדבר ובבצ’יק קוטע אותו".
בבצ'יק למד בישיבת חידושי הרי"ם של חסידות גור בתל אביב, שם הכיר את בן האדמו"ר הרב שלמה צבי אלתר. החברות ביניהם הובילה אותו אל "הדירה", מעונו של האדמו"ר בירושלים ומרכז העצבים של החסידות. בבצ'יק התוודע שם גם לבתו של האדמו"ר, חוה (חוי) שור, ונהפך לאחד ממקורביה.
8 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
מגיע לישיבת ממשלה, לצד ליצמן
(צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)
8 צפייה בגלריה
ליצמן מצביע בירושלים
ליצמן מצביע בירושלים
הולך לקלפי בבחירות 2019 א', עם השר
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן מצביע בקלפי בירושלים
יעקב ליצמן מצביע בקלפי בירושלים
וגם בבחירות 2019 ב'
(צילום: אוהד צויגנברג)
מלבד ילדיו של האדמו"ר, בבצ'יק התקרב גם לליצמן - שסידר לו ג'וב כפקיד במחלקת התרבות בקריית גת, עיר מגוריו אז. ב-2009, כשנכנס ליצמן למשרד הבריאות לראשונה, הוא לקח איתו את בבצ'יק, שעבר להתגורר בירושלים. למסיבת הפרידה שארגנו לו חבריו ב"שטיבל" הגיע גם ליצמן, וחזה את העתיד: עוד יבוא היום, אמר, שבבצ'יק עצמו יהיה "בעל דעה", כלומר לא רק עוזר ויד ימינו של שר - אלא אישיות משפיעה בפני עצמה. בקרב אנשי גור המקורבים לאדמו"ר יש מי שטוענים שהנבואה כבר התגשמה, ובבצ'יק נהפך בחסידות לדמות דומיננטית יותר מליצמן.
בריאיון לרדיו קול חי לפני כשנה התייחס בבצ'יק לאפשרות שיירש את מקומו של ליצמן מטעם חסידות גור: "טוב לי עם התפקיד שלי לעזור לציבור. אף פעם לא חשבתי על התפקיד הבא. גם לפני 12 שנה, שהתחלתי להסתובב עם ליצמן, לא חשבתי שאני יהיה העוזר של ליצמן".
לאחר מעצרו של בבצ'יק הגיב ליצמן: "כמי שמכיר מקרוב את עוזרי הנאמן מוטי בבצ׳יק ואת יושרו וחריצותו, אני יודע שכל החשדות שהוזכרו היום במסגרת החקירה, אין בהן ממש וחסרות יסוד. אני מציע לכולם להמתין קצת ולהיווכח שהכל נעשה כדין ועל פי הנוהל התקין. אני סמוך ובטוח שגם רשויות החוק הבודקות את הדברים תגענה בהקדם למסקנות אלו".
עורכי הדין עמית חדד ומיכל רוזנבוים, המייצגים את בבצ'יק, הגיבו: "מרשנו הוא עובד ציבור שמקדיש את חייו למען הכלל. אנחנו משוכנעים שבקרוב מאד יובהר שלא נפל כל רבב במעשיו, וכל פעולותיו נעשו כדין".

מנחם גשייד

גשייד (47) מבני ברק שימש בעבר באותו תפקיד שבבצ'יק ממלא היום. הוא היה יועצו הקרוב והבכיר של ליצמן במשרד הבריאות ושימש כזרוע פוליטית מרכזית של חסידות גור והאדמו"ר.
8 צפייה בגלריה
מנחם גשייד
מנחם גשייד
מנחם גשייד
(צילום: כיכר השבת)
בשנים האחרונות משמש גשייד כיד ימינו של היועץ הרפואי הרב אלימלך פירר, יו"ר אגודת עזרא למרפא וחתן פרס ישראל. בשני תפקידים אלה צבר כוח מרשים וקשרים אישיים ענפים עם דמויות מפתח בצמרת המדינית, הביטחונית, הכלכלית והעסקית של ישראל, ובמוקדי השפעה נוספים.
גשייד משמש גם כפרשן פוליטי בעיתון "המודיע" וכאחד מעורכיו של העיתון הנחשב לשופרו של השר ליצמן. הוא מפרסם מאמרים גם בתחומים שונים בכמה שמות עט, ובהם מ. כרמלי. אולם בשנים האחרונות, לאיר שנפרדו דרכיהם של גשייד ושל פטרונו לשעבר, נרשם נתק ביניהם, בין היתר על רקע מאבקי כוחות בחצר ומעמדם בבית האדמו"ר.
שמו של גשייד עלה לאחרונה לכותרות בעקבות תוכנית "עובדה", שבה הוזכר כמי שתיווך לכאורה בין עו"ד אריאל רוט לגורם אחר במטרה לאסוף חומרים שישמשו נגד השופטים במשפט נתניהו.
עוה״ד טל שפירא וסתיו שורצברג מסרו מטעמו של גשייד כי מרשם "פעל כחוק והוא דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו לכאורה. ההחלטה לשחרר את גשייד ממעצר כבר מחר משקפת את היעדר מעורבותו. אנחנו סמוכים ובטוחים כי בתום החקירה יתבהרו הדברים והתיק בעניינו של גשייד ייסגר".

ארז גילהר, מנכ"ל פוליסי

גילהר הצטרף לחברת השדלנות (לובינג) פוליסי בשנת 2001. לפני מינויו ב-2014 למנכ"ל משותף של החברה, הוא שימש כמשנה למנכ"ל. פוליסי עצמה הוקמה ב-1988 על ידי בוריס קרסני, אשר עומד בראשה עד היום.
8 צפייה בגלריה
בניין חברת פוליסי בתל אביב
בניין חברת פוליסי בתל אביב
בניין חברת פוליסי בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
החברה, הנחשבת לאחת מחברות הלובינג המובילות בישראל, מייצגת חברות רבות במשק הישראלי, בהן בנק הפועלים, פסגות, גולדמן זאקס ועוד.
טרם הצטרפותו לפוליסי מילא גילהר כמה תפקידים משמעותיים, ובהם יועץ התקשורת של שר האוצר אברהם (בייגה) שוחט, דובר מטה הבחירות במערכת הבחירות לראשות הממשלה ולכנסת מטעם מפלגת העבודה ודובר סיעת העבודה בשנים 1999-1998. לפני כן שימש כיועץ של יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, וקודם לכן שימש יועץ של גזבר ההסתדרות.

אבי דנציגר, מנכ״ל רוש ישראל

דנציגר, שאף הוא נעצר בפרשה, הוא מנכ״ל רוש ישראל - חברת בת של ענקית התרופות השווייצרית. הוא הצטרף לחברה ב-1989 ומאז כיהן בכמה משרות ניהול בתחום השיווק והמכירות. דנציגר כיהן מספר פעמים כיו"ר פארמה ישראל, האיגוד לחברות תרופות רב-לאומיות מבוססות מחקר בישראל.
8 צפייה בגלריה
אבי דנציגר
אבי דנציגר
אבי דנציגר
(צילום: עמית שעל)
בשנת 2006 נחקר דנציגר באזהרה במסגרת פרשת השוחד שבה היה מעורב סגן מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב, ד"ר אריה פיגר. בתום החקירה שוחרר דנציגר לביתו. פיגר, שהורשע בעושק ובלקיחת שוחד בסך אלפי שקלים ממשפחות של מטופליו חולי הסרטן, נשלח בסופו של דבר לשנת מאסר.
מחברת רוש ישראל נמסר בתגובה: "רוש ישראל מאשרת שחוקרי משטרה הגיעו הבוקר למשרדיה. החברה משתפת פעולה באופן מלא עם גורמי אכיפת החוק ופועלת בשקיפות מלאה ובהתאם להוראות החוק".