מאחז אביתר יפונה מרצון: ריאיון עם תושב המקום
(צילום: אבי חי)

לאחר דיונים משפטיים ארוכים שנמשכו לאורך כל אתמול בין נציגי הממשלה והיועצים המשפטיים לבין אנשי השומרון, בהם הרב אליקים לבנון, ראש מועצת שומרון יוסי דגן והרב צבי אלימלך שרבף מתנועת נחלה, נחתם הלילה (בין רביעי לחמישי) המתווה לגבי היישוב אביתר באופן סופי.
עיקרי המתווה מדברים על עזיבת התושבים עד מחר בשעה 16:00. במקביל המבנים יישארו במקומם נעולים ויתקיים סקר לבירור מעמד הקרקע. על המתווה סיכמו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ.
סעיף 6 למתווה, אולי הסעיף הכי חשוב עבור התושבים, מדבר על נוכחות אזרחית במאחז. על פי ההסכם, בהקדם האפשרי ובכפוף להשלמת הליכי בירור מעמד הקרקע, תתאפשר הקמת ישיבה במקום. בנוסף נכתב כי לשם כך ייעשה ככל הניתן שימוש בצו תכנון מיוחד. המשמעות היא שהמתיישבים מנסים לעגן בצו את הקמת הישיבה. לאחר השלמת ההליכים התכנוניים המדינה תפעל להקמת יישוב במקום.
3 צפייה בגלריה
 גבעת אביתר
 גבעת אביתר
גבעת אביתר
(צילום: רויטרס)
3 צפייה בגלריה
אביתר
אביתר
תושבים באביתר
(צילום: שאול גולן )
3 צפייה בגלריה
 גבעת אביתר
 גבעת אביתר
(צילום: רויטרס)
המתווה נחתם ואושר על ידי מזכיר הממשלה שלום שלמה מול אנשי אביתר. ביממה האחרונה היו לא מעט מחלוקות סביב המתווה אך בסופו של דבר אנשי המאחז הצביעו בעדו. יש לציין כי דובר רבות על העובדה שהמבנים ביישוב יישארו על כנם - סוג של ניצחון תודעתי. אלא שעל פי הכתוב מבנים שיימצאו מחוץ לשטח ההכרזה (בשטח שאינו אדמות מדינה) יפונו.
יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בירך על החתימה אך הוסיף כי התקבלה החלטה לא פשוטה עבור שני הצדדים. "מתוך האתגר והקושי נצא מחוזקים יותר באביתר ובבניין הארץ, המתווה שסוכם הוא לא מתווה החלומות שלנו אולם כל צד בא בו לקראת השני למען אחדות ישראל בימים קשים אלו של פילוג בעם. ההסכם הזה מחייב אותנו לצעדים לא פשוטים".
צבי אלימלך שרבף, יו"ר תנועת נחלה, מסר כי "הגענו להר הטוב הזה להוסיף התיישבות יהודית, יש לנו צער גדול שבזמן שממשלת ישראל לא מטפלת בבנייה הערבית היא מוצאת את האנרגיות להרוס יישוב יהודי. על מנת למנוע הרס המקום באופן מוחלט החלטנו לקבל את המתווה ואנו מאמינים שמתווה זה יקדם התיישבות יהודית ממלכתית על ההר ובעזרת השם יהיה פתח להתיישבות יהודית רחבה בכל מרחבי יהודה ושומרון"
דניאלה וייס, ממקימות היישוב, אמרה: "קיבלנו את ההחלטה הנכונה לעם ישראל וארץ ישראל. העוצמות של תושבי אביתר מקרינות על האווירה הציונית".