מתיחות שיא בירושלים חסן שעלאן מדווח
(צילום: נדב אבס, שחר גולדשטיין)


להכיל את האירועים בירושלים - כדי לא להוביל להסלמה ביטחונית: זו ההמלצה של צה"ל, על רקע העימותים הקשים אתמול (יום שישי) בהר הבית, שבמהלכם נפצעו 17 שוטרים ויותר מ-200 פלסטינים, רובם הגדול באורח קל. אלפי שוטרים פרוסים הערב ברחבי העיר העתיקה בירושלים וכ-75 אלף מתפללים הגיעו למסגד אל-אקצא. במשטרה אמרו כי שוטרים הותקפו ברחוב הגיא ושני חשודים נעצרו. לא הרחק משם יודו אבנים לעבר שוטרים, ואחד השוטרים נפצע בפניו. חשוד נעצר.
12 צפייה בגלריה
מסגד אל אקצא
מסגד אל אקצא
מסגד אל אקצא
(צילום: AFP)
12 צפייה בגלריה
מסגד אל אקצא
מסגד אל אקצא
מתפללות באל-אקצא
(צילום: AFP)


12 צפייה בגלריה
מסגד אל אקצא, רצועת עזה
מסגד אל אקצא, רצועת עזה
מסגד אל אקצא, רצועת עזה
(צילום: AFP )

12 צפייה בגלריה
העימותים בבירה
העימותים בבירה
עימותים בשייח ג'ראח
(צילום: AFP)

12 צפייה בגלריה
העימותים בבירה
העימותים בבירה
עימותים עם שוטרים
(צילום: AFP)
בינתיים, דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה פרסם הודעה מיוחדת: "אנו מצדיעים לאנשינו האיתנים הנמצאים בירושלים ובמסגד אל-אקצא ואומרים להם שהמפקד מוחמד דף הבטיח לכם - והוא לא יפר את הבטחתו". כמו כן, דווח על הפרות סדר במספר מוקדים לאורך גבול רצועת עזה שכוללות השלכת מטענים ונפצים. כוחות צה"ל במקום.
12 צפייה בגלריה
ההטרדות על הגדר
ההטרדות על הגדר
ההטרדות על הגדר בגבול עזה
12 צפייה בגלריה
העימותים בבירה
העימותים בבירה
שוטרים בירושלים
(צילום: AFP)

המשטרה חסמה את האוטובוסים של המתפללים הערבים בדרכם לירושלים, פקק ענק במחלף חמד
(צילום: נתיבי ישראל, דני אדינו אבבה)
מהמשטרה נמסר: "בעקבות מחאה בשכונת שייח' ג'ראח שבמהלכה החלה הפרת סדר שכללה בין היתר הנפת דגלי פלסטין ויידוי אבנים לעבר הכוחות, החלה המשטרה בפעולות לפיזורם תוך שנאלצו להשתמש באמצעים. לצד האפשרות להפגין ולהביע מחאה, לא נאפשר שזאת תהפוך אלימה ותכלול התפרעות ופגיעה בשוטרים ואזרחים. משטרת ישראל תנקוט כל אמצעי לריסון ההתפרעויות עד אשר יושב הסדר וביטחון הציבור". קודם לכן, יצוין, כ-80 אוטובוסים נבלמו בדרך לירושלים.
המשטרה מונעת מאוטובוסים על ערבים לעלות לירושלים
ההפגנות בירושלים, אמש
(צילום: אלכס גמבורג)

בניסיון נוסף להפחית את גובה הלהבות, היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפנות לבית המשפט העליון ולבקש לדחות את הדיון שהיה צפוי להתקיים ביום שני בעניין פינוי הבתים בשכונת שייח ג'ראח, החלטה שהובילה לימים של עימותים בעיצומו של הרמדאן. בקשת הדחייה תתבסס על חוות דעת הגורמים הביטחוניים העוסקים בנושא, ותאפשר ליועץ מנדלבליט לשקול את עמדתו בעניין. הבקשה לדחייה מגיעה לאחר הערכת מצב ביטחונית שנערכה היום בצהריים, במהלכה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ פנו למנדלבליט וביקשו זאת ממנו.
תיעוד: כך נראה רגע הפריצה של המשטרה להר הבית

בצה"ל ממשיכים לסמן את ירושלים כמוקד הנפיץ שיקרין על הנעשה ביו"ש ובעזה, והפצירו בדיונים סגורים בימים האחרונים עם יתר גופי הביטחון והממשלה לעשות הכול כדי להכיל את האירועים בבירה ולפעול בתבונה על מנת לא לדרדר את המצב.
12 צפייה בגלריה
אירועי הפרעות ברמאדן
אירועי הפרעות ברמאדן
(צילום: רויטרס, EPA, אלי מנדלבאום )
בצבא אומרים כי חמאס מנצל את המצב כדי ללבות את האש בבירה - ואכן כך נראה מההודעות שפרסם הערב ארגון הטרור. בסניף הארגון בירושלים קראו "להמוני עמנו להתגייסות כללית ועלייה למסגד אל-אקצא, כדי לחגוג את לילת אל-קאדר עד האיפטאר בבוקר שלמחרת".
בחמאס-עזה אמרו כי "ניסיונות ישראל למנוע מהפלסטינים להיכנס למסגד אל-אקצא הן הפרה של החוקים והנורמות האנושיים הבסיסיים ביותר המבטיחים חופש פולחן. מנגד, ההתעקשות של עמנו בגדה המערבית להגיע למסגד אל-אקצא מאשרת את המוכנות המלאה להגן עליו ולהגן על זהותו מול התוקפנות הציונית נגדו".
מוקדם יותר היום הוחלט לתגבר בארבעה גדודים נוספים את אוגדות עזה ואיו"ש מחשש להתלקחות, לרבות צלפים, במטרה להיערך לאפשרות של הפרות סדר בגבול הרצועה. במקביל, גם במשטרה תגברו כוחות, בדגש על גזר ירושלים, ובמד"א העלו כוננות.
12 צפייה בגלריה
עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית
רימוני הלם בהר הבית
12 צפייה בגלריה
עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית
(צילום: רויטרס)

על רקע המהומות: צה"ל יקיים תרגיל שידמה מלחמה רב-זירתית

בתוך כך, בצבא יקיימו על רקע המתיחות את התרגיל הענק למלחמה רב-זירתית שתוכנן מראש. הוא יחל בימים הקרובים ויימשך כחודש. הכוחות בשטח הונחו להגביר את רמת הדריכות והכוננות כדי להימנע מטעויות טקטיות שעלולות להבעיר את השטח.
בעקבות העימותים הקשים בהר הבית נמסרו שורת גינויים ממדינות ערב, וכן גם מאלו שחתמו על הסכמי שלום עם ישראל - בחריין ואיחוד האמירויות. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צייץ בעברית הערב: "אנו מגנים בחריפות את ההתקפות המתועבות של ישראל נגד מסגד אל-אקצא, המתרחשות למרבה הצער בכל חודש רמדאן. נמשיך לעמוד לצד אחינו ואחיותינו הפלסטינים".
כמו כן, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן שוחח הערב בטלפון עם אמיר קטאר, שייח' תמים בן חמד אל ת'אני. אבו מאזן עדכן את האחרון בהתפתחויות האחרונות בעיר ירושלים, וזה השיב כי קטאר עומדת לצד העם הפלסטיני במאבקו להשיג את זכויותיו, לבסס את נוכחותו בירושלים ולהגן על המקומות הקדושים שלו. הוא הדגיש כי קטאר מוכנה למלא כל תפקיד כדי לעצור את ההתקפות בירושלים, ואת דיכוי העם הפלסטיני.