מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון מהבידוד לאולפן ynet
(אורי דוידוביץ)

ישראל חוזרת לסגר: לאחר עלייה רצופה בתחלואת הקורונה במשך כל הקיץ, ישראל חוזרת לסגר מלא לשבועיים - ואז לשבועיים נוספים בלי לימודים בבתי הספר ובגנים. זהו המתווה שאישר אמש (חמישי) קבינט הקורונה אחרי שעות ארוכות של דיונים. מועד תחילת הסגר - ככל הנראה ביום רביעי או שישי בשבוע הבא - טרם נקבע. הדיונים בנוגע לתאריכים יימשכו בסוף השבוע, וכנראה ייקבעו סופית בישיבת הממשלה ביום ראשון בשעה 10:00.
6 צפייה בגלריה
שוטר מג"ב מציב מחסום בשכונה בבית שמש סגר לילי קורונה
שוטר מג"ב מציב מחסום בשכונה בבית שמש סגר לילי קורונה
שוטר מג"ב מציב מחסום בשכונה בבית שמש
(צילום: AP)
ההצעה שאושרה היא להפעיל תוכנית תלת-שלבית לבלימת העלייה בתחלואה על ידי צמצום התקהלויות. בשלב הראשון, שכאמור יחל ביום רביעי הבא או ביום שישי, ערב ראש השנה, יוטל סגר מלא: מערכת החינוך תיסגר (מלבד חינוך מיוחד, ובכיתות ה' ומעלה יבוצע לימוד מרחוק לאורך החגים) ותיסגר פעילות המגזר הפרטי והציבורי למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים.
6 צפייה בגלריה
סגר בעמנואל
סגר בעמנואל
סגר בעמנואל
( צילום: יריב כץ)
שמונה שרים תמכו במתווה, אך השרים עמיר פרץ, ישראל כץ, יעקב ליצמן ויזהר שי התנגדו. בשלב כלשהו, המיקרופון בחדר של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן נותר פתוח והוא נשמע תוקף בחריפות את הפרויקטור פרופ' רוני גמזו: "הוא רוצה להפיל את הממשלה, גמזו. אני מכיר אותו. הוא שיקר לנו".
שר הביטחון בני גנץ טען כי צריך לפעול בצורה מסודרת: "בסוף הציבור מסתכל עלינו, ואנחנו צריכים להראות לו שהתבצעה עבודה רצינית. אני מציע שהקבינט יקבל החלטה עקרונית ומשרד הבריאות ביחד עם שאר משרדי הממשלה יגבש את הדיוקים במתווה אחרי שנשמע לאורך סוף השבוע את כל הקולות, גם את הביקורת, וניערך כמו שצריך. בזמן הזה גם מערכת הביטחון ושאר המערכות יחלו את ההיערכות שלהן בשטח".
6 צפייה בגלריה
ביקור של בני גנץ במרכז השליטה בכפר קאסם ביחד עם סגן הרמטכ"ל ונציגי העירייה
ביקור של בני גנץ במרכז השליטה בכפר קאסם ביחד עם סגן הרמטכ"ל ונציגי העירייה
"הציבור מסתכל עלינו". גנץ
(צילום: יאיר שגיא)
לפי המתווה שאושר, בשלב זה תבוצע עבודה מהבית ככל הניתן; יותרו תפילות ציבוריות במרחב הפתוח או במרחב הסגור בתנאים שנקבעו בתוכנית ה"רמזור" במצב "אדום"; המסעדות ייסגרו לחלוטין (מלבד משלוחים); וכן מקומות פנאי ובילויים, בתי עסקים ומסחר ותיירות פנים. בנוסף יוטל איסור על תנועת אנשים ליותר מ-500 מטר ממקום המגורים.
השלב השני, שיחל בסביבות 1 באוקטובר למשך לפחות 14 יום, יהיה חלופת ה"ריסון המהודק" שאותה העלה פרופ' גמזו. בשלב זה, מערכת החינוך תמשיך להיות סגורה (פרט לחינוך מיוחד וללימודים מרחוק של תלמידי כיתות ה' ומעלה), תוגבל תנועת אנשים מחוץ לאזורי המגורים לאורך ימי חג הסוכות (מערב החג למשך תשעה ימים), וכן יוגבלו ההתקהלויות באזורי הארץ בהתאם להגדרות שנקבעו בתוכנית "רמזור" למצב "אדום".
6 צפייה בגלריה
שוטרים בכניסה לנצרת בעקבות הסגר הלילי
שוטרים בכניסה לנצרת בעקבות הסגר הלילי
שוטרים בכניסה לנצרת
(צילום: אבגאנה אסלן)
6 צפייה בגלריה
שוטרים בכניסה לבני ברק בעקבות הסגר הלילי
שוטרים בכניסה לבני ברק בעקבות הסגר הלילי
בני ברק
(צילום: AP)
באותו זמן תותר העבודה הציבורית במתכונת חירום ובמגזר הפרטי בהיקף של עד 30 ל-50 אחוזים. השלב השלישי יהיה מעבר לפעילות בהתאם לתוכנית ה"רמזור", מסביבות 15 באוקטובר. פעילות המסעדות, הקניונים, תיירות הפנים והעסקים שמקבלים קהל עדיין תיאסר.
השלב השלישי הוא חזרה לתוכנית הרמזור של ממונה הקורונה גמזו. לפי ההצעה, מעבר משלב לשלב ייעשה לאחר הערכת מצב ובכפוף לכך שתמונת המצב תצביע על מגמה מתמשכת מובהקת של ירידה בתחלואה. פעילות התחבורה הציבורית תותאם להיקף הפעילות במשק ובהתאם למתכונת שהונהגה ע"י משרד התחבורה בגל הראשון. כמו כן, משרד האוצר יפעל יחד עם משרד רה"מ ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע כלכלית כתוצאה מההחלטה.
אתמול אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי תוכנית הרמזור של גמזו כשלה. "התוכנית הדיפרנציאלית תלך ותקיף עוד ועוד מאות אלפים עד שנגיע למשהו דומה מאוד לסגר כללי. אבד הכלח על התוכנית הדיפרנציאלית".
פורסם לראשונה: 22:30, 10.09.20