השר אקוניס בראיון לאולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)

השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס (הליכוד) נבחר לעמוד בראש ועדת החריגים שתכריע על היוצאים והנכנסים לישראל - ואמר כי הוועדה חייבת להפעיל מצד אחד רגישות גבוהה למקרים שיובאו בפני הוועדה, ומצד שני לא להיות חסרת אחריות.
בראיון לאולפן ynet תקף אקוניס את שרי כחול לבן וטען כי אם הממשלה הייתה תומכת בעמדתם, ביום שישי האחרון כל התקנות היו פוקעות, והמסחר, כמו גם החינוך, היה נפתח במתכונת רגילה. "היינו חוזרים לערב הסגר הראשון, למעט נתב"ג", אמר. "חובתנו העליונה לציבור היא לא לעשות פוליטיקה", ציין השר. "מה שהיה בחמישי בלילה זה היה שיא שיאו של מופע פוליטי חסר אחריות של שרי כחול לבן שבאו ואמרו 'אנחנו פותחים הכל'".
4 צפייה בגלריה
אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
(צילום: הדר יואביאן )
לדבריו, "לאור המספרים שהתפרסמו הבוקר הזה אנחנו צריכים לפתוח בהדרגה, בזהירות ואחריות את מערכת החינוך, בוודאי ככל שהגיל קטן ובהדרגה. אני קורא את הגרפים של המל"ל, את הגרף של מקדם ההדבקה, החולים במצב קשה, מאומתים ביחס לבדיקות, ולדאבון ליבי גם את מספר הנפטרים".
השר אקוניס נשאל אם תהיה יותר גמישות כלפי הבקשות ליציאה וחזרה לארץ, והשיב כאמור כי הדרך הנכונה ביותר היא לשלב בין הרגישות לאחריות. "אתמול אישרתי בעקבות פנייתה של שרת הקליטה והעלייה פנינה תמנו שטה הגעה של כ-300 עולים מאתיופיה לקראת הסופ"ש. דיברתי הבוקר עם יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית, הדבר ייעשה בכפוף לבדיקות קורונה יסודיות כבר שם".
4 צפייה בגלריה
נוסעים אחרונים ב נתב"ג
נוסעים אחרונים ב נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
בכל הנוגע לחינוך, אקוניס אמר כי "אני באמת לא חושב שמערכת החינוך יכולה להיפתח בהתראה של 24 שעות. צריך לפתוח בהדרגה, בהתראה של יומיים-שלושה". על הישיבה אמש בעניין חידוש הלימודים והמסחר אמר אקוניס כי המומחים הציגו שתי תזות עיקריות. "פרופ' רן בליצר ופרופ' ערן סגל חשבו שאפשר לפתוח בהדרגה ובזהירות, בעוד שד"ר שרון אלרעי פרייס ופרופ' אלי וקסמן הסריטו תסריטי אימה, זה היה מעורר בהלה. היה לי ויכוח עם פרופ' וקסמן, אני מאוד מעריך אותו וקשוב לו עוד מהגל הראשון. תחזיותיו אז לא התמששו לשמחתנו. זה נכון שהגענו לסגר שני ושלישי - כמו בכל העולם".
השר התייחס לדבריה של מזכ"לית הסתדרות המורים באולפן ynet, ואמר: "אני קשוב ליפה בן דויד, אבל לא תמיד אני מסכים. אני מעדיף שזה יגיע למליאה ונכריע לגבי מערכת החינוך. צריך להתכונן לפתיחה מחודשת". בעניין פתיחת המסחר ובעלי העסקים שהחליטו לעבוד במתכונת של טייק אוויי, בדומה למסעדנים, אמר אקוניס כי "אלה פרשנויות של בעלי העסקים. ליבי איתם, אני יושב כאן בלב כואב מאוד ומשוחח עם אנשים מכל הענפים, גם חדרי הכושר, שאני חושב שאפשר לפתוח אותם משום שהם יכולים להגביל את מספר הנכנסים בצורה מסודרת. בכל רחבי הארץ המתקנים העירוניים מלאים עד אפס מקום במתעמלים".
4 צפייה בגלריה
כיתה ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב
כיתה ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב
אקוניס: "להתכונן לפתיחה מחודשת, לא בהתראה של 24 שעות"
(צילום: AP)
אקוניס נשאל לדעתו על דחיית המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שהתבטאו יו"ר הכנסת יריב לוין ואמיר אוחנה, ואמר כי מדובר בקונספירציות. "כל ההימורים של מפתחי הקונספירציות מטעם עצמם, שב-8 בפברואר רה"מ יארגן סגר כללי בישראל כדי שלא יגיע לאולם ביהמ"ש – הדברים הופרכו. הוא התייצב בדיוק כפי שאמרנו שיקרה וכפי שאמר שיקרה. בעיניי, כתבי האישום הללו מופרכים מיסודם, מעיקרם הם מופרכים. אמרתי את זה גם עם הגשת כתבי האישום ערב הבחירות הראשונות, ואני לא חוזר בי מעמדתי. בכל משפט יש דחיות, יש דחיות במשפטים של אזרחים בבית משפט השלום, בבית המשפט לתעבורה, וגם במחוזי ובעליון", אמר.
ראינו בדיון הקודם את רה"מ ומאחוריו שרי הליכוד, עכשיו לא. למה? "אתמול הייתה פניה יוצאת מהכלל של רה"מ לא רק לשרים ולח"כים, אלא גם לתומכים. לצערי הרב מי שלא הצליח לבלום את עצמו מלהגיע לרחוב סאלח א-דין בירושלים הם אותה קבוצה קטנה של מפגינים".
4 צפייה בגלריה
ההפגנה מחוץ לבית המשפט
ההפגנה מחוץ לבית המשפט
ההפגנה מחוץ לבית המשפט
(צילום: אלכס קולומויסקי )
הזכות להפגין אושרה בממשלה. "לא אמרתי שלא. זה בהחלט בהתאם לתקנות הקורונה. אם הייתה בהם אחריות כפי שהם מצפים מההפגנה של הרב החרדי בירושלים או הפגנה של ערבים בצפון הארץ, היו בולמים את הדבר הזה. הרי הקורונה איננה מבחינה באם אתה מפגין, אם אתה משתתף בהלוויה של רב או האם אתה מתקהל בצומת טמרה בואכה הקריות". השר הבהיר גם בעניין ההלוויה ההמונית בבני ברק אמש כי "כל התקהלות היא מסוכנת. הבעיה העיקרית שאנו ניצבים בפניה עכשיו וזו גם הייתה הדילמה אתמול בלילה, זה איך אנו מונעים התקהלויות שעלולות להעלות את מקדם ההדבקה ואת המאומתים. לשמחתי המספרים יורדים, ובניגוד מוחלט לתחזיות האימה ששמעתי על ידי המומחים, קראתי תיגר כהרגלי, אבל ידי לא הייתה על העליונה".