תיעוד: תקיפת צה"ל בעזה, הלילה
(צילום: דובר צה"ל)

13 רקטות שוגרו הלילה (בין שלישי לרביעי) מרצועת עזה לעבר ישראל. חמש מהן התפוצצו בשטחים פתוחים ושמונה יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. לא היו נפגעים בגוף. האזעקות החלו להישמע בעיר שדרות וביישובים במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, כחצי שעה לאחר שצה"ל החל לתקוף בשטח הרצועה בתגובה לירי לעבר אשדוד ואשקלון אתמול.
האזעקות הראשונות נשמעו בשעה 04:30 בשדרות ובשורת יישובים במועצה האזורית שער הנגב. בהמשך התרחב הירי גם לכיוון המועצות האזוריות אשכול ומרחבים. רקטה אחת התפוצצה בכביש במועצה האזורית שער הנגב. במועצה עדכנו הבוקר כי הלימודים יתקיימו כרגיל, חרף הירי הלילי מהרצועה.
מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו כ-10 יעדי טרור של חמאס ברצועה. בין היתר הותקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה וחומרי נפץ ומתחם המשמש לאימונים וניסויי ירי רקטי של הארגון. בצה"ל ציינו כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות אמש לעבר אשדוד ואשקלון. התקיפות נוהלו ישירות ממרכז האש של פיקוד הדרום, בניצוחו של אלוף הפיקוד הרצי הלוי.
9 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
תיעוד מתקיפות צה"ל בעזה
( צילום: דובר צה"ל)
9 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
"הותקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה וחומרי נפץ"
( צילום: דובר צה"ל)
9 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
( צילום: דובר צה"ל)
השיגורים הליליים מעזה
(צילום: דדי פולד)

תיעוד מרגעי הפיצוץ באשדוד

במערכת הביטחון רואים בחמאס אחראי לירי. "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ובריבונותה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל", נמסר עוד מדובר צה"ל.
בהמשך חידש חיל האוויר את התקיפות. מדובר צה"ל נמסר כי הותקפה מנהרה של חמאס בתגובה לירי הרקטות במהלך הלילה.

9 צפייה בגלריה
בית ספר ניצני אשכול
בית ספר ניצני אשכול
הלימודים נפתחו כרגיל בעוטף עזה
(צילום: בראל אפרים)
9 צפייה בגלריה
רקטות עזה ירי הסלמה אשדוד נפילה צבע אדום אזעקה
רקטות עזה ירי הסלמה אשדוד נפילה צבע אדום אזעקה
שאריות ההרס באשדוד
(צילום: MCT)
ראש העיר שדרות, אלון דוידי, התייחס למטחים לעבר עירו ומתח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ברכות למדינת ישראל על השלום עם האמירויות ובחריין. עידן חדש נפתח", הוא אמר. "אבל מצד שני, לא מוזר שכמדינה, המחבל היחיד שחוסל בעזה בגלל ירי רקטות בשנתיים האחרונות היה זה שירה על ביבי באשדוד? מברוק על השלום ביבי, אבל מה עם החיים של ילדי שדרות ועוטף עזה? לא מגיע להם לישון בשקט כמו כולם?".
זירת הנפילה באשדוד
(צילום: רועי עידן)
אתמול, בזמן טקס החתימה על הסכמי הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ועם בחריין בבית הלבן, נשמעו אזעקות באשדוד ובאשקלון. מצה"ל נמסר כי שתי רקטות נורו משטח רצועת עזה לעבר ישראל - וכיפת ברזל יירטה אחת מהן. חמישה בני אדם נפצעו משברי זכוכית סמוך לקניון לב אשדוד, בהם אישה בהיריון וגבר בן 62 שהיה בדרכו לחלק לחם למשפחות נזקקות. מצבו של בן ה-62 הידרדר במהלך הלילה, והוא מוגדר קשה אך יציב. כמו כן, חמישה נוספים נפצעו קל ושמונה לקו בחרדה.
האזעקות נשמעו זמן קצר לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון ובעת נאומו של שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זאיד. כמה שעות לאחר מכן עצרו לוחמי צה"ל שני חשודים שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה לשטח ישראל. מצה"ל נמסר בהמשך כי על השניים נתפסו שני רימונים. הם תוחקרו ושוחררו בחזרה לשטח הרצועה.
נתניהו התייחס לירי עם המראתו מוושינגטון, ואמר כי הוא "לא מתפלא שהטרוריסטים הפלסטינים ירו לעבר ישראל בדיוק בזמן הטקס ההיסטורי. הם רוצים להחזיר את השלום לאחור, הם לא יצליחו בזה. אנחנו נכה בכל אלה שידם שלוחה לפגוע בנו, ואנחנו נושיט יד לשלום לכל אחד שידם שלוחה לשלום איתנו".
9 צפייה בגלריה
רקטות עזה ירי הסלמה אשדוד נפילה צבע אדום אזעקה
רקטות עזה ירי הסלמה אשדוד נפילה צבע אדום אזעקה
אזור נפילת הרקטה באשדוד
(צילום: MCT)
9 צפייה בגלריה
נזק נגרם באשדוד כתוצאה מרקטה ששוגרה בזמן טקס החתימה
נזק נגרם באשדוד כתוצאה מרקטה ששוגרה בזמן טקס החתימה
זירת הנפילה באשדוד
(צילום: AFP)
בנו של הפצוע בן ה-62 סיפר ל-ynet: "כנראה שאבא הלך להתפלל כמו בכל ערב, ואז הגיע לקחת שאריות מזון מהחנות כדי לחלק לנזקקים. פתאום תפסה אותו האזעקה עוד לפני שהוא בכלל הגיע לחנות, כי השקיות לא היו ברכב. הוא כנראה יצא, ניסה להסתתר - ואז זה קרה".
גם אביחי רז, שבבעלות משפחתו מאפייה, נפצע מרסיסים. הוא שחזר את שאירע: "שמעתי אזעקה, יצאתי החוצה כי המרחב המוגן היה סגור. ירדתי על הברכיים והאזעקה הסתיימה. האזעקה נגמרה וכעבור חמש שניות, כשבאתי לקום, היה בום עצום, מלא זכוכיות ואבנים. הוויטרינה התפוצצה ושברי זכוכית עפו לכל עבר. גם אני עפתי. עפתי לפינה. כשקמתי ראיתי את הבחור שבא לאסוף את הלחם של סוף היום שנפצע. דברים נפלו ופתאום היה חשוך. זה היה כמו סרט. מפחיד. לא מאחל לאף אחד לעבור דבר כזה. אני כועס שזה קרה. אני נולדתי פה. פעם אחת צריך לתת עם פטיש ולגמור עם זה, לא בליטופים ובהורדת עמדות".
אביחי רז משחזר את הנפילה באשדוד
בחמאס אמרו לאחר הירי כי "הסכמי נרמול היחסים בין ישראל לבין איחוד האמירויות ובחריין לא שווים את הדיו שבו הם נכתבו ולא מעניקים לישראל לגיטימציה על אדמות פלסטין. העם הפלסטיני יגיב באמצעות עמדה פלסטינית מאוחדת, באמצעות החרפת ההתנגדות בכל דרכיה. אנחנו מחויבים להמשיך את המאבק עד השגת זכויותיו של העם הפלסטיני שיתמודד עם ההסכמים האלה כאילו הם אינם".
הבוקר אמרו בארגון כי "ההתנגדות מוכיחה את יכולתה לקבוע משוואות מול ישראל, וכך למנוע ממנה לשנות את כללי העימות. תגובת ההתנגדות היא לתוקפנות הציונית ברצועת עזה, והיא תגובה להפצצת מוצבים. אנחנו מוכיחים היום שהסוגייה הפלסטינית עודנה חיה ונוכחת".
סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר: "ההתעלמות מדברים חשובים מאוד לא תציל את טראמפ ואת נתניהו. ארגונים ערביים הוכיחו כי הם מוכנים לפנות לבית הלבן בכל רגע. עמדת הליגה הערבית מאכזבת וזה מאוד מצער, התפוררותה אפשרה ללחץ האמריקני להניב פירות".
בעקבות הירי לדרום אתמול, קיים שר הביטחון בני גנץ התייעצות ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, שבסיומה העביר את הנחיותיו לצה"ל וגורמי הביטחון. גנץ אמר כי "בערב היסטורי של שלום, קיבלנו תזכורת מאויבינו שעלינו תמיד להיות חזקים ודרוכים להגן על תושבי ישראל בכל זירה ובכל עת". ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות ואישר את התקיפות בעודו בוושינגטון.
9 צפייה בגלריה
מוחמד אל-עמאדי
מוחמד אל-עמאדי
השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי. הביא להבנות לפני כשבועיים
(צילום: AP)
לפני כשבועיים הגיעו ישראל וחמאס להבנות בתיווך השליח הקטארי לרצועה, מוחמד אל-עמאדי, אחרי מאות שריפות שפרצו בשטחי עוטף עזה במסגרת טרור הבלונים. במקביל נרשמו תקיפות רבות של צה"ל בשטח הרצועה בתגובה להפרחת הבלונים.
בהודעה מטעם חמאס נמסר לפני כשבועיים: "הגענו להבנות רגיעה עם ישראל, להחזרת השקט ומניעת ההסלמה". גורמים בישראל אישרו אז את הדברים ומסרו כי "הושגו הבנות בין חמאס לקטארים בנוגע למשבר", ובהמשך נמסרה הודעה רשמית מטעם ישראל, ובה נאמר כי "בהמשך למאמצי הרגיעה ובתום התייעצות ביטחוני בראשות שר הביטחון, הוחלט על החזרת פעילות המעבר כרם שלום לשגרה, לרבות כניסת דלק. כמו כן, מרחב הדיג ברצועה יוחזר ל-15 מיילים ימיים".