2 צפייה בגלריה
חגית משה נפתלי בנט
חגית משה נפתלי בנט
"למנוע את מחיקת מפד"ל ההיסטורית". משה ובנט
ברגע האחרון לפני סגירת רשימות המועמדים לכנסת ה-24 - מאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למזג את הבית היהודי עם בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר עלו בתוהו. מפלגת הבית היהודי הודיעה אמש (ה') לא תתמודד בבחירות והיו"ר חגית משה הביעה תמיכה בנפתלי בנט תמורת הבטחה עקרונית לכהן כשרה בממשלה הבאה - אם ימינה תהיה חברה בה. מימינה ומהבית היהודי נמסר כי "במטרה למנוע את מחיקתה של תנועת המפד"ל ההיסטורית - הבית היהודי תחבור לימינה".
המחיר הפוליטי שבנט שילם עבור הבית היהודי זניח. הוא אמנם הבטיח שחגית משה תתמנה לשרה לענייני ירושלים, אך לראשונה לא יהיה ייצוג לבית היהודי/מפד"ל בכנסת. עובדה זו מעמידה את גוש נתניהו במצב חדש - הוא שאף לאיחוד גדול בימין ונותר עם רשימה חרד"לית עם פלג קיצוני שתומכת בו, שעלולה לחזור לאזור סכנת אחוז החסימה.
2 צפייה בגלריה
סמוטריץ' ובן גביר חתמו על הסכם לריצה משותפת בבחירות
סמוטריץ' ובן גביר חתמו על הסכם לריצה משותפת בבחירות
ירוצו בנפרד מהבית היהודי. בן גביר וסמוטריץ'
מוקדם יותר התקשרה משה ליו"ר ימינה נפתלי בנט. בשיחתם ביקשה משה מבנט להגיע להסכם חבירה שימנע את מחיקתה של תנועת המפד"ל (הבית היהודי) ההיסטורית מהמפה הפוליטית, לאחר שהתפוצצו המגעים מול סמוטריץ'. בנט נעתר לבקשתה, והשניים סיכמו: • מפלגת הבית היהודי לא תרוץ באופן עצמאי בבחירות לכנסת ה-24, אלא תביע תמיכה מלאה ברשימה ימינה בראשות נפתלי בנט. • מפלגת ימינה, בכניסתה לממשלה או בהרכיבה את הממשלה הבאה, תדאג למינויה של חגית משה לשרה בממשלה שתהיה אמונה על ענייני הציונות הדתית ובכללים נושאי החינוך הממלכתי-דתי, הגרעיניים התורניים, השירות הלאומי, ישיבות ההסדר והמכינות הקדם צבאיות והחטיבה להתיישבות. • מפלגת ימינה תהיה רשאית להשתמש בהשאלה באות ב' לקראת הבחירות לכנסת ה-24 בלבד.
ח"כ ביטן מגיש את רשימת הליכוד
(צילום: אלכס גמבורג, ועדת הבחירות המרכזית)

נציגי העבודה מגישים את הרשימה
(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)

אף על פי הכרזת בנט כי הוא רץ לראשות הממשלה, דקות ספורות אחרי ההסכם עמו התראיינה משה בערוץ 20 והביעה תמיכה דווקא בנתניהו לתפקיד. לדבריה, "אני לא הולכת להיות חברת כנסת, אבל אם תשאלו אותי אני רוצה שבנימין נתניהו והימין יוביל את ממשלת ישראל. אני אתמוך בימינה כדי שתהיה חזקה בכנסת".
אתמול הודיעו מפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ' ומפלגת עוצמה יהודית של בן גביר כי ירוצו יחד בבחירות במסגרת "בלוק טכני". נציגי עוצמה יהודית, שהתאחדה קודם לכן עם מפלגת נועם הפועלת נגד להט"בים וזכויותיהם, יקבלו את המקומות 3 ו-6 ברשימה החדשה. נתניהו הפעיל על הצדדים לחץ כבד להתאחד ואף שריין לטובת האיחוד את המקום ה-28 ברשימת הליכוד.
יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד מיקי זוהר בירך את נציגי הימין הקיצוני על האיחוד ואמר כי "ההסכם שנחתם בין סמוטריץ' לבן גביר חשוב מאוד לימין, הוא יעזור לנו לנצח את הבחירות. אני מברך אותם על כך שגילו מנהיגות ואחריות שהובילה להחלטה הנכונה.
פורסם לראשונה: 22:24, 04.02.21