2 צפייה בגלריה
עיסאווי פריג' ומתן כהנא עם שר המשפטים של סודן נסאראדין עבדולבארי באבו דאבי
עיסאווי פריג' ומתן כהנא עם שר המשפטים של סודן נסאראדין עבדולבארי באבו דאבי
עיסאווי פריג' ומתן כהנא עם שר המשפטים של סודן נאסר א-דין עבד אל-בארי באבו דאבי
השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג', השר לשירותי דת מתן כהנא וסגן שר החוץ עידן רול נועדו בנפרד היום (רביעי) באבו דאבי שבאיחוד האמירויות עם שר המשפטים של סודן, נאסר א-דין עבד אל-בארי באירוע לציון שנה להסכמי אברהם. המפגש מתקיים על רקע ההתחממות ביחסים עם סודן: רק באחרונה דווח שמשלחת ביטחונית סודנית ביקרה בישראל בחשאי. במקביל, האמריקנים מקדמים חתימה על הסכם נורמליזציה בין שתי המדינות שצפוי להיערך בקרוב בוושינגטון.
כבר באוקטובר 2020 הודיע הנשיא טראמפ על נירמול היחסים בין ישראל לסודן, ואולם מאז לא נחתם הסכם נורמליזציה - למרות שישראל וסודן מקיימות כל העת מגעים ומשלחות ישראליות ביקרו בחרטום ומשלחות סודניות הגיעו לארץ, כפי שצוין.
האמריקנים לוחצים על הסודנים לקיים מעמד של חתימה על הסכם נורמליזציה ונראה שהאחרונים מושכים זמן, כנראה כדי לוודא שארה"ב תשלים מספר מהלכים שהבטיחה בקונגרס. גורם ישראלי אמר על הפגישה: "זה לא מאוד משנה, כי היחסים מתקיימים ויש נורמליזציה, אך צריך רק לקיים טקס ומתישהו זה יקרה".
2 צפייה בגלריה
עיסאווי פריג' עם שר המשפטים של סודן נסאראדין עבדולבארי באבו דאבי
עיסאווי פריג' עם שר המשפטים של סודן נסאראדין עבדולבארי באבו דאבי
עיסאווי פריג' עם שר המשפטים של סודן
השר פריג' סיפר לשר הסודני על הייחודיות של הממשלה החדשה בישראל הכוללת ימין, מרכז ושמאל, ושלראשונה בתולדות מדינת ישראל - הממשלה נתמכת על-ידי מפלגה ערבית. השר עבד אל-בארי ציין את הצורך בסובלנות באזור וציין כי הסכמי אברהם היו הדבר הנכון והנחוץ כדי להפוך את הדיבורים למעשים.
"השלום לא נעשה בדיבורים, אלא במעשים", אמר עבד אל-בארי והוסיף כי בהיסטוריה של סודן ניתן למצוא שיתופי פעולה רבים וכי כל אחד מהם התחיל באופן הדרגתי. "בהתחלה קבוצה קטנה מקבלת את השינוי", אמר. "אחר כך מצטרפות אליה עוד ועוד קבוצות. אני מאמין בכוח החינוך וקשרי התרבות. לכן אני חושב שחייבים לתקשר ברמה התרבותית והחינוכית לפני קידומם של פרויקטים כלכליים. החינוך והתרבות נמצאים בראש סדר העדיפויות אצלנו ולכן אני מציע שנשקול תוכניות חילופים בתחום, למשך חודש עד שלושה חודשים". בתום הפגישה סיכמו השרים להמשיך ולפעול לקידום שיתופי הפעולה החינוכיים והתרבותיים.
השר כהנא דן עם השר הסודני על חשיבות הקשר בין המדינות ועל שיתופי פעולה אפשריים והשניים סיכמו להמשיך לעמוד בקשר על מנת לחזק את הקשרים בין המדינות.
סגן שר החוץ עידן רול עידן סיכם עם עבד אל-בארי על שיתוף פעולה עתידי בין המדינות במסגרת הסכמי אברהם. השניים הסכימו כי יש עניין הדדי לשיתוף פעולה בנושאי לימודים והכשרות טכנולוגיות, על מנת לסייע לצעירים מכלל מדינות הסכמי אברהם המתמודדים עם השינויים בשוק העבודה ולהכשירם למקצועות חדשים בהם יוכלו לעסוק גם מרחוק, כחלק מהשינויים בעולם ההייטק בעקבות הקורונה. בנוסף הדגיש סגן השר רול את החשיבות של החתימה על הסכם השלום בין שתי המדינות בקרוב.