אחרי פגישת נתניהו עם עורכי דינו, אמש
(צילום: סיון חילאי )

ההערכה היא שהסיכויים לחתימה על הסדר טיעון בין המדינה לבין ראש האופוזיציה בנימין נתניהו קטנו בימים האחרונים, בין השאר אחרי שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט נחשף לעומק הביקורת הציבורית והפנימית – מתוך הפרקליטות – על תנאי העסקה המסתמנים. עד חשיפתם של המגעים להסדר בשבוע שעבר עודכנה בעניין רק הפרקליטה ליאת בן ארי, המובילה את התיק, אולם כעת, כששאר הצוותים מודעים לפרטים, השמיעו חבריהם את דעתם בעניין.
מעבר לסוגיית הקלון, האמורה להרחיק את נתניהו מהחיים הפוליטיים ומסתמנת לפי הדיווחים כמחלוקת מהותית בין הצדדים בדרך להסדר, ישנם שני נושאים נוספים שהפערים עליהם טרם גושרו: אורך עבודות השירות שלהן יסכים נתניהו ואופי כתב האישום המתוקן.
בתחילה דווח שהיועמ"ש מסכים לשישה חודשי עבודות שירות או אף פחות מכך, אלא שניתן היה לדרוש עונש חמור יותר ללא מאסר של עד תשעה חודשי עבודות שירות (10 חודשי עבודות שירות כבר מהווים חובת מאסר). כעת נראה שמנדלבליט אכן הקשיח עמדות בסוגייה.
2 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו. תיקון האישום אינו עניין טכני
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו. תיקון האישום אינו עניין טכני
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו. תיקון האישום אינו עניין טכני
(צילום: מרק ישראל סלם)
גם תיקון האישום אינו רק שינוי טכני, מאחר שנוסחו הוא בעל משמעות רבה בקרב על התודעה. ראשית, בפרקליטות מעוניינים שנתניהו יודה בעבירות משמעותיות, ובכך לפוגג את הקביעה שבה דבק מאז פרוץ הפרשה ולפיה "לא יהיה כלום כי אין כלום".
בנוסף, להודאתו בתיק 4000 צפויה להיות השלכה על שני הנאשמים הנוספים בפרשה, בעלי השליטה בבזק לשעבר שאול ואיריס אלוביץ', שנאשמים במתן שוחד לנתניהו ולא נמצאים בדרך להסדר טיעון. לתוכן ולנוסח של הודאת יו"ר הליכוד ישנה חשיבות לגבי התיק המתנהל מולם.
בינתיים ממשיך נתניהו במגעים הקדחתניים עם פרקליטיו בניסיון לבדוק את ההיתכנות לעסקת טיעון, אולם ל-ynet נודע כי בסיום הפגישה אמש עם סנגוריו, עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד, ההערכה גם שם היא שהסיכוי נמוך מאוד. זאת אף שצוות ההגנה סבור שבנקודת הזמן הנוכחית עדיף לנתניהו להביא לסיום המו"מ עוד בטרם עזיבתו של מנדלבליט את משרד היועמ"ש בסוף החודש.
2 צפייה בגלריה
שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט
שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט
שאול ואיריס אלוביץ'. להודאה תהיה השפעה על משפטם
(צילום: עמית שאבי)
גם במשרד המשפטים מעריכים שהסיכויים לעסקה בין נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה היוצא טרם פרישתו קטנו מאוד. שלשום נרשמו מגעים בין הצדדים וחברי צוות התביעה בתיקי האלפים ממשיכים לבדוק את התרחישים השונים במקרה שייחתם הסכם כדי להיות ערוכים לדיוק העובדות בכתב האישום המתוקן. בנוסף, הם לומדים את הפסיקה של בתי המשפט בכל הקשור לעבירת מרמה והפרת אמונים.
בצוות התביעה סבורים שמכיוון שבתי המשפט מחמירים בשנים האחרונות בענישה ביחס לסעיף מרמה והפרת אמונים, לא ניתן לעשות "הנחות" לנתניהו.
אם ב-12 הימים שנותרו לכהונת מנדלבליט לא ייחתם הסדר טיעון, בשבועות הקרובים יעלה לפי ההערכות עד המדינה השני בתיק 4000, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה (מומו) פילבר, לגולל את גרסתו בפני שופטים. פילבר, שלטענת הפרקליטות אמור לבסס את עבירת השוחד בתיק, נחשב עד דרמטי לא פחות מניר חפץ ואילן ישועה, ואולי אף יותר.
פורסם לראשונה: 22:45, 19.01.22