המעצר בג'נין של המחבלים האחרונים שנמלטו מהכלא וטרם נתפסו

תם המצוד: שני המחבלים האחרונים שנמלטו מכלא גלבוע, איהם קממג'י ומונאדל אינפיעאת, נתפסו בחיים הלילה (בין שבת לראשון) בג'נין שבתחומי הרשות הפלסטינית. לוחמי הימ"מ של משמר הגבול יחד עם כוחות מיוחדים של שב"כ וצה"ל נכנסו לחלקה המזרחי של העיר במסגרת פעילות כוחות הביטחון לאיתור השניים שנמלטו מהכלא לפני כשבועיים וטרם נתפסו, עד הלילה. הכוחות הקיפו בית ספציפי במקום וכרזו ליושביו להסגיר את עצמם ולצאת החוצה - והשניים נלכדו ללא התנגדות.
עימותים נרשמו במקום ונשמעו קולות ירי. כלל הכוחות יצאו מהעיר ללא פגע, זאת על אף הפרת סדר המונית שהתפתחה מולם, וכללה בין היתר יידוי אבנים, בקבוקי תבערה והשלכת מטענים. הכוחות כללו יחידות מעטפת ולוחמי יחידות מובחרות. חמושים ירו באזור, החיילים השיבו באמצעים לפיזור הפגנות והגיבו באש למקורות הירי. ככל הנראה נפגעו מספר פלסטינים.
כניסת הכוחות לג'נין לקראת מעצר המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע

7 צפייה בגלריה
מונאדל אינפיעאת ואיהם קממג'י לאחר מעצרם
מונאדל אינפיעאת ואיהם קממג'י לאחר מעצרם
המחבלים הנמלטים האחרונים בג'נין לאחר מעצרם. אינפיעאת וקממג'י
( צילום: תקשורת שב"כ)
7 צפייה בגלריה
תיעוד ממעצר המחבלים בג'נין
תיעוד ממעצר המחבלים בג'נין
תיעוד ממעצר המחבלים בג'נין
לפי המשטרה השניים נעצרו ללא התנגדות, ובשב"כ ציינו כי יחד עימם נעצרו שני סייענים. "המעצר בוצע בעקבות מודיעין מדויק שהתקבל משב"כ והצביע על המבנה בהם הסתתרו השניים בג'נין", נכתב בהודעה מטעם שב"כ. השניים, יחד עם סייעניהם, הועברו לחקירת הארגון.
פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, ציין כי המחבלים אותרו כבר בערב יום הכיפורים. במהלך יום הכיפורים עצמו עבד צוות גדול של שב"כ ואמ"ן כדי לוודא את מיקומם המדויק ולהכין את המודיעין על המקום שבו שוהים השניים. תחושת הקלה הורגשה אחרי שהתברר שהם אכן בג'נין, אך לא בתוך מחנה הפליטים.
הלילה פיקד מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף יניב אללוף, על תרגיל הטעיה בג'נין - כוחות גדולים וגלויים נכנסו בסביבות 01:00 בלילה למחנה הפליטים, שנחשב למוקד אלים ורווי בחמושים, כדי לדמות פעולה שתמקד את תשומת הלב בכוחות, ולא במבצע לתפיסת המחבלים שהתנהל בסתר.
סוף למצוד: תיעוד מפעילות צה"ל בג'נין

7 צפייה בגלריה
תפיסת המחבלים בג'נין
תפיסת המחבלים בג'נין
תפיסת המחבלים בג'נין
(צילום: דובר צה"ל)
7 צפייה בגלריה
תפיסת המחבלים בג'נין
תפיסת המחבלים בג'נין
(צילום: דובר צה"ל)
תכנון תרגיל ההסחה בוצע כבר ביום שישי ובמהלך כל היום ישבו במטכ"ל בכירי מערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש שב"כ, ותכננו את מבצע התפיסה. המבצע צלח הודות לאמצעים הטכנולוגיים המתקדמים של שב"כ.
אביו של איהם קממג'י סיפר כי הלילה קיבל שיחת טלפון ממנו ובשיחה שארכה שניות ספורות בלבד אמר לו בנו: "אני הולך להסגיר את עצמי מתוך דאגה לאנשים שנמצאים בבית ולאנשים שנמצאים לידי".
ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ הבוקר אחרי לכידת המחבלים: "תם ונשלם. כל ששת המחבלים נתפסו ויחזרו לכלא, במבצע מרשים, מתוחכם ומהיר של השב"כ, המשטרה וצה"ל. אני רוצה להודות לכוחות הביטחון שפעלו, לילות כימים, גם בשבת ובחג, כדי להביא את האירוע לידי סיום. את מה שהתקלקל - אפשר לתקן".
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, אמר כי "לוחמי הימ"מ הצליחו במבצע משותף יחד עם השב"כ וצה"ל לאתר את שני המחבלים הנותרים בבית בג'נין ולעצור אותם. הודות לשיתוף הפעולה יוצא הדופן הצלחנו יחד לסגור מעגל". לדבריו, "ככל שהזמן חלף ידענו שמקום הימצאותם הוא בג'נין. נערכנו במשך מספר ימים לפעילות המורכבת, והלילה לאחר שהתקבל המידע לו חיכינו, ניתן האות לפעילות הכוחות כשבחזית לוחמי הימ"מ".
נזכיר כי בבריחה מכלא גלבוע בתחילת החודש נמלטו שישה מחבלים. ארבעה מהם - מחמוד עארדה, מוחמד עארדה, זכריא זביידי ויעקוב קאדרי - נתפסו בסוף השבוע שעבר.
7 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל בג'נין
כוחות צה"ל בג'נין
כוחות צה"ל בג'נין
(צילום: דובר צה"ל)
7 צפייה בגלריה
 מבצע משותף לצה"ל, למשטרה ולשב"כ
 מבצע משותף לצה"ל, למשטרה ולשב"כ
מבצע משותף לצה"ל, למשטרה ולשב"כ
(צילום: דובר צה"ל)
איהם קממג'י שנתפס הלילה, בן 35 מהכפר דאן, נעצר ב-2006 ומרצה שני מאסרי עולם על מעורבותו בפיגוע שבו נחטף ונרצח אליהו אשרי ברמאללה. כמו מחמוד עארדה ויעקוב קאדרי, שנעצרו בהר הקפיצה, גם הוא היה מעורב בניסיון הבריחה מכלא גלבוע באמצעות מנהרה ב-2014 - ניסיון שאז לא צלח.
המחבל השני שאותר בג'נין הוא מונאדל אינפיעאת, בן 26. אינפיעאת ישב בכלא הישראלי כבר כנער, לפני עשור. הוא נאסר אז בגין השלכת בקבוק תבערה ושוחרר בחלק השני של עסקת שליט, החלק שבו שוחררו האסירים שלא נחשבו "כבדים". לפני שנתיים נעצר אינפיעאת שוב בגין השתתפות בפעילות טרור, וכמו במקרה של זביידי משפטו עדיין מתנהל.
לאחר תפיסת ארבעת המחבלים מתוך השישה, העלו כוחות הביטחון בין היתר את האפשרות שהשניים פעלו בנפרד מאז הבריחה - אך כאמור הלילה נתפסו יחד.
7 צפייה בגלריה
המחבלים שכבר נתפסו בדיון בהארכת מעצרם בנצרת
המחבלים שכבר נתפסו בדיון בהארכת מעצרם בנצרת
המחבלים שכבר נתפסו בדיון בהארכת מעצרם בנצרת
(צילום: EPA, AFP)
ששת המחבלים הצליחו להימלט דרך חור שחפרו ברצפת שירותי התא המשוריין שלהם בכלא גלבוע, ובמצוד אחריהם - אחד הגדולים ביותר בשנים האחרונות - היו מעורבים כלל זרועות הביטחון.
לבריחה מכלא גלבוע קדמה שרשרת של מחדלים: בין היתר, ב-ynet נחשף כי מגדל השמירה שנמצא ישירות מעל פתח יציאת המנהרה שממנה נמלטו המחבלים כלל לא היה מאויש. הסוהרת שהודתה שנרדמה הייתה במגדל סמוך. האסירים הביטחוניים הצליחו להימלט כאמור דרך חור שחפרו בשירותי התא שלהם - תא משוריין לכאורה שמכונה "כספת" ובנוי מ-66 טונות של בטון יצוק - ונמלטו משם דרך חלל פנימי שבין הקרקע בהר הגלבוע ליסודות הכלא. החלל הזה היה ידוע היטב לאנשי הכלא, וגם ב-2014 נחשפה שם מנהרה דומה בשירותי אחד התאים, שדרכה קיוו אסירים להימלט לחופשי. השר לביטחון פנים עמר בר-לב הודיע בעקבות המחדלים הללו על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בפרשה.