הנאשמים בבית המשפט
(צילום: אלכס גמבורג)

נחשפה התארגנות טרור של חמישה פעילי חמאס, תושבי מזרח ירושלים, שתכננו לבצע פיגועים לעבר יעדים ישראליים. בין השאר, תכננו לפגוע בחבר הכנסת איתמר בן גביר, לייצר מטעני חבלה, לחטוף חיילים ולבצע פיגוע באמצעות רחפן ברכבת הקלה בירושלים. כך התיר הבוקר (שלישי) שירות הביטחון הכללי לפרסם. בתום חקירה משותפת עם מחוז ירושלים במשטרת ישראל הוגשו נגד שלושה מהמעורבים כתבי אישום על ידי הפרקליטות.
החוליות פעלו בהובלת ראשיד רשק, פעיל חמאס בולט תושב העיר העתיקה בירושלים, שנגדו עדיין לא הוגש כתב אישום. במקביל לפעילות זו, תכננו יחד עם מנסור ספדי, פעיל חמאס מאבו תור פיגוע ירי או התאבדות בירושלים. בחקירה התברר כי חברי החוליה תכננו להסתתר בחברון או בג'נין לאחר מימוש הפיגועים.
ריאיון עם ח"כ איתמר בן גביר
(צילום: אסף חן)

10 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר בצעדת הדגלים
איתמר בן גביר בצעדת הדגלים
"תכננו לפגוע בח"כ בן גביר"
(צילום: AFP)
10 צפייה בגלריה
פעילי חמאס
פעילי חמאס
החוליה ממזרח ירושלים
10 צפייה בגלריה
הרחפן שנתפס
הרחפן שנתפס
הרחפן שנתפס. תכננו לבצע עימו פיגעוע מטען ברכבת הקלה
(צילום: דוברות המשטרה)
מהפרטים שעלו בחקירה רשק הקים מערך פעילים בירושלים שמטרתו לבצע הפרות סדר בשכונות במזרח העיר ובהר הבית במהלך חודש הרמדאן, במטרה לערער את היציבות בהר הבית. לפי שב"כ והמשטרה, הפעילים העבירו זיקוקים רבים וכן דגלים וסרטי חמאס לשכונות מזרח העיר ולהר הבית לשימוש בעת הפרות הסדר במהלך חודש רמדאן.
החשודים נעצרו ובחקירתם נתפס הרחפן, שהיה מיועד כאמור לביצוע פיגוע המטען ברכבת הקלה, מצלמה שיועדה לצילום חטופים, כספים וכן ציוד ארגוני של חמאס. משב"כ והמשטרה נמסר: "נמשיך לפעול בנחישות על מנת למצות את הדין בחומרה מול המעורבים בכל פעילות טרור בכלל ובעיר ירושלים בפרט".
במקביל, הפרקליטות הודיעה כי הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד מנסור ספדי, מוחמד סלאיימה וחמזה אבו נאב, תושבי ירושלים בני 20-19, בגין קשירת קשר לביצוע מעשי טרור נגד יהודים וכוחות הביטחון, בין היתר, כאמור נגד חבר הכנסת איתמר בן גביר.
10 צפייה בגלריה
פעילי חמאס
פעילי חמאס
ראשיד רשק (משמאל). תכנן לחטוף חיילים ולחסל את בן גביר
10 צפייה בגלריה
פעילי חמאס
פעילי חמאס
חמזה אבו נאב בכניסה לבית המשפט, היום
(צילום: עמית שאבי)
10 צפייה בגלריה
פעילי חמאס
פעילי חמאס
מוחמד סלאיימה
(צילום: עמית שאבי)
על פי האישום, ספדי יחד עם נוספים החליט על הקמתן של שתי חוליות צבאיות בראשותם שיבצעו פיגועים בישראלים. השניים תכננו כי מטרות החוליה שבראשותו של ספדי יהיו, בין היתר, חטיפת חיילים ישראלים לצורך ביצוע עסקאות חילופי אסירים, פיגועי ירי נגד כוחות הביטחון ואזרחים וחיסולו של בן גביר. בהמשך לכך פנה ספדי לסלאיימה ואבו נאב, הציע להם להצטרף לחוליה הצבאית בראשותו והשניים הסכימו.
לצורך מימוש מטרות החוליה, הצטייד ספדי בשני נשקי "איירסופט" מסוג רובה M16, אימן והדריך את חברי חולייתו להשתמש בנשק. הוא וסלאיימה קשרו קשר לחבר מטען צינור לרחפן ולפוצץ אותו מעל הרכבת הקלה בירושלים או לפוצץ אותו מעל בתי יהודים בא-טור. כחודשיים לפני הרמדאן הם חילקו לצעירים זיקוקים, כרזות חמאס, דגלי חמאס ותמונות של מחמד דף, ראש גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, במטרה להכניס אותם להר הבית. כמו כן, הם קנו רימון גז ורימון הלם, כדי להשתמש בהם בעימותים עם כוחות הביטחון בהר הבית. בתחילת חודש אפריל, נעצר ספדי עת שהיה בדרכו להר הבית.
הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם. החקירה נוהלה על ידי שב"כ ומפלג תפקידים מיוחדים בימ"ר ירושלים במשטרה.

בן גביר לאולפן ynet: "לא מפחד, מסיתים נגדי"

חבר הכנסת בן גביר טען בתגובה על הפרסום של שב"כ כי ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד מסיתים נגדו. "קורא ללפיד, בנט ואנשי השמאל להפסיק את ההסתה נגדי".
10 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
בן גביר מאשים את בנט ולפיד. "מסיתים נגדי, מילים יכולות להרוג"
(צילום: אמיל סלמן)
יצוין כי לאחר התגברות האיומים נגד בן גביר יחידת עוז של משמר הכנסת מאבטחת אותו לאורך כל שעות היממה. בריאיון לאולפן ynet אמר בן גביר: "אני לא מפחד ואמשיך לפעול למען המדינה שלי ולמען ילדיי המתוקים, שכשאני חוזר אני רואה אותם במיטות ומנשק אותם ועושה הכל למענם ולמען כולנו". לדבריו, "אני יודע שאני יעד לא מהיום. אני חושב שמילים יכולות להרוג, וכשיאיר לפיד קורא לי צאצא של יגאל עמיר, רה"מ בנט מוציא אותי מחוץ לגדר, צריך לחשוב 10 פעמים. אין לי ספק שאין להם כוונה שחלילה תפגע שיערה משיערות ראשי, אבל האמירות וההסתה וההקצנה נגדי הגיעו בחודשים האחרונים לשפל גדול".
הוא התייחס לטענה ולפיה מי שתכננן לפגוע בו היו פלסטינים: "כשהם שומעים וקוראים שאני הדמון, והולך להפוך את העולם ולא יודע מה, הם מקבלים את המסר שלהם. יש לי דעות ואפשר לבקר אותי על הדעות שלי. הדעות שלי ציוניות ומאהבת המדינה, כל מה שאני עושה תמיד זה למען המדינה והארץ".
10 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק ח"כ איתמר בן גביר
הזירה בבני ברק ח"כ איתמר בן גביר
"יש לי דעות ואני לא מתכוון להירתע"
(צילום: דנה קופל)
הוא המשיך: "יש לי דעות ואני לא מתכוון להירתע, אני נלחם על זה ואני יודע איזה כמויות של אנשים שיודעים שאני צודק ומבינים שדרכי היא הנכונה". בעקבות מאות איומים חוזרים על חבר הכנסת איתמר בן גביר ועל משפחתו, רמת האבטחה עליו הועלה לרמה המקבילה כמעט לזו שמקבל שר הביטחון, הדרג השני המאובטח ביותר בישראל אחרי ראש הממשלה.
בזמן שהיה פעיל בולט בתנועת "כך", היה בן גביר יעד משמעותי של המחלקה היהודית בשב"כ - אך לאחרונה הפך בן גביר לאחד האישים המאובטחים ביותר בישראל. חבר הכנסת מסיעת הציונות הדתית זוכה לנסוע ברכב משוריין וכלבי גישוש מקדימים למקומות שאותם הוא מתכנן לפקוד.
יחידת עוז, היחידה לאבטחת אישים של משמר הכנסת, מלווה בתקופה האחרונה את בן גביר בכל רגע נתון. חבר הכנסת נע ברכב משוריין, וצוות מאבטחים מגיע לסרוק את המקומות שבהם הוא אמור לבקר עוד לפני הגעתו. גם ביתו של בן גביר רושת במצלמות. לאחרונה הוחלט שיחידת הכלבנים של משמר הכנסת תסרוק את אותם המקומות. כמו כן, הוצבה לאחרונה עמדת שמירה מחוץ לביתו בקריית ארבע - והיא מאוישת מסביב לשעון.
10 צפייה בגלריה
הודעות איומים שקיבל איתמר בן גביר
הודעות איומים שקיבל איתמר בן גביר
חלק מהאיומים שקיבל בן גביר
10 צפייה בגלריה
הקליע ששלחה לבית משפחת בנט
הקליע ששלחה לבית משפחת בנט
"מי ששולח כדורים, לא משנה למי, זה מעשה נבלה"
(צילום: מוטי קמחי)
"לא הגיוני שאחרי עשרות איומים כל יום המשטרה לא הגישה כתב אישום אחד אפילו נגד המאיימים. תודה לאנשי השב"כ ולמשמר הכנסת שמאבטחים אותי יומם ולילה ולא עוזבים אותי", אמר בריאיון. הוא המשיך בביקורת על המשטרה: "המשטרה חייבת לעלות רמה בנושאי האיומים, אם יש נגדי כל יום עשרות איומים שחלקם מרהט ואום אל פאחם, צריך לעצור אותם ולהגיש כתב אישום".
על הטענה שהוא מייצר פרובוקציות ומגיע לזירות מסוימות במטרה ללבות אש השיב: "אני הולך לשער שכם כשהחמאס מאיים על יהודים. יש לי דעות ואני נלחם למען העם שלי, למען המדינה, למען החיילים והשוטרים. כל פיגוע אני הולך לנחם אבלים. אומרים לי - 'תמשיך, אתה מייצג אותנו ונלחם בשבילנו'. את יכולה לחלוק עליי, אבל לקרוא לי צאצא של יגאל עמיר?".
הוא התייחס למכתבי הקליעים שקיבל ראש הממשלה בנט ובני משפחתו והבהיר: "מי ששולח כדורים, לא משנה למי, זה מעשה נבלה. אני מגנה בכל גינוי ובכל תוקף איומים כלפי בנט או כל גורם שאני חושב אחרת ממנו".