נאום ריבלין בניו יורק: "לשמור על זכויות כל האזרחים"
(צילום: הקונגרס היהודי העולמי)

הנשיא לשעבר ראובן ריבלין התייחס בניו יורק לתוצאות הבחירות בישראל ולהקמתה הצפויה של הממשלה הימנית בהיסטוריה של המדינה ואמר כי "זאת סכנה גדולה לישראל".
הנשיא העשירי הגיע לארצות הברית על מנת לקבל פרס הוקרה מטעם הקונגרס היהודי על תרומתו לעם היהודי והתייחס לראשונה מאז פרישתו למצב הפוליטי בארץ.
במהלך נאום קבלת הפרס אמר ריבלין לנוכחים שהוא עדיין בתקופת צינון ולכן מנוע מלהתייחס לפוליטיקה. אבל כשנשאל ריבלין במהלך ארוחת הערב מה עמדתו על תוצאות הבחירות בישראל והממשלה שצפויה לקום, הוא לא התאפק, אמר שהוא מודאג מהמצב ופסק כי מדובר ב"סכנה גדולה לישראל".
3 צפייה בגלריה
ראובן ריבלין במוזיאון מומה ניו יורק
ראובן ריבלין במוזיאון מומה ניו יורק
ריבלין בנאום במוזיאון "מומה": "ריבונות כוללת גם אחריות"
(צילום: שחר עזרן)
3 צפייה בגלריה
רובי ריבלין ורון לאודר במוזיאון מומה ניו יורק
רובי ריבלין ורון לאודר במוזיאון מומה ניו יורק
עם "פרס תיאודור הרצל". ריבלין לצד לאודר
(צילום: שחר עזרן)
לאחר מכן, כשהתבקש להבהיר את דבריו, ציין שאמנם בבחירות האחרונות עם ישראל אמר את דברו ויש מנצח ברור, אבל הוא עדיין מאוד חושש מפיצול העם בעקבות הממשלה שתקום.
אתמול יו"ר הליכוד בנימין נתניהו הגיע ל-64 ממליצים, והוא צפוי לקבל ביום ראשון את המנדט מהנשיא המכהן, יצחק הרצוג. על נתניהו המליצו אתמול בין היתר נציגי עוצמה יהודית, ויו"ר המפלגה איתמר בן גביר המשיך מבית הנשיא לעצרת זיכרון לרב מאיר כהנא - לאירוע שזכה לביקורת אמריקנית חריפה.
מלשכתו של ריבלין נמסר בתגובה לדברים שאמר באותה שיחה כי "הנשיא העשירי אכן חושב שהפלגנות היא סכנה למדינת ישראל".
ריבלין הוזמן לטקס שנערך ביום רביעי במוזיאון "מומה" בניו יורק על ידי נשיא הקונגרס היהודי, רון לאודר, על מנת לקבל את "פרס תיאודור הרצל" על תרומתו לתמיכה הבינלאומית במדינת ישראל, ההיסטוריה והתרבות היהודית.
3 צפייה בגלריה
ראובן ריבלין במוזיאון מומה ניו יורק
ראובן ריבלין במוזיאון מומה ניו יורק
ריבלין בניו יורק. אמר כי הוא מנוע מלהתייחס לפוליטיקה
(צילום: שחר עזרן)
הנשיא לשעבר הודה לנוכחים, מרביתם תורמים ובכירי הקהילה היהודית והישראלית בעיר, ואמר כי "לעם היהודי יש זכות היסטורית, חוקית ומוסרית על ארץ אבותינו בישראל. אבל ריבונות כוללת גם אחריות - בכך שאנחנו מכבדים את זכויותינו כאומה ריבונית, ושומרים על זכויות כל האזרחים במדינתנו".
לאודר, שמכהן כנשיא הקונגרס ב-15 השנים האחרונות, התייחס לעלייה בתקריות האנטישמיות במדינה לאחרונה, ובהן האמירות של הראפר קנייה ווסט וסערת הכדורסלן קיירי אירווינג, ואמר כי "הקונגרס היהודי הוקם ב-1936 וניסה ללא הצלחה להזהיר את העולם מהסכנה של גרמניה הנאצית. היום, הארגון נלחם את אותה מערכה. לאנשים ששונאים אותנו יש אמנם שמות שונים מבעבר - אבל זאת אותה מלחמה".
בן גביר בבית הנשיא, אתמול
(צילום: לע"מ, אלכס גמבורג)

בטקס הוענק גם פרס הוקרה על שם טדי קולק לבמאי הסרטים הדוקומנטריים וזוכה פרס האמי, קן ברנס, על הסדרה התיעודית "ארה"ב והשואה" שמתארת את המצוקה של הפליטים היהודים לאחר מלחמת העולם השנייה. הנרי קיסינג'ר בן ה-99, מזכיר המדינה של ארצות הברית לשעבר, הקדיש לבמאי את הפרס בהופעה פומבית נדירה.
בין הזוכים הקודמים בפרסים: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, יו"ר ומנכ"ל פייזר ד”ר אלברט בורלה, קנצלרית גרמניה לשעבר אנגלה מרקל, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, מזכיר המדינה האמריקני לשעבר קולין פאוול, אלי ומריון ויזל, השחקן קירק דאגלס, המנצח זובין מהטה והכנר יצחק פרלמן.