הממשלה אישרה היום (ראשון) בישיבתה השבועית כי בכל שנה, ביום כ"ד בתשרי, יתקיים יום זיכרון לאומי לאירועי 7 באוקטובר ולמלחמה. לפי ההחלטה, שהתקבלה פה אחד, בשנה הראשונה ייערך באופן חד פעמי טקס גם בתאריך הלועזי.
2 צפייה בגלריה
רחובות הלווית דנה וכרמל בכר שנהרגו במתקפה על קיבוץ בארי
רחובות הלווית דנה וכרמל בכר שנהרגו במתקפה על קיבוץ בארי
הלוויית דנה וכרמל בכר שנהרגו במתקפה על עוטף עזה
(צילום: Leon Neal/Getty Images)
יום הזיכרון יצוין מדי שנה בשני טקסים ממלכתיים: בשעה 11:00 טקס לזכרם של החללים שנפלו במלחמה, ובשעה 13:00 טקס לזכרם של האזרחים נרצחי פעולות האיבה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתיאום עם שרת התחבורה מירי רגב שממונה על אירועי 76 שנה למדינת ישראל, משרד הביטחון ומערך הטקסים והאירועים הממלכתיים שבמשרד רה"מ קבעו את אירועי הזיכרון הממלכתיים השנתיים לציון מלחמת "חרבות ברזל". שם המלחמה, נזכיר, הוא זמני - ובהמשך צפויים לבחור לה שם אחר.
בשל העובדה שהשנה כ"ד בתשרי חל ביום שבת, הטקסים יתקיימו בכ"ה בתשרי ביום ראשון, וכך יתקיים בכל שנה שבה התאריך העברי יחול ביום שבת. על כן, המערך לטקסים ולאירועים ממלכתיים יקיים השנה ביום ראשון כ"ה בתשרי טקס אזכרה ממלכתי לנרצחים במתקפת הפתע של חמאס וכן במלחמה, ולאחר מכן יקיים מדי שנה ביום הזיכרון הלאומי טקס אזכרה לנרצחים במעמד ובמתכונת המקובלים במערך הטקסים.
כמו כן, מעבר ליום הזיכרון הלאומי שייערך באופן קבוע מדי שנה בתאריך העברי, השנה יצוין כאמור באופן חד פעמי טקס ממלכתי גם ב-7 באוקטובר. מהממשלה נמסר כי "התאריך הלועזי של מתקפת הטרור האכזרית נחקק בתודעת הציבור בארץ ובעולם".
2 צפייה בגלריה
מכוניות שרופות שניזוקו לאחר מתקפת הטרור של חמאס
מכוניות שרופות שניזוקו לאחר מתקפת הטרור של חמאס
מכוניות שרופות שניזוקו לאחר מתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר
(צילום: גדי קבלו)
בדברי ההסבר של הצעת ההחלטה נכתב: "7 באוקטובר נחרת בתודעה הציבורית בישראל כיום הטבח הנורא. דווקא לציון השנה הראשונה למתקפת הטרור הגדולה ביותר בתולדותינו, כהיענות לרחשי הציבור בישראל, ישנו צורך לציין את האירוע באורח חד-פעמי במועדו הלועזי, שנחקק בתודעת העם בישראל ובתודעתו של העולם. ההיגד 'שבעה באוקטובר' הוא רב-משמעי ובעל הקשר למונח היהודי 'שבעה', שיש בו כדי לציין את האבל בסיום של שנת האבל הראשונה לפרוץ המתקפה".
כאמור, שם המלחמה עדיין נחשב לזמני, ומצוין כך בהודעות רשמיות. על אף שהיה אמור לקום צוות לבחינת שם חדש, כינוסו הוקפא. בינתיים, "חרבות ברזל" תצטרף גם לרשימת המלחמות שלגביהן יתקיים טקס אזכרה ממלכתי לציון עשור: מלחמת קדש, מלחמת ששת הימים וההתשה, מלחמת יום הכיפורים, מלחמת של"ג, מלחמת לבנון השנייה והמערכה צוק איתן. משרד הביטחון יקצה את התקציב הנדרש לצורך קיום הטקס שנערך על ידיו, ומשרד ראש הממשלה יקצה את התקציב הנדרש לקיום הטקסים שנערכים על ידי המערך לטקסים ולאירועים ממלכתיים.
כבר ב-31 באוקטובר האחרון, פחות מחודש מפרוץ המלחמה, ביוזמה משותפת של כמה מפלגות, חברי הכנסת נעמה לזימי, קטי שטרית, אלי דלל, משה סולומון, אפרת רייטן, טטיאנה מזרסקי וגלעד קריב הציעו לקיים יום זיכרון ממלכתי לטבח חמאס. לפי ההצעה, כ"ד בתשרי - יומיים אחרי שמחת תורה - יהיה יום זיכרון ממלכתי שיצוין במוסדות המדינה, במחנות צה"ל ובבתי הספר.