בתוך ה"טרללת" - מחלה אוטו-אימונית חדשה, הסימפטומים ידועים, התרופה בפיתוח - שתקפה אותנו לאחרונה, בלטה אתמול אמירה קשה וביקורתית של ראש הממשלה. הוא פנה באנגלית, שפה שמדוברת בעיקר בארה"ב, והתלונן על עיכוב משלוחי נשק לישראל.
"תנו לנו את הכלים" אמר, "ונעשה את העבודה". כל זאת על משקל דברים שאמר בשעתו סר וינסטון צ’רצ’יל, גיבורו האישי של נתניהו, שספריו מעטרים את שולחנות העבודה שלו בכנסת ובמשרדיו השונים.
דבריו של בנימין נתניהו לתקשורת הזרה
(צילום: דוברות רה"מ)
לדוברת הבית הלבן, בתדרוך היומי שלה, היה רק דבר אחד לומר ובשפה מאוד לא דיפלומטית: "אנחנו לא יודעים על מה 'הוא' (נתניהו) מדבר". גם שר החוץ בלינקן הסתייג מיד: "בוחנים משלוח אחד. השאר מתקדם בצורה נורמלית". התגובה האמריקנית הייתה אפילו מהירה וכואבת יותר, הם ביטלו דיון אסטרטגי שאליו הגיעו מישראל השר דרמר והיועץ לביטחון לאומי הנגבי.
ואז נזכרתי שכבר היו דברים מעולם וההיסטוריה, מה לעשות, חוזרת. בשנת 2010 ביקר סגן הנשיא דאז ביידן בישראל. בזמן שהותו בישראל הוכרזה תוכנית בנייה של 1,500 יחידות דיור ברמת שלמה, מעבר לקו הירוק. ראש הממשלה, כמובן נתניהו, נזעק לתקן את הנזק וההחלטה בוטלה, אבל זה היה מאוחר מדי, וביידן ביטל מיד ארוחת ערב ממלכתית שנועדה לאותו יום ונפתח משבר ארוך וכואב ביחסי המדינות. אז כבר היו דברים מעולם, וביידן והממשל האמריקני הוכיחו שוב כי פראיירים הם לא.
את הטענה חסרת היסוד שלו משמיע ראש הממשלה באוזני מעצמת העל שהתייצבה לצידנו מהדקה הראשונה של המלחמה, שהקציבה לישראל סיוע חירום של 14 מיליארד דולר, שיירטה עבורנו ב"לילה האיראני" מאות כטב"מים וטילים ושחותרת בכל דרך שהיא לחבר אותנו לברית אזורית ולבסס את מעמדנו באזור.
אין ולא תהיה לנו תמיכה יציבה ועקבית כזו של ממשל אמריקני בישראל, כולל לא בימי הרכבת האווירית שלאחר מלחמת יום הכיפורים וגם ברגעי משבר אחרים. ואיך גומל להם ראש הממשלה? "אתם מעכבים משלוחי נשק לישראל". אה, ודבר אחד לא אמרנו, ביידן. נשיא יחיד ומיוחד, שככל שמדובר בישראל, חושף את עמדתו הרגשית כלפינו, את ההיסטוריה הארוכה ואת תמיכתו, "תמיכת פלדה", בישראל.

ביידן נותן וגם תובע

אבל ביידן גם תובע תביעות מישראל. לצד תמיכתו בלחימה הוא דורש ממנה גם לקחת בחשבון את הנפגעים הרבים של ה"לא מעורבים" בעזה. הוא מזכיר לנו מה שאנחנו, או מה שאנחנו רוצים להיות, מדינה מוסרית, שמנהלת מלחמות מתוך לגיטימציה בינלאומית ואשר פוגעת בטרור ובמבצעיו ואינה מייסרת באותה עת אוכלוסייה אזרחית גדולה. שלא לדבר על מחוות האהדה והתמיכה בחטופים ובני משפחותיהם, לראות ולבכות.
נתניהו מתגעגע. הוא מתגעגע לטראמפ. זאת האמת הפשוטה והעצובה. שנותיו של טראמפ היו היפות בעיני ראש הממשלה. ממרומי "רמת טראמפ" שברמת ישראל קיבלה ישראל הרבה מאוד, יותר ממה שרצתה, כולל למשל ביטול הסכם הגרעין עם איראן. טראמפ נענה ללחציו של נתניהו וביטל את ההסכמות. את התוצאה האומללה אנחנו רואים היום בהתגרענותה המהירה של איראן. גם "תוכנית טראמפ" תאמה את רצונותיו של נתניהו ושל מחנה הימין בישראל.
אם נאבד עכשיו את הדמוקרטים, הם יחכו לנו בסיבוב הבא, והם עלולים להכשיל מחוות כלפי ישראל, כפי שהרפובליקאים עשו לאחרונה בבתי הנבחרים
ארה״ב שקועה עמוק בתוך מערכת בחירות, ביידן וטראמפ נאבקים שוב על הבית הלבן. ה"אקונומיסט" העריך בשבוע שעבר כי טראמפ יביס את ביידן ב-66% מול 36%, אולי. אני לא יודע, ברור רק כי לביידן ולמפלגה הדמוקרטית קשה. סחף לרפובליקנים עלול להביא לאובדן השליטה הדחוקה בסנאט ולהגדלת הרוב הרפובליקאי בקונגרס, שלא לדבר על בית המשפט העליון, שאם יידרש יוסיף לו טראמפ שופטים שמרנים מבלי למצמץ.
ביבי כבר תמך בעבר בטראמפ, בסיבוב הקודם ב-2016. הוא הופיע אפילו בקמפיין החוצות שלו. אין טעות חמורה מזו. התמיכה בישראל מבוססת על שתי המפלגות. תמיד. אם נאבד עכשיו את הדמוקרטים, הם יחכו לנו בסיבוב הבא, והם עלולים להכשיל מחוות כלפי ישראל, כפי שהרפובליקנים עשו לאחרונה בבתי הנבחרים כאשר ביידן ניסה להעביר את חבילות הסיוע לישראל ולאוקראינה.
כך זה בשיטת האיזונים והבלמים. נכון, יש נטייה אנטי-ישראלית במפלגה הדמוקרטית, שחבריה מסתייגים מהקואליציה הימנית-משיחית של ישראל ופעולותיה ביהודה ושומרון. שמא אזכיר שוב כי בעוד שנתיים נידרש לחדש את הסיוע השנתי הקבוע לישראל בהיקף של כמעט 4 מיליארד דולר? אנחנו רוצים לראות אותם בצד המתנגד?

   נחמן שי מוזי רז נחמן שיצילום: יואב דודקביץ', הדר יואביאן
נתניהו בדרך לוושינגטון. הוא לא היה שם מאז תחילת כהונתו של ביידן, אבל לא לבית הלבן. הוא מגיע כדי לדבר בפני שני בתי המחוקקים. אגב, ההזמנה היא דו-מפלגתית, כך נכון וראוי. תהיה זו הצגה חוזרת של הנאום בפני הקונגרס, מבלי להגיע לבית הלבן, כפי שקרה במרץ 2015. אז כיהנו אובמה וביידן.
אולי התסכול, אולי "הכתף הקרה" של ביידן, אולי ההזמנה שלא יצאה הם המניעים להודעתו של נתניהו אתמול?
ההיסטוריה חוזרת.
ד״ר נחמן שי הוא דיקן ה״קולג’״, המכון ללימודי יהדות בירושלים, לשעבר שר התפוצות ודובר צה״ל