1 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו, גלעד צויק
בנימין נתניהו, גלעד צויק
נתניהו והיועץ החדש צוויק
(צילום: רויטרס מתוך טוויטר )
ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט בימים האחרונים למנות את גלעד צוויק, שכתב בעבר ציוצים נגד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ובהם טען בין השאר כי הוא לא כשיר והורס את אמריקה. מלבד ציוצים נגד ביידן, שיתף צוויק גם טענות של תומכי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בדבר זיופים בבחירות לנשיאות בשנת 2020.
צוויק, שמוכר כמקורב לבנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו, נכנס לתפקיד בימים האחרונים כיועץ לראש הממשלה במשרת אמון. אחרי כניסתו לתפקיד, הגיעה ההבהרה.
"הייתי אזרח פרטי כשכתבתי את הציוצים על הנשיא ביידן. אני לא מחזיק בדעות האלה היום ואפעל בצורה מקצועית לחלוטין במשרד ראש הממשלה", צייץ יועץ התקשורת החדש בלשכת ראש הממשלה.
"הנשיא ביידן" - סרטון הדיפ פייק של מחאת ההייטקיסטים

לא ברור איך בארה"ב יקבלו את המינוי של צוויק, במיוחד בזמן שנתניהו משתוקק לקבל הזמנה לבית הלבן. מחאת ההייטקיסטים פרסמה היום סרטון "דיפ פייק" נגד צוויק, ומסרה כי "אנחנו עובדים מול חברות וגורמים בחברה והממשל האמריקני 24/7. רק היום ראינו מה המחיר של הפניית עורף לערכים של הדמוקרטיה הגדולה בעולם, כשמנכ"ל OpenAI סירב לפגוש את ראש ממשלת ישראל. להמשך היריקה על היחסים עם האמריקנים יש השפעה ישירה על היחסים עם גורמים בכירים בעולם ההייטק והכלכלה".
בשנת 2016 האמריקנים זעמו על מינויו של ד"ר רן ברץ לראש מערך ההסברה הלאומי לאחר שפורסמו התבטאויות מעוררות מחלוקת של ברץ כלפי אובמה, מזכיר המדינה ג'ון קרי והנשיא ריבלין. הדברים עוררו סערה ונתניהו הודיע על עיכוב זמני של המינוי עד לפגישה בין השניים. מאז, מינויו של ברץ לא הוגש לאישור הממשלה.
לא רק האמריקנים כעסו, אלא גם נציב שירות המדינה התנגד באותה עת וסבר שאין לו כישורי ניהול והסברה. ברץ המשיך לשרת את נתניהו בתחום ההסברה כיועץ בלבד ולא כראש מערך ההסברה הלאומי. בשנת 2017 עזב את התפקיד.