ד"ר ג'ונג פק, סגנית עוזר מזכיר המדינה האמריקני העוסקת בענייני סין בממשל ביידן, אמרה היום (חמישי) כי ארה"ב רוצה לראות יותר פעילות מצד ישראל כדי להגן על הטכנולוגיות הקריטיות המתקדמות שלה מפני סין. בכנס של מכון SIGNAL ליחסי ישראל-סין שנערך בארץ, הוסיפה פק כי "אנחנו יודעים שישראל קשובה לסיכונים הפוטנציאליים של השקעות סיניות, במיוחד בתחומי תשתיות וטכנולוגיה".
לדבריה, "באמצעות מנגנן לסינון השקעות, ישראל החלה בתהליך להבטיח שהשקעות זרות לא יפגעו באינטרסים הנוגעים לביטחון הלאומי שלה. זה צעד בכיוון הנכון. נרצה לראות יותר פעולות להגן על הטכנולוגיות הקריטיות המתקדמות של ישראל".
2 צפייה בגלריה
דוקטור ג'ונג פק
דוקטור ג'ונג פק
"רוצים לקדם יחסי מסחר בתחומים שלא מאיימים על האינטרסים שלנו". ד"ר פק
(צילום: סיגנל)
פק אמרה, כי ארה"ב רואה את סין כאתגר הגיאו-אסטרטגי הגדול ביותר שהיא מתמודדת איתו. "ארה"ב לא רוצה לנתק את כלכלת ישראל מכלכלת סין. אנחנו רוצים לקדם יחסי מסחר בתחומים שלא מאיימים על האינטרסים הכלכליים והביטחוניים שלנו או ערכי זכויות האדם. יחד עם זאת, אנחנו צריכים להיות ברורים ביחס לסיכוני הביטחון הלאומי", אמרה פק.
"סין נכנסה לחברות הייטק ישראליות משגשגות באמצעות תוכניות להעברת טכנולוגיה וגיוס כישרונות. חברות ממשלתיות בבעלות סינית משקיעות מאות מיליוני דולרים במיזמים אזרחיים וטכנולוגיות קריטיות בעלות יכולות שימוש דואלי, כולל אך לא רק, בתחומי בינה מלאכותית, סייבר ורובוטיקה", היא הוסיפה.
לדברי פק, "אנחנו חולקים עקרונות משותפים של איך מתנהלים. העקרונות לא מתקבלים בכל מקום. להיפך, בעבר נעשה בהם שימוש לרווחים לא הוגנים ולמטרות לא ליברליות על ידי סין. שימושים אלה מגיעים ממקורות לגיטימיים כמו מחקר משותף ופיתוח, או שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות, אך לעתים דרך גניבה או ריגול. אנחנו רוצים שכל השותפות שלנו בקהילה הבינלאומית יעלו את המודעות לסיכונים הללו, יעסקו בהערכת סיכונים ויפתחו אמצעים לניהול סיכונים".
פק אמרה עוד ש"בספטמבר הושק הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארה"ב בנושא טכנולוגיה, במטרה לדון בנושאים כמו הגנה על טכנולוגיות קריטיות. נמשיך לשתף את הלקחים שלנו מהמנגנונים שלנו ונציע עזרה טכנית לוועדה הישראלית. שיתוף פעולה קרוב וניהול סיכונים פנימי ובחו"ל הם חלק מהדרך שלנו להגן על טכנולוגיות ובמקביל לקדם את מערכת היחסים בין ארה"ב וישראל על טכנולוגיה חדשנית. זה מביא אותנו לדבר על חשיבות נורמות הסחר שעוזרות לנו לשמור על נתיבי שיט של אניות, טכנולוגיות חדשניות ושרשראות אספקה של שבבים".
2 צפייה בגלריה
מטוס F-35
מטוס F-35
מטוס F-35
(צילום: AFP)
דיוויד שנקר, עוזר מזכיר המדינה לשעבר בממשל טראמפ, אמר בכנס כי עסקת ה-F-35 מול איחוד האמירויות נפלה בגלל השימוש של האמירויות ברשתות 5G של וואווי הסינית. "לאיחוד האמירויות הובטחו במסגרת הסכמי אברהם מטוסי F-35 אך כשהממשל האמריקני בחן את הדברים, התברר שהמטוס פועל על רשת 5G ואין ביטחון כשהמערכות ישבו על הרשת של וואווי. כל חברה בנאט"ו שיש לה F-35 לא עושה שימוש ברשתות ה-5G של וואווי. באיחוד האמירויות עשו בחירה אחרת", הוא אמר.
שנקר אמר למייסדת ומנכ"לית המכון, קאריס ויטי, כי "ישראל איחרה בהבנת האתגר מול סין כמו גם ארה"ב. מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל תדע להתגבר על בן גביר אבל בעיה מול סין תעיב מאוד על היחסים".