3 צפייה בגלריה
 שרת החינוך שאשא ביטון וד"ר אלרעי פרייס
 שרת החינוך שאשא ביטון וד"ר אלרעי פרייס
שרת החינוך שאשא ביטון וד"ר אלרעי פרייס
(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
ההכרעה של ראש הממשלה נפתלי בנט לבטל את בידודי הילדים ולהחזיר את מערכת החינוך לפעילות מלאה, שחררה אנחת רווחה במאות אלפי בתים ולצידה גם דאגה גדולה בקרב מומחים, הורים ומורים. אבל בלשכה אחת בירושלים נרשם ניצחון: אחרי מאבק ארוך מול צמרת משרד הבריאות, עמדתה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התקבלה. ליווינו אותה לאורך השבוע הסוער במסגרת ריאיון נרחב שיפורסם במלואו מחר במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות".
אתמול נודע ל-ynet כי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, שוחחה בימים האחרונים עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד כדי ליצור לחץ שיוביל לדחיית מתווה הבידודים בבתי הספר, בניגוד לעמדתה של שאשא ביטון. במשרד הבריאות הכחישו את הדיווח, אך אישרו כי הייתה שיחה בין השתיים. רגע לפני ביטול מתווה הבידודים הודיעה אמש בן דויד לגננות ולמורים לא להגיע הבוקר לבית הספר, אולם במהלך הלילה הוציא בית הדין לעבודה בתל אביב צווי מניעה שמנעו את ההשבתה במוסדות החינוך.
הפרסום ב-ynet על כך שבן דויד שוחחה ללא ידיעתה וידיעת ראש הממשלה עם המתנגדת המרכזית לביטול הבידודים, ד"ר אלרעי פרייס, הוציא את שאשא ביטון מכליה: "יש פה סיטואציה לא מקובלת שפקידה ועובדת ציבור במשרד אחד מתקשרת עם יו"ר ועד עובדים של ארגון אחר. ההתנהגות שלה חצתה כל קו אדום”.
ובסוף ההורים שוב מצאו את עצמם בשעת לילה מאוחרת בלי לדעת אם יש לילדים מסגרות בבוקר. "לצערי ההורים נקלעו לסיטואציה הזאת. אנחנו אמרנו כבר מחמישי שעבר שיהיה מתווה כזה, וגורמי המקצוע במשרד הבריאות היו אמורים להכין צו ולהוציא את ההנחיות בכתב, אבל הם התמהמהו עם זה, והיום אנחנו מבינים למה: הם היו עסוקים בלטרפד את הדבר הזה".
3 צפייה בגלריה
יפה בן דויד
יפה בן דויד
מזכ"לית הסתדרות המורים בן דויד
(צילום: משה מזרחי )
"מבחינתי זה יכול היה לקרות גם קודם", אמרה שאשא ביטון לאחר שהוחלט על ביטול מתווה הבידודים. "היקף המקרים הוא לא כזה שמצדיק להשבית שני מיליון תלמידים, אי-אפשר למשוך את האנשים יותר ואני מקווה שכולם כבר הגיעו למסקנה שאפשר לשחרר את כולם - גם המבוגרים - מהדבר הזה, ובאמת ללכת לשיטה של מי שחולה שיהיה בבית".
את בעד לאפשר הדבקת עדר? "האומיקרון קל, אומרים את זה גם אנשי משרד הבריאות. יש לנו היום תחלואה קשה יותר של מחלות אחרות. ובסוף אתה מנהל סיכונים, אין תשובה שהיא מאה אחוז".
ואם זה יביא להדבקה המונית של ילדים? "אנחנו כבר בגל החמישי, יש חיסונים לכל מי שרוצה להגן על עצמו, יש תרופות, והילדים שלנו הולכים לאיבוד. הילדים שנפגעים מינית או מהפרעות אכילה, או חרדות או דיכאון - זה לכל החיים".
3 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
יו"ר האופוזיציה ח"כ נתניהו. "זה יושב בול על הקמפיין שמוביל הליכוד נגדי"
(צילום: אלכס קולומויסקי)
עכשיו היא מרשה לעצמה להשיב אש למי שכינה אותה "מכחישת קורונה או מתנגדת חיסונים". בראש הרשימה שלה: משרד הבריאות. "המשרד הוציא הודעה רשמית לפני חודשיים: 'השרה מכחישת הקורונה התעוררה רשמית'. תגיד לי אם אתה מכיר, אי פעם בתולדות המדינה, הודעה רשמית של משרד שמתבטאת ככה. וזה יושב בול על הקמפיין שמוביל הליכוד נגדי. זו אותה שפה, אותה טרמינולוגיה".
מה המטרה שלהם? "הם מנסים להדהד דברים כאלה כדי לייצר נרטיב שישחרר אותם מהחלק שלהם בסיפור הזה. אבל בא לי שפעם אחת יידעו את העניין בצורה מזוקקת: הייתה פה צריבת תודעה לגביי. ביבי צרב תודעה, וגם חלק מהגורמים במשרד הבריאות, הציגו אותי כמכחישת קורונה וכמתנגדת חיסונים, וזה פייק מוחלט”.
הצעד של הסתדרות המורים והעומדת בראשה, בן דויד, הפתיע את השרה. "זה שונה לחלוטין מהשיח שהיה כל השבוע”, היא אמרה אמש. "הם ביקשו והבטחתי להם בדיקות גם למורים, לגננות ולמטפלות. בשום שלב הם לא איימו בדבר כזה".
קודמך בתפקיד, גלנט, העניק לעצמו את הציון 90. "כל אחד והמודעות העצמית שלו".
אם כבר מודעות ו-90, אמרת ש-90 אחוז מהילדים מגיעים לכיתות. זו הייתה טעות? "לא. זה היה נכון אז. כשהתראיינתי ואמרתי '90 אחוז מגיעים', 90 אחוז הגיעו, ואפילו יותר. ואז התחילו להיסגר כיתות".
הריאיון המלא עם השרה ביטון מחר במוסף "7 ימים".