בצעד נדיר, האוניברסיטה העברית השעתה היום (שלישי) מהוראה מרצה בפקולטה למשפטים שהתבטאה נגד ישראל, ופרסמה עצומה שבה האשימה את ישראל בביצוע השמדת עם בעזה. באוניברסיטה כבר הציעו לפרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן לעזוב את תפקידה - אך היא לא עשתה זאת, והמשיכה להתבטא נגד ישראל. "התבטאויותיה לוקחות את חופש הביטוי והחופש האקדמי לקצה ועושות בו שימוש ציני כדי שיסוי והסתה", נכתב בהודעת האוניברסיטה העברית.
1 צפייה בגלריה
פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן
פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן
פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן
(צילום: האוניברסיטה העברית, OPIS Zagreb / Shutterstock)
בתיעוד שהתפרסם אתמול אמרה הפרופ' כי "זה הזמן לבטל את הציונות", והטילה ספק במעשי האונס ב-7 באוקטובר: "הם ישתמשו בכל שקר. התחילו בתינוקות, המשיכו באונס, והם ימשיכו עם מיליון שקרים אחרים. הפסקנו להאמין להם, אני מקווה שהעולם יפסיק להאמין להם", אמרה.
ח"כ שרן השכל פנתה במכתב למשרד החינוך, המועצה להשכלה גבוהה, והנהלת האוניברסיטה העברית, בעקבות התבטאויותיה של המרצה, ודרשה הבהרות לגבי ההתבטאויות שלה תוך שהיא קוראת לשקול לפטר את שלהוב-קיבורקיאן מתפקידה. בעקבות זאת, כאמור, היא הושעתה מתפקידה.
בחודש אוקטובר, כאמור, כתבו נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' אשר כהן והרקטור תמיר שפר כי הם סבורים שמן הראוי שתשקול לעזוב את משרתה. "האשמת ישראל בכיבוש פלסטין במשך 75 שנה מנסה הלכה למעשה לשמוט את הבסיס לזכות הקיום של מדינת ישראל. יותר להכביר מילים בחומרה ובמופרכות של טענה זו שאינה נתמכת גם על ידי האו"ם", כתבו.
עוד הוסיפו אז: "טענתך הנוראה בדבר השמדת עם אותה מבצעת ישראל לכאורה בימים אלה אינה מרוחקת מעבירות של הסתה והמרדה – עבירות שהיו מאפשרות לנו להעלותך לדין משמעתי ולתבוע את השעייתך או הרחקתך מהאוניברסיטה העברית. המבצע הצבאי שמנהלת בימים אלה ישראל במטרה להביס את ארגון הטרור הרצחני חמאס, אינו מתקרב להגדרה של השמדת עם על פי הדין הבינלאומי. לעומת זאת הטבח הנוראי שביצע חמאס ב-7 באוקטובר ביהודים באשר הם יהודים נופל לחלוטין בהגדרה זו".
מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה העברית דוחה בשאט נפש את כלל אמירותיה המעוותות. האוניברסיטה העברית גאה בהיותה מוסד ישראלי, ציבורי וציוני. כבעבר, ראשי האוניברסיטה חוזרים על קריאתם לפרופ' למצוא לעצמה בית אקדמי אחר תואם את עמדותיה בשלב זה, ועל מנת לשמור על אקלים בטוח בקמפוס לטובת הסטודנטים והסטודנטיות שלנו - האוניברסיטה החליטה להשעותה מהוראה".