כתבנו אלי סניור מדווח על ניסיון חיסול טדי שגיא
(צילום: חגי דקל)

דובר ראש הממשלה נפתלי בנט אומר כי לפי גורמי ביטחון ניסיון החיסול שנמנע בשבוע שעבר בקפריסין לא היה אירוע על רקע פלילי שכוון נגד המיליארדר טדי שגיא - אלא טרור איראני נגד אנשי עסקים המתגוררים באי.
הדובר מתן סידי כתב בהודעה לתקשורת: "בנוגע לאירוע בקפריסין אבקש להבהיר, בשם גורמי הביטחון, כי מדובר באירוע טרור שכוון על ידי איראן נגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין. אין מדובר באירוע פלילי, ואיש העסקים טדי שגיא לא היה היעד למתקפה".
אתמול אסרה הצנזורה הצבאית במשך שעות לפרסם את שמו של שגיא, שנטען כי היה היעד לניסיון ההתנקשות ועזב את קפריסין ללונדון. בקבוצת טדי שגיא אמרו כבר אתמול כי "מדובר באירוע טרור איראני".
2 צפייה בגלריה
טדי שגיא
טדי שגיא
טדי שגיא
(צילום: אוראל כהן)
כשעתיים אחרי שפרסם דוברו של בנט את ההודעה, אמר שר הביטחון בני גנץ בישיבת סיעתו כי "גם בזמן הפגרה, העשיה הביטחונית לא עוצרת לרגע. לא נגד אויבינו, ולא בחיזוק שותפינו. אנחנו פועלים בכל הזירות מול כל הכוונות. כפי שפורסם לאחרונה סוכלה עוד פעולה תוקפנית של איראן נגד יעדים ישראליים בפקריסין. איראן ממשיכה להיות איום עולמי אזורי וגם אתגר למדינת ישראל ואנחנו נמשיך לפעול כדי להגן על אזרחינו וביטחון ישראל בכל מקום ומול כל איום".
2 צפייה בגלריה
המטוס הפרטי של טדי שגיא
המטוס הפרטי של טדי שגיא
המטוס הפרטי של טדי שגיא
( צילום: מוני שפיר)
לפי דיווחים בקפריסין, האזרי בן ה-38 שנעצר נשא עמו דרכון רוסי. הוא נעצר ביום שני אחר הצהריים בשבוע שעבר, זמן קצר לאחר שחצה את מעבר הגבול בבירה ניקוסיה מחלקה הצפוני שנשלט בידי השלטונות הקפריסאים-טורקיים אל חלקה הדרומי, זה שנשלט בידי השלטון הקפריסאי-יווני המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית.
במכוניתו השכורה, כך דווח, מצאו השוטרים אקדח, קליעים ומשתיק קול. לפי הדיווח הוא חשוד בעבירה של תכנון פשע - הוצאה לפועל של "חוזה חיסול". לפי הדיווחים, במשטרה הקפריסאית חשדו שהאיש חבר במאפיה הרוסית, וכי תכנן להוציא לפועל חמישה "חוזי חיסול" בסך הכול. הוא נעצר בתום מעקב שערכה אחריו המשטרה, שהחלה גם במצוד אחר שותפים אפשריים שלו.
לפי הדיווחים, האזרי שנעצר נחת בנמל התעופה הבינלאומי בלרנקה כמעט שלושה שבועות לפני מעצרו, והחנה את מכוניתו השכורה סמוך למקום שבו התגוררו ועבדו הישראלים שהיו לכאורה יעד חיסול - באזור הפרבר אנגומי של ניקוסיה. בבירה הוא שכר קורקינט חשמלי, וחצה לפי הדיווח כמה פעמים את הגבול בין החלק הדרומי לחלק הצפוני של העיר.
הוא ניסה לפי הדיווחים לשמור על פרופיל נמוך, אולם המעבר התכוף בגבול עורר כנראה את חשדן של הרשויות. עם זאת, לפי חלק מהפרסומים, שירות המודיעין הקפריסאי כבר בחן דיווחים על מזימה כלשהי לפגוע בחייהם של זרים במדינה.
דוברו של טדי שגיא בישראל הכחיש אתמול טענות לפיהן מדובר באירוע על רקע סכסוך עסקי ואמר שמדובר באירוע ביטחוני שסוכל על ידי המוסד ושהיה מכוון כלפי אנשי עסקים ישראלים שפועלים מבניין משרדים בניקוסיה, שבו שוכנים משרדיו של טדי שגיא. לדבריו, שגיא עצמו לא היה בבניין.