2 צפייה בגלריה
ביקור בנימין נתניהו בפריז, צרפת
ביקור בנימין נתניהו בפריז, צרפת
ביקור בנימין נתניהו בפריז, צרפת
(צילום: EPA)
נשיא צרפת עמנואל מקרון הביע בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו "חששות מפני התוכנית המשפטית" בפגישתם אמש (חמישי). כך על פי דיווח של העיתון הצרפתי "לה מונד", שהוסיף כי מקרון אמר לנתניהו כי "אם התוכנית תתממש כפי שהיא, פריז תאלץ להסיק כי ישראל התנתקה מהתפיסה הרווחת של הדמוקרטיה".
בפגישתם אמש בארמון האליזה שוחחו נתניהו ומקרון על המאבק באיראן ועל הזירה האזורית. מארמון האליזה נמסר לאחר הפגישה כי מקרון "הביע סולידריות עם ישראל במאבקה בטרור, במיוחד לאחר הפיגוע הנתעב שבו נהרגו שבעה ישראלים ליד בית כנסת בירושלים ביום שישי האחרון".
עוד נמסר כי הנשיא "הביע את דאגתו מהמצב הנוכחי במדינה, בשטחים הפלסטיניים ובישראל. הוא הזכיר את חשיבות ההימנעות מכל אמצעי שיכול להזין את מעגל האלימות שכבר גבה יותר מדי קורבנות חפים מפשע בקרב אזרחים, פלסטינים וישראלים".
נתניהו מגיע לארמון האליזה, אמש
(צילום: רויטרס)

2 צפייה בגלריה
ביקור בנימין נתניהו בפריז, צרפת
ביקור בנימין נתניהו בפריז, צרפת
מקרון ונתניהו בפגישתם, אמש
(צילום: AFP)
הביקור בצרפת הוא הנסיעה המדינית הראשונה של נתניהו מאז שחזר לתפקיד ראש הממשלה. הוא רצה שהביקור הראשון יהיה באבו דאבי - כדי להזכיר לכולם מי הביא לעולם את הסכמי אברהם - אך באדיבות השר איתמר בן גביר והעלייה שלו להר הבית, האמירתים אמרו שעם כל הכבוד, עוד לא בשלה השעה לביקורים. נתניהו שלח את שליחו המיוחד, השר רון דרמר, כדי שינסה לסדר לו ביקור באיחוד האמירויות, אך בינתיים ללא הצלחה. נתניהו רצה גם לקבל הזמנה לבית הלבן, אך גם בארה"ב אין עדיין תאריך לביקור, אם כי בכירים אמריקנים אומרים שנתניהו בוודאי יוזמן לפגישה עם הנשיא ג'ו ביידן.
עם הגעתו לפריז נסע נתניהו היישר לארמון האליזה, שם קיבל אותו מקרון בחיבוקים והשניים נכנסו מיד לארוחת ערב לילית. במרכז השיחה של נתניהו ומקרון הייתה איראן, המלחמה באוקראינה, המצב בלבנון והסכסוך הישראלי פלסטיני. דיפלומטים צרפתים אמרו שמקרון היה אמור להציף את הדאגה שלו ושל הקהילה היהודית מגורמים קיצונים בממשלת ישראל.
ההודעה מלשכת ראש הממשלה על הפגישה התמקדה במאבק באיראן, ונמסר כי שני המנהיגים דנו בהתמודדות עם איום הגרעין האיראני, ובצורך בשימור היציבות האזורית. כמו כן, נתניהו הודה למקרון על הגינוי הנחרץ על הפיגוע בבית הכנסת בירושלים ביום שישי שעבר.