התיעוד המצמרר של סרן ת' מ-2018: "אמיץ"

נשיא בית הדין לערעורים בקריה, אלוף דורון פיילס, אמור להכריע בימים הקרובים אם להיעתר לבקשת ynet לפרסם עיקרים מהאישומים שיוחסו לסרן ת', קצין המודיעין שמת בתאו בכלא הצבאי במאי האחרון לאחר שהואשם בעבירות חמורות.
בינתיים, סרטון משנת 2018 שמתפרסם כאן לראשונה חושף טפח מאישיותו של סרן ת', ובעיקר משירותו ביחידת המודיעין המסווגת. הסרטון, שאורכו כדקה וחצי, נראה שגרתי ודומים לו מצולמים בכל יחידה בצה"ל: טקס לא פורמלי וצנוע של הענקת דרגה לחייל או לקצין זוטר. אלא שהדברים שנאמרו לו בטקס, שלוש שנים לפני מותו, מקבלים כעת משמעות חדשה, ובעיקר מעידים על ההערכה שלה זכה ממפקדיו.
2 צפייה בגלריה
תיעוד של סרן ת' ז"ל מטקס ביחידה
תיעוד של סרן ת' ז"ל מטקס ביחידה
מתוך הסרטון: הענקת דרגה לסרן ת' ז"ל ב-2018
מפקדו באותם ימים, קצין בדרגת סרן, אמר לנוכחים: "ת' הגיע למדור לפני שלושה חודשים בערך וכבר לוקח אחריות על כל דבר שהוא נוגע. אם יש משהו שאני רגוע זה משהו ש-ת' עובד עליו. תמיד אפשר לסמוך עליו שהוא יעשה הכל מקצה לקצה ובצורה הכי טובה.
"אני חושב ששני הדברים המיוחדים בת' הם שהוא מדליק את האור ראשון ביחידה כל יום, ושאין מישהו שרוצה יותר ממנו לעשות עוד משהו ולהצליח לעבוד עוד טיפה. גם פעם עבדתי קשה ואני רואה עדיין כמה אתה עובד קשה ואני קצת מובך שעקפת אותי בסיבוב.
"הדבר השני שמאוד מיוחד בך והופך אותך לטוב במה שאתה עושה, זה שאתה חסר פחד ויש לך אומץ לעשות כל דבר. ואני לא מדבר רק על להסתבך עם מרינה (מחייך, י"ז), וזה גם דורש הרבה אומץ".
2 צפייה בגלריה
אזכרה במלאת 30 יום למותו של קצין המודיעין שנמצא מת בכלא הצבאי
אזכרה במלאת 30 יום למותו של קצין המודיעין שנמצא מת בכלא הצבאי
אזכרה במלאות 30 יום למותו של קצין המודיעין בכלא הצבאי
(צילום: אלעד גרשגורן)
הרמטכ"ל ביוני האחרון: "עשה עבירות חמורות ביותר, במודע ובכוונה"
(צילום: המרכז הבינתחמי הרצליה)
הקצין הוסיף כי "בעבודה שלנו בסוף יש לנו הרבה שיטות והרגלים ותורות לחימה, ותמיד אתה מוכן לאתגר: לשאול איזו שאלה קשה, ולמה לעשות קשה ולא לעשות אחרת... כיף לי שאני עובד איתך ושאתה מאתגר אותי בכל פעם מחדש".
מיעוט המידע סביב נסיבות מותו ממשיך להדיר מנוחה מהוריו של הקצין. בשבועות האחרונים הם נאבקו באמצעות בא כוחם, עו"ד בני קוזניץ, לקבל מצה"ל מסמכים שלישותיים הקשורים לבנם, בהם תיקו האישי הכולל את מהלכי הקריירה שלו בצה"ל, סיכומי ראיונות ועוד מאז היותו חייל חובה. ביום חמישי האחרון, לאחר פניית ynet, הם קיבלו חלק מהחומרים.
ההורים מדגישים סימני שאלה באשר לדרך שבה שוחרר בנם מצה"ל, במהלך כליאתו ובעודו בשירות הקבע. עו"ד קוזניץ כתב לראש אכ"א: "נבקש לקבל את המסמכים הנוגעים להליכי השחרור לכאורה של הקצין ז"ל, לרבות המסמכים שעליהם חתם הקצין, הריאיון בפני מפקדו, ההחלטה של הגורם המוסמך ומסמך של בירור החבויות שהונפק. עוד נבקש לקבל העתק מפרוטוקול שנערך לאחר מותו לעניין מעמדו של הקצין ז"ל ומקום קבורתו".
בדובר צה"ל מסרו בתגובה כי "בקשת משפחתו של הקצין התקבלה ונענתה במישרין".