5 צפייה בגלריה
מוחמד עארדה  בהארכת מעצר בבית משפט השלום נצרת
מוחמד עארדה  בהארכת מעצר בבית משפט השלום נצרת
"תכננו את הבריחה במשך תשעה חודשים, לא עזרו לנו". מחמוד בבית המשפט
(צילום: AFP)
מחמוד עארדה, אחד מששת האסירים שנמלטו מכלא גלבוע בשבוע שעבר, שנחשב למפקד הבריחה ונלכד במהלך המצוד של כוחות הביטחון, אמר אמש (יום שלישי) לפרקליטו, עו"ד רסלאן מחאג'נה, כי תכנון הבריחה ארך כתשעה חודשים. הוא סיפר כי השישה היו יחד מרגע ההימלטות - עד שהגיעו לכפר נאעורה שממזרח לעפולה, שם נכנסו למסגד והתפצלו לצמדים. בינתיים, נמשך המצוד אחר שני אסירים נוספים.
עארדה טען כי האסירים שנמלטו לא קיבלו עזרה מאיש, וגם לא מאסירים ביטחוניים אחרים לפני בריחתם. "אני אחראי על כל התכנון לבריחה והחפירה", הוא הדגיש. "שמחתי מאוד כשראיתי שהרבה אנשים תומכים בנו". פרקליטו הוסיף כי מרשו טען כי במהלך הבריחה האזינו השישה לדיווחים בנוגע לפרשה באמצעות מכשירי רדיו קטנים שלקחו איתם. "רצינו להגיע לשטחים, אבל ידענו שמחכים לנו המון כוחות בגבולות".
5 צפייה בגלריה
תפיסת המחבלים בנצרת
תפיסת המחבלים בנצרת
מחמוד עארדה ויעקוב קארדי עם לכידתם
עוד אמר כי הוא נעצר יחד עם יעקוב קאדרי "באופן פתאומי" - ולא בגלל שאדם מסוים דיווח למשטרה על כך שהם מחפשים מזון: "היינו ליד הר הקפיצה בנצרת ואז עברה שם ניידת משטרה. שוטרים ראו אותנו שם - ונעצרנו. הם העבירו אותנו לחקירה בנצרת ואז לג'למה. חוקרים אותנו שמונה שעות כל יום".
סריקות בצפון הארץ אחר שני האסירים שטרם נתפסו
(צילום: אלעד גרשגורן)

רגע המעצר של זכריא זביידי
(צילום: אביהו שפירא, ישראל מושקוביץ, דוברות המשטרה)

5 צפייה בגלריה
מוחמד קאסם עארדה בזמן המעצר
מוחמד קאסם עארדה בזמן המעצר
מוחמד עארדה עם מעצרו
(צילום: דוברות המשטרה)
עו"ד חאלד מחאג'נה, פרקליטו של אסיר נוסף שנמלט, מוחמד עארדה, שברח יחד עם זכריא זביידי, שוחח עמו גם כן. האחרון סיפר כי "ביום המעצר ישנו מתחת למשאית באום אל-גאנם. ראינו כוחות משטרה וידענו שמחפשים אותנו. אחד השוטרים התקרב למקום שבו היינו ולא ראה אותנו. הוא הכניס את ידו מתחת למשאית ותפס לי את היד. ניסיתי לברוח ואז הוא עצר אותי ואת זביידי".
לטענתו, השניים הוכו במהלך המעצר. "מאז הבריחה הסתובבנו בהרבה מקומות בצפון, בעיקר בגליל התחתון, ואכלנו פירות מהעצים. ב-48 השעות שלפני התפיסה לא מצאנו מים לשתייה, אחרת היינו ממשיכים ברגל, אבל לא היה לנו כוח".
עוד סיפר כי מאז שהשישה התחלקו לזוגות, הוא "לא ראה אף אחד ולא יודע לאן כל אחד הלך". מוחמד עארדה הוסיף: "לא הייתה לי שום כוונה לפגוע באחרים. רציתי להגיע לאימא שלי ולחבק אותה, אבל זה לא קרה".
בהמשך היום צפוי גם פרקליטו של זכריא זביידי, עו"ד אביגדור פלדמן לפגוש אותו. השניים שעדיין לא נתפסו הם איהאם נאיף קממג'י (35) שהורשע בגרימת מותו של אליהו אשרי ונכלא ב-2006 למאסר עולם, ומונאדל יעקוב אינפיעאת (26) שכלוא מ-2019.