מתווה הכיתה הירוקה שהחל בפיילוט מצומצם לפני פחות משבועיים, עורר את זעמם של הורים לילדים מבית הספר היסודי זלמן ארן בירושלים, שם התגלו בתוך שבוע וחצי 41 תלמידים ותומכת למידה אחת חיוביים לקורונה. "חייבים לעצור את הטירוף הזה", אמרה אמא לתלמידים בבית הספר.
2 צפייה בגלריה
היום הראשון ללימודים בבית ספר ארזים בתל אביב
היום הראשון ללימודים בבית ספר ארזים בתל אביב
"תוך כדי המתווה מתגלים עוד ועוד חולים, זה מסכן אותנו". ארכיון
(צילום: רויטרס )
ש', אמא לילדים בבית הספר זלמן ארן, זועמת על ההחלטה ליישם את מתווה הכיתה הירוקה בבית הספר וטוענת כי מדובר בסכנה של ממש. "אני כבר יותר משבוע לא שולחת את הילדים שלי לבית הספר. כל יום שני ילדים נוספים נמצאים מאומתים וזה מראה כמה מתווה הכיתה הירוקה זה כישלון", אמרה ש'.
"חייבים לעצור את הטירוף הזה", הוסיפה האם. "אני כועסת. העליתי את זה בפני ההנהלה והוועד ולא נראה שעושים עם זה משהו. מדובר בבית ספר אינטגרלי שנמצאים בו גם מחפשי מקלט ואני מבינה שהם מחויבים לפתוח, אבל זה מרגיש שזה על חשבון ההורים שיש להם יותר יכולת להישאר עם הילדים. זו התחושה. אני ממש מתעצבנת כי זה הבריאות של הילדים שלנו. אין שום בית ספר בארץ עם יותר מ-40 מאומתים".
לדבריה, יש להפסיק לאלתר את המתווה של הכיתה הירוקה כדי למנוע את התפשטות התחלואה. "להמשיך במתווה הנוכחי, מסכן לא רק את הילדים, אלא גם אותנו ההורים ואת הסביבה שלנו וזה עלול להביא לעלייה בתחלואה", היא אמרה.
(צילום: גיל יוחנן, שחר גולדשטיין)

גם ת', אמא נוספת לילדים בבית הספר, מתנגדת להמשך המתווה. "לא לזה נועדה הכיתה הירוקה, אלא למקרה שיש מאומתים בודדים. תוך כדי המתווה מתגלים עוד ועוד חולים וזה מסכן אותנו. כבר היה עדיף לקטוע את הכול, לסגור את בית הספר ושכולם יהיו בבידוד לשבוע ורק אז לחזור כשכולם נקיים".
ת' הוסיפה כי "לא שלחתי את הילדים שלי לבית הספר, אבל נוצר מצב שאין להם מענה כי אומרים לנו שבית הספר פתוח ולכן אין זום. ניסינו לדבר עם ההנהלה והם אמרו שיש הנחיה ממשרד החינוך שאם יש מתווה כיתה ירוקה, אין זומים ואז נוצר מצב שחצי מהתלמידים יושבים בבית בחוסר מעש. הגיעו רק כ-200 תלמידים מתוך 500 לבית הספר, רוב התלמידים בכלל יושבים בבית. הכיתה הירוקה זה כמו פלסטר. הורה אחראי לא יכול לשלוח ילדים במצב כזה".
לדבריה, "יש פה סכנה כי הילדים מידבקים והם לא מחוסנים והם עלולים להדביק מבוגרים שכידוע יכולים להידבק למרות שהם מחוסנים. בהתפרצויות קודמות סגרו בתי ספר על הרבה פחות מאומתים. אנחנו לא בטוחים אם הגורמים המקצועיים רואים את התמונה המלאה ואם הם מודעים לתחלואה. התחלואה הולכת וגדלה ועולם כמנהגו נוהג. הקורונה משתוללת אצלנו ולאף אחד לא אכפת".
2 צפייה בגלריה
בדיקת קורונה לילדים בירושלים
בדיקת קורונה לילדים בירושלים
"כל יום שני ילדים נוספים נמצאים מאומתים". בדיקת קורונה לילדים בירושלים
(צילום: EPA)
מתווה הכיתה הירוקה נועד כדי ליצור סביבה לימודית בריאה ולהבטיח את רצף ושגרת הלימודים. התוכנית פועלת בבית הספר במקרה שבו התגלה מאומת לקורונה. אותו מאומת ייכנס מיד לבידוד, כשהתלמידים וצוותי החינוך האחרים יוכלו להיבדק במשך שבעה ימים. מי שיימצא שלילי יחזור ללימודים, ומי שיימצא חיובי - ייכנס לבידוד. מי שלא ירצה להיבדק כלל ייכנס גם הוא לבידוד. מחלימים ומחוסנים לא יידרשו לבדיקה ולבידוד. הבדיקה הראשונה והאחרונה יהיו בדיקות PCR וכל הבדיקות האחרות ביתר הימים תהיינה מהירות (אנטיגן).
ממשרד החינוך נמסר: "בית הספר פועל בהתאם להנחיות הבריאות וכפוף להנחיות הכיתה הירוקה. בתוך כך, בארבע כיתות שבהן נמצאה תחלואה של יותר מארבעה תלמידים, הן נסגרו ואילו ב-17 הכיתות האחרות, שבהן לא הייתה תחלואה או שנמצאו בהן פחות מארבעה חולים, הן המשיכו ללמוד, תוך הקפדה על ביצוע בדיקות מדי יום. לכיתה הירוקה חשיבות רבה בשמירה על שגרה מבוקרת ואחראית בעבור התלמידים שלאורך הקורונה הפסידו ימי לימוד רבים. הם צברו פערים רגשיים, חברתיים ולימודיים, ולכן מוסדות החינוך הם המקום היחיד שבו ניתן להשלים אותם".
מעיריית ירושלים נמסר: "הלימודים בבית הספר זלמן ארן ימשיכו להתקיים כסדרם גם ביום ראשון. בשבועיים האחרונים התגלו תלמידים חיוביים לקורונה בבית הספר, ומאז הוא פעל על פי הנחיות משרדי החינוך והבריאות. לאורך השבועיים התגלו 42 ילדים כחיוביים לקורונה, 25 מהם סיימו או שיסיימו בידוד בימים הקרובים. חלק מהכיתות נמצאות בשלב של סיום הבידוד וחוזרות כבר בתחילת השבוע ללימודים סדירים. נכון לעכשיו קיימת ירידה במצב התחלואה היומי בבית הספר, ומנהל החינוך בעיריית ירושלים הנחה את ההורים שטרם נבדקו לעשות בדיקת PCR ליתר ביטחון.
"בדיאלוג שבוצע עם רופאת המחוז, נציגי משרד החינוך, מנהלת בית הספר וראש מנח"י הוחלט כי עיריית ירושלים תעמיד עבור כלל התלמידים ניידת לבדיקות PCR במוצאי שבת וביום ראשון בבוקר. ההורים מתבקשים לבוא ולבדוק את הילדים בניידת שתמוקם בסמוך לבית הספר. כמו כן, בית הספר ייפתח ביום ראשון כרגיל, וההתנהלות בו תהיה על פי הנחיות משרדי החינוך והבריאות, הן לכיתות ירוקות והן לכיתות בבידוד. המשימה המרכזית היא החזרת התלמידים, בריאים, כמה שיותר מהר לשגרת לימודים בבית הספר".