מאיר כהן ושמעון בוסקילה לקראת הטיסה למרוקו
(צילום: איתמר אייכנר)

שר החוץ יאיר לפיד הגיע בצהריים (רביעי) לביקור היסטורי בן יומיים במרוקו כאורחו של שר החוץ המרוקאי נאסר בוריטה. לפיד התקבל בנמל התעופה ברבאט על ידי סגן שר החוץ, מנכ"ל משרד החוץ של מרוקו וראש הטקס. זה ביקור ראשון מאז חתימת הסכמי אברהם וביקור ראשון של שר חוץ ישראלי מאז 2003.
לפיד אמר לקראת הטיסה: "אני יוצא למרוקו לייצג את מדינת ישראל ולחנוך את הנציגות הישראלית בראבט הבירה. הנסיעה ההיסטורית היא המשך של ידידות ארוכת שנים וחיבור עמוק של שורשים ומסורת של קהילה יהודית במרוקו וקהילה גדולה של ישראלים עם שורשים במרוקו. זו עת לפעילות מדינית כלכלית ואנחנו נמשיך לפעול להסכמים שיביאו למדינות שלנו חדשנות והזדמנויות".
3 צפייה בגלריה
שר החוץ יאיר לפיד נוחת במרוקו
שר החוץ יאיר לפיד נוחת במרוקו
לפיד מתקבל בנמל התעופה במרוקו
(צילום: איתמר אייכנר)
3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד טיסה מרוקו רבאט קזבלנקה
יאיר לפיד טיסה מרוקו רבאט קזבלנקה
הטיסה למרוקו על המסכים בנתב"ג
במהלך הביקור יחנוך לפיד את משרד הקישור הישראלי ברבאט בירת מרוקו וייפגש עם הקהילה היהודית בבית הכנסת "בית אל" בקזבלנקה. כמו כן ייחתמו במהלך הביקור הסכמים לשיתופי פעולה בין המדינות. שר החוץ יחנוך את הנציגות הישראלית החדשה שיושבת במיקום מצוין במרכז העיר רבאט, לא הרחק ממשרדי הממשלה ושגרירות האיחוד האירופי.
לפיד יגיע למרוקו בטיסה ישירה מיוחדת של חברת אל על שמספרה LY555. זה הביקור הראשון של שר חוץ ישראלי לאחר חידוש היחסים בין שתי המדינות. הביקור הקודם של שר חוץ ישראלי במרוקו היה של דוד לוי בשנת 1999 ושל סילבן שלום בשנת 2003.
לפיד צירף לפמליה שלו את שר הרווחה מאיר כהן שנולד במוגדור שבמרוקו ובשנת 1961, כאשר היה בן שש, עלה לארץ ביחד עם משפחתו למעברת ירוחם. "אני כל כך שמח לחזור למדינה הזאת, מדינה מיוחדת", אמר כהן לפני ההמראה. "בכל מדינה מוסלמית שאנחנו מגיעים אליה יש חשיבות גדולה מאוד. ככל שאנחנו פותחים יותר ויותר אפיקים לעוד מדינות מוסלמיות שמבינות את המציאות של המרחב שלנו, שמבינות את הקשיים ומתחילות בסחר איתנו, זה מצוין וחשוב".
עוד מתלווה לנסיעה יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ח"כ רם בן ברק. בנוסף משתתפת במשלחת ד"ר ענבר צוקר, סגנית ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות.
3 צפייה בגלריה
טקס חילופי שרים במשרד העבודה והרווחה
טקס חילופי שרים במשרד העבודה והרווחה
מאיר כהן. חוזר למרוקו בתור שר
(צילום: מתן רייזמן, לע"מ)
לנסיעה הצטרף גם הזמר שמעון בוסקילה שהוריו עלו לארץ ממרוקו. בוסקילה ישיר בפני הקהילה היהודית בעת ביקורו של החוץ בבית הכנסת "בית אל" בקזבלנקה. "מעולם לא הייתי במרוקו, אני מאוד מתרגש", אמר בוסקילה, "אני הולך לשיר להם את השירים שלי ולהתרגש. אני מאוד שמח שיש יחסים טובים בין מרוקו לישראל".
מרוקו לא רואה את עצמה כחלק מהסכמי אברהם שבקרוב ימלאו שנה לחתימה עליהם, ומבחינתה מדובר בחידוש ושדרוג של היחסים. הם מחויבים ליחסים דיפלומטים מלאים והעלאת דרג הנציגויות שכיום מוגדרים "משרדי קישור" לדרג הגבוה ביותר של שגרירויות. הסוגיה הזו תעלה בפגישה של לפיד עם שר החוץ המרוקאי נאסר בוריטה. ככל הנראה לא תצא הכרזה במהלך הביקור על שדרוג היחסים לדרג שגרירויות אך בישראל משוכנעים שזה יגיע בקרוב.
ביקורו של לפיד יהווה את יריית הפתיחה בביקורי שרי ממשלת ישראל במרוקו, ואחרי לפיד מתוכננים ביקורים נוספים. לפיד לא יפגוש את מלך מרוקו מוחמד השישי. הנוהל הוא שפגישה ראשונה של המלך עם אישיות ישראלית תהיה מול ראש ממשלת ישראל.
בעקבות הנסיעה למרוקו ייעדר לפיד מישיבת קבינט הקורונה אחר הצהריים, שבה אמורות להתקבל החלטות על הגבלות משמעותיות. זאת למרות שלפיד הודיע כי יתחיל להשתתף בישיבות, נוכח הביקורת על כך שהוא לא מתייצב בהן. גם שר האוצר אביגדור ליברמן צפוי להיעדר מהישיבה.
פורסם לראשונה: 07:22, 11.08.21