על רקע אמירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי ישראל תהיה חייבת לטפל בציר פילדלפי, אותה רצועת חיץ בין עזה ומצרים, והדיווחים על פיהם ישראל כבר העבירה מסרים למצרים על כוונתה להשתלט על הציר, גורם מצרי רשמי ובכיר, דיאא רשוואן, המכהן כראש שירות המידע במצרים, הבהיר כי הדבר עלול לסכן את היחסים בין המדינות.
2 צפייה בגלריה
ציר פילדלפי לפני ההתנתקות ב-2005
ציר פילדלפי לפני ההתנתקות ב-2005
ציר פילדלפי לפני ההתנתקות ב-2005
(צילום: דובר צה"ל)
2 צפייה בגלריה
מפה עם ציר פילדלפי - מעבר רפיח ומעבר כרם שלום
מפה עם ציר פילדלפי - מעבר רפיח ומעבר כרם שלום
(צילום: shutterstock)
"כל מהלך ישראלי בכיוון הזה יוביל לאיום חמור על יחסי ישראל-מצרים", אמר רשוואן. לדבריו, "השקרים של ישראל נועדו ליצור לגיטימציה לכיבוש ציר פילדלפי בניגוד להסכמים הבינלאומיים".
ראש שירות המידע הדף את הטענות הישראליות להברחות לעזה המתרחשות מהגבול המצרי, בין השאר באמצעות משאיות סיוע: "אלו האשמות מגוחכות. הטענות הללו לא משרתות את המאמצים המצריים לפתרון המשבר. מצרים הרסה יותר מ-1,500 מנהרות וחיזקה את גדר הגבול עם עזה, שאורכה 14 ק"מ, עם חומת בטון. יש שלושה מחסומים בין סיני לרפיח הפלסטינית, כך שלא ניתן להבריח לא מעל ולא מתחת לאדמה".
עוד אמר כי "למצרים יש ריבונות מלאה על האדמה שלה ויש לה שליטה מלאה על גבולותיה עם רצועת עזה וישראל. ישראל שולטת צבאית על עזה ומטילה מצור על הרצועה משלושה כיוונים ועם זאת מאשימה את מצרים ללא כל הוכחה".
במסיבת עיתונאים שקיים לפני עשרה ימים, התייחס נתניהו לציר פילדלפי ואמר: "ציר פילדלפי הוא אפשרות אחת למה שאני קורא חסם דרומי. לא נסיים את המלחמה בלי שנסגור את הפרצה הזאת, אחרת נחסל את חמאס, נפרז את עזה ואחר כך ייכנסו עוד אמצעי לחימה דרך הפרצה הדרומית הזאת. ברור שצריך לסגור אותה. יש כמה אפשרויות וטרם קיבלנו החלטה".
פורסם לראשונה: 23:41, 22.01.24