5 צפייה בגלריה
דורון אלמוג
דורון אלמוג
דורון אלמוג
(צילום: שחר גולדשטיין)
הסוכנות היהודית הודיעה אחר הצהריים (יום חמישי) כי ועדת המינויים המליצה פה אחד על האלוף במילואים דורון אלמוג כמועמד שלה לעמוד בראש הסוכנות בארבע השנים הבאות. כעת הבחירה באלמוג תובא לאישור חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, שצפוי להצביע על המינוי בכינוס התקופתי הבא שלו, המתוכנן להיערך ב-10 ביולי בירושלים. אלמוג עצמו צפוי להיכנס לתפקידו החדש במהלך ספטמבר 2022.
אלמוג (71) שימש בעבר כאלוף פיקוד דרום. הוא פעיל למען אנשים עם לקות שכלית המשולבת בלקות נוספת ומכהן כיו"ר הכפר השיקומי עדי נגב – נחלת ערן. הכפר קרוי על שמו של בנו, ערן, אשר נפטר בגיל 23 ממחלת קסטלמן. ביום העצמאות 2006 היה אלמוג בין מדליקי המשואות כאות הוקרה על פעילותו למען אוטיסטים ופגועי המוחין בחברה. האלוף במיל' הוא גם חתן פרס ישראל משנת 2016 על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

5 צפייה בגלריה
אלמוג מקבל את פרס ישראל ב-2016
אלמוג מקבל את פרס ישראל ב-2016
אלמוג מקבל את פרס ישראל ב-2016
(צילום: אוהד צויגנברג)
5 צפייה בגלריה
דורון אלמוג ובנו ערן
דורון אלמוג ובנו ערן
דורון אלמוג ובנו ערן ז"ל
(צילומים: עלה נגב)
אחרי ההודעה על בחירתו אמר אלמוג: "אני גאה ונרגש על האמון והבחירה, ואסיר תודה לאנשי הסוכנות ומנהיגיה העושים לילות כימים לחיזוק העם היהודי ומדינת ישראל. בעבודת צוות משותפת נצית להבה וגאווה בעשייתנו למען עתיד של תקווה לדורות הבאים".
אחיו הצעיר של אלמוג, גם הוא בשם ערן, נהרג במלחמת יום הכיפורים בעת ששירת בחיל השריון ברמת הגולן. אלמוג לחם באותה מלחמה בקרב ואדי מבעוק, והיה מועמד לצל"ש על פועלו. בת נוספת של אלמוג, שוהם, נולדה עם פגיעה קשה בעורק הלב, ומתה ב-1991 - חודש בלבד אחרי לידתה. לאלמוג בת נוספת בשם נצן, ד"ר לחינוך, חברת סגל החוג לחינוך בקריה האקדמית אונו ולקוית ראיה.
בחירתו של אלמוג מביאה לסיום את סאגת בחירת יו"ר הסוכנות, תפקיד יוקרתי שלא אויש במשך שנה - מאז כניסתו של היו"ר הקודם, יצחק הרצוג, לתפקיד נשיא המדינה. ב-ynet וב"ידיעות אחרונות נחשף השבוע כי אלמוג הוא המועמד המוביל לתפקיד, והוא הועדף בין היתר על פני סגן שר החוץ עידן רול - המועמד של שר החוץ יאיר לפיד. רול עצמו הסיר את מועמדותו בימים האחרונים והודיע על תמיכה באלמוג. הפוליטיקאים אמנם לטשו עיניהם לתפקיד, אך ועדת המינויים שבוחרת את יו"ר הסוכנות, נציין, העדיפה שלא לבחור פוליטיקאי בשל ההבנה שעשויים להיות בקרוב חילופי שלטון - ומועמד כזה עלול לא להיות מקובל על ממשלה עתידית.
הנשיא הרצוג עצמו בירך על המינוי: "מדובר בתפקיד חשוב מאוד בעולם היהודי, הפועל לחיבור בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות ובין העולם היהודי למדינתנו. הוא משפיע על החברה הישראלית, ועל עלייה וקליטה. אני סמוך ובטוח שכישוריו, ניסיונו ויכולותיו של אלמוג יצעידו את הארגון החשוב הזה קדימה".
5 צפייה בגלריה
אלמוג עם בנט, אז שר החינוך, במעמד קבלת פרס ישראל ב-2016
אלמוג עם בנט, אז שר החינוך, במעמד קבלת פרס ישראל ב-2016
אלמוג עם בנט, אז שר החינוך, במעמד קבלת פרס ישראל ב-2016
(צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נפתלי בנט מסר כי הוא שמחה על הבחירה: "דורון אלמוג מייצג את כל מה שיפה בישראל. דורון מבטא גבורה צבאית וגבורה אזרחית, אהבה עמוקה לעם ישראל, לארץ, ולבני אדם באשר הם. זו גם הסיבה ששמחתי להיות זה שהעניק לו את פרס ישראל על מפעל חיים. ני מאחל לדורון הצלחה גדולה בחיבור העם היהודי למדינת ישראל, ובהעלאת קרנה של ישראל בעולם".
עמותת עדי, שאותה כאמור ייסד אלמוג ובראשה הוא עומד, בירכה אותו על מינויו. "דורון מקדיש את מיטב שנות חייו לטובת חיזוק חוסנה וביטחונה של מדינת ישראל והחברה הישראלית, מתוך תחושת שליחות אמיתית, אהבת הארץ ובמסירות עד אין קץ. הוא פעל וממשיך לפעול בכל עת, בעשייתו הרבה לתיקון עולם ולמען אנשים עם מוגבלויות ולשילוב ראוי של אוכלוסיות החלשות ביותר בחברה שלנו.
דורון פועל יחד עם רעייתו דידי, למען העלאת המודעות הציבורית לאתגרים ולקשיים עמם מתמודדים בעלי לקויות שכליות, תוך מאבק בלתי מתפשר להביא להשתלבותם המלאה ומיטוט החומות הגבוהות של סטריאוטיפים והדעות הקדומות. לאורך כל הדרך, רוח "תיקון עולם" היא זו שמובילה אותו, לצד האמונה כי עוצמת השרשת האנושית נמדדת ביחסה אל החוליה החלשה שלה".
יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, העומד בראש ועדת המינויים, אמר: "אני מברך את אלמוג עם בחירתו לתפקיד וסמוך ובטוח כי הוא ינהיג את הסוכנות היהודית באותה מסירות ונחישות שבה פעלו קודמיו בתפקיד". יו״ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל, אמר כי הוא בטוח שאלמוג "יקדם את המשימה החשובה הניצבת בפנינו לשמור את העם היהודי מחובר זה לזה ולישראל".
5 צפייה בגלריה
יצחק הרצוג
יצחק הרצוג
הסוכנות מחפשת מחליף מאז שעזב. הרצוג
(צילום: AFP)
גם הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA) בירכה את אלמוג: "אנו מצפים לעבוד ביחד עם דורון והסוכנות היהודית כדי להבטיח עתיד מזהיר לישראל ולעם היהודי", מסר אריק גולדשטיין, מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA).
שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה ששמה הוזכר גם כן כמועמדת לתפקיד יו"ר הסוכנות, אמרה: "אני מברכת את האלוף דורון אלמוג על מינויו ליו"ר הסוכנות היהודית. אנו בתקופה חשובה של עלייה במספר העולים החדשים מכל רחבי העולם, ואני בטוחה שדורון יתרום רבות לעולם היהודי וליישום מדיניות העלייה והקליטה של הממשלה".
מועמד אחר לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן שמשך את מועמדותו בעקבות פרשת גריסת התלונות האנונימיות, אמר: "אלמוג הוא מועמד מצוין וראוי לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אני מאחל לו הצלחה במשימה החשובה העומדת בפניו. אשמח לעמוד לרשותו בכל תחום שימצא לנכון".
ועדת הבחירה של הסוכנות היהודית מורכבת מהמנהיגות הבכירה בתנועה הציונית ובעולם היהודי וכוללת נציגים של ההסתדרות הציונית העולמית, נציגים של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ונציגים של קרן היסוד. מהסוכנות היהודית נמסר כי "מאז בחירתו של היו"ר הקודם יצחק הרצוג כנשיא המדינה, ביולי האחרון פעלה הוועדה באופן יסודי ומקיף לבחור את היו"ר הבא של הסוכנות היהודית. התהליך התנהל בשיתוף המנהיגות הבכירה בעולם היהודי וכלל מפגשים עם מועמדים פוטנציאליים עד לבחירתו של אלמוג לתפקיד".