כשברקע המבוי הסתום במשא ומתן לעסקת חטופים, והלחימה ברצועת עזה שרק מתעצמת עם הפשיטות של צה"ל בצפונה ובדרומה, אתמול (ו') נרשמה ההתפתחות הדרמטית במאמץ שנמשך לחילוץ חטופים. דובר צה"ל דניאל הגרי הודיע כי במבצע מיוחד של הצבא ושב"כ חולצו גופותיהם של שני לוק, עמית בוסקילה ויצחק גלרנטר. מדובר בחילוץ הראשון של גופת חטוף מאז 6 באפריל, אז חולצה גופתו של אלעד קציר שנרצח בשבי.
4 צפייה בגלריה
שני לוק, איציק גלרנטר, עמית בוסקילה
שני לוק, איציק גלרנטר, עמית בוסקילה
עמית בוסקילה, שני לוק ואיציק גלרנטר זכרם לברכה
לפי הידוע עד כה על הפעולה הדרמטית בלילה שבין חמישי לשישי, גופות החטופים אותרו על-ידי כוחות של יחידות מיוחדות בצה"ל ושל שב"כ שנכנסו לרצועה, ובמהלך הפעולה לא היו היתקלויות - וכנראה גם לא הייתה נוכחות של מחבלים במקום. אתמול בבוקר נשלחו הגופות לבדיקות במכון לרפואה משפטית בתל אביב, ובצהריים הגיעו התוצאות, והן אימתו את זהות הנרצחים. לאחר מכן נמסרה ההודעה למשפחותיהם.
גופותיהם של שלושת החטופים חולצו על בסיס מידע שמסרו בחקירות שב"כ מחבלים שנעצרו ברצועה, ובהכוונה מודיעינית של מפקדת השבויים והנעדרים שבאגף המודיעין. החילוץ התאפשר גם הודות לניתוח שטח מתקדם. צה"ל צפוי לפעול באופן ממושך בעזה בימים הקרובים. "צה"ל ושב"כ ממשיכים, גם בשעה זו, בהפעלת כלל האמצעים המבצעיים והמודיעיניים, תוך נטילת סיכונים מבצעיים, על מנת לממש את המשימה הלאומית העליונה להשבת כלל החטופים והחטופות", מסר צה"ל בהודעה הרשמית על מבצע החילוץ.
הצהרת הגרי
(צילום: דובר צה"ל)

בהצהרה המיוחדת שנשא אמש הדגיש הגרי כי בשל הצורך לשמור על ביטחון הכוחות לא ניתן לפרט על הפעילות המבצעית שלהם. הוא הוסיף שהמאמץ לחלץ חטופים כולל גם "לחימה במקומות מורכבים תוך סיכון, כולל בשעה זו". הוא דיבר גם באנגלית לתקשורת הבינלאומית, והבטיח: "אנחנו לא נשאיר אבן לא הפוכה, נעשה כל מה שביכולתנו למצוא את חטופינו ולהשיבם הביתה. אנחנו לא ננוח עד שנעשה זאת".
לפי הגרי, ממידע מאומת שברשות כוחות הביטחון עולה שכל שלושת החטופים שגופותיהם הוחזרו במבצע הלילי נמלטו מהמסיבה ברעים במהלך מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר, ונרצחו באכזריות בעיקול מפלסים, לשם הספיקו להגיע. אחר כך לקחו מחבלי חמאס את גופותיהם לרצועה.

אביה של שני לוק קורא להגיע להלווייתה: "מתאבלים, אבל יש הקלה"

שני לוק בת ה-23 הייתה אזרחית גרמניה, ודבר הירצחה נודע ימים לא רבים אחרי מתקפת הטרור. חטיפת גופתה זכתה לסיקור נרחב בתקשורת הבינלאומית, וברחבי העולם שודרו שוב ושוב תמונות גופתה מוטלת ברכב פלסטיני תוך שתושבים עזתים חובטים בה ויורקים עליה. ימים אחדים לאחר החטיפה עוד אמרה אמה של לוק לעיתון "בילד" בגרמניה כי קיבלה מידע ששני חיה, וכי יש לפעול מהר ולחלץ אותה, אבל בסוף אוקטובר עדכן צה"ל את משפחתה כי היא אינה בחיים.
4 צפייה בגלריה
כתבה על שני לוק ז"ל בתקשורת הזרה
כתבה על שני לוק ז"ל בתקשורת הזרה
הדיווח על חילוץ גופת שני לוק בכותרת הראשית של ה"בילד" הגרמני
אביה של שני, ניסים לוק, אמר אמש כי הוא חש הקלה בעקבות ההודעה שגופתה הוחזרה מעזה: "הבוקר הודיעו לנו שחיילים של צוות קומנדו שהיה באזור מצאו את הגופות. אנחנו מצטערים ומתאבלים, אבל יש הקלה". האב אמר כי הלווייתה של שני תיערך כנראה ביום ראשון בשריגים, וקרא לציבור להגיע: "היא הייתה אור גם בחייה וגם במותה, והאור הזה ילווה את עם ישראל ויבדל אותנו מהגויים".

חברתה של עמית: "הייתי בטוחה שנשמח בהילולה שלה"

עמית בוסקילה, בת 28 מאשדוד, נחטפה לרצועה מאזור מפלסים שבעוטף, לשם נמלטה מהמסיבה ברעים כשמחבלי חמאס פשטו על האזור. חברתה של בוסקילה, עדן וסלי, יצאה לחפש אותה באתר המסיבה עם קבלת הדיווחים על חדירת המחבלים, וצילמה את התמונות ששימשו עדות בתחקיר שפרסם "ניו יורק טיימס" על מעשי האונס באותו יום.
4 צפייה בגלריה
עדן וסלי ועמית בוסקילה
עדן וסלי ועמית בוסקילה
עמית בוסקילה (ימין) וחברתה עדן וסלי. "ציפיתי לסוף אחר, לסוף טוב"
אמש אמרה וסלי: "אני מרוסקת. ציפיתי לסוף אחר, לסוף טוב, שהיא תחזור ואני אספר לה כמה חיכינו לה וכמה עברנו בלעדיה וכמה עשינו בשבילה, ושנסעתי לחפש אותה ושהייתי מוכנה לנסוע עוד אלף פעם, גם אם הייתי מקבלת כדורים בכל הגוף, לא היה אכפת לי. העיקר להחזיר אותה בחיים. חזרתי בתשובה בשבילה, בזכותה, והחזרתי עוד בנות בתשובה, בנות שלקחו על עצמן צניעות, הכול לזכותה". וסלי אמרה כי לא האמינה שיכול להיות סוף רע: "הייתי בטוחה שנתפלל ונשמח בהילולה שלה. הייתי בטוחה שנתפלל ונשמח בסעודת ההודיה שלה, שנחתן אותה, שיהיו לה ילדים".
וסלי שבה ונזכרת במה שראו עיניה בזירת הטבח ברעים: "פחדתי לדבר על כל מה שראיתי שם. על הגופות השרופות, על הגופות המבותרות. כל העולם צריך לדעת את הזוועות שחמאס עשו, כל העולם צריך לדעת מה האנשים האלה עברו לפני שהם נרצחו. כל העולם צריך לדעת שהתעללו בהם מינית. אי אפשר להשתיק את זה יותר. הלב שלנו מת. כמה עשיתי בשבילה. אני עוד לא מעכלת".

בנו של איציק: "התפללו שאבא יחזור, אבל לפחות יש לנו סוף"

איציק גלרנטר, בן 56 מהיישוב אירוס, הוגדר עד היום כחטוף - וכמו עמית לא היה ידוע שנרצח כבר ב-7 באוקטובר. הוא בילה אז במסיבת הטבע ברעים, ולאחר מתקפת הטרור נמצא רכבו מול הכניסה לקיבוץ מפלסים.
4 צפייה בגלריה
איציק גלרנטר נעדר
איציק גלרנטר נעדר
גלרנטר ז"ל
(מתוך פייסבוק)
"התחושות קשות מאוד, אבל לפחות יש לנו סוף. סוף עצוב, סוף קשה, אבל סוף", אמר אמש בשיחה עם ynet בנו אסף. "התפללנו שזה יסתיים אחרת, שאבא יבוא הביתה. אנחנו מודים לכל כוחות הביטחון שפעלו כדי לתת לנו קבר, כדי שנוכל לחלוק לאבא כבוד אחרון. תודה על הדאגה והאהבה לכל המשפחה בשעה הקשה ביותר שלה", הוסיף.
בתו של איציק, ירדן, סיפרה עליו בעבר: "אבא חי חיים קלילים. הוא נסע עם חברים לרקוד ולשמוע מוזיקה". היא אמרה שכל מי שהיה עם אביה ברכב שבו נהג כשהם ברחו מהמסיבה נרצח. כעת התברר שגם גלרנטר עצמו, שהטלפון שלו אוכן אחר כך בבית לאהיה, נרצח בטבח.

נתניהו: "נחזיר את כל חטופינו, החיים והחללים כאחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות הודעת דובר צה"ל: "הלב נשבר על האובדן הגדול. רעייתי שרה ואני דואבים עם המשפחות. לב כולנו איתן בשעת יגונן הכבד. נחזיר את כל חטופינו, החיים והחללים כאחד. אני מברך את כוחותינו האמיצים שבפעולה נחושה השיבו בנים ובנות לגבולם".
נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג מסר: "תנחומים וחיבוק עצוב למשפחותיהם הדואבות והמיוסרות של החטופים שני לוק, יצחק גלרנטר ועמית בוסקילה, שגופותיהם חולצו מעזה והם יובאו לקבר ישראל. בתודה לצה"ל, שב"כ וכוחות הביטחון, ובתקווה ותפילה לשובם של כל שאר החטופות והחטופים במהרה. יהי זכרם ברוך".
מבצע חילוץ הגופות סוקר בהרחבה בכלי תקשורת ברחבי העולם, ואמש התייחס אליו גם דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי. "אלה חדשות נוראיות וליבנו יוצא למשפחות שצריכות להתמודד עם החדשות הנוראיות האלה", אמר.
פורסם לראשונה: 22:06, 17.05.24