בנט: "התקציב נלקח בשבי שנים"; נתניהו: "אתה רה"מ רק בתואר"
(צילום: ערוץ כנסת)

מליאת הכנסת התכנסה היום (שני) לדיון על תקציב המדינה שמתכוונת להעביר הממשלה במושב החורף הנוכחי. האופוזיציה אספה 40 חתימות לפני הדיון, כך שראש הממשלה נפתלי בנט חויב להתייצב אליו. ראש הממשלה בנט וראש האופוזיציה בנימין נתניהו עלו לדוכן המליאה בתום הדיון וביקרו האחד את השני. ynet העביר בשידור חי את הדיון במליאה.
האופוזיציה ביקשה לקיים את הדיון בשל "תקציב אנטי חברתי, שמעלה מיסים ופוגע בחלשים, קשישים, ילדים, תינוקות, נכים, חקלאים, נשים עובדות ונוסעי התחבורה הציבורית". בנט אמר כי נושא הדיון גרם לו "לגחך": "אין לו הרבה משמעות". הוא תקף את האופוזיציה: "אין גבול לחוסר המודעות העצמית שלכם, התקציב נלקח בשבי. לא העברתם תקציב שלוש שנים וחצי - זו האמת. התוכנית שלנו תקל על עסקים, תביא להורדת מחירים".
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ומיקי לוי
נפתלי בנט ומיקי לוי
ח"כים התפרצו לדברי בנט, יו"ר הכנסת לוי: "איזה בושה, איזה מילים"
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
דודי אמסלם הוצא מהמליאה
דודי אמסלם הוצא מהמליאה
בנט אפילו לא התחיל לנאום, אמסלם הורחק
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
בנט ונתניהו עלו לדוכן ותקפו אחד את השני
(צילום: יואב דודקביץ')
עוד לפני שבנט החל לדבר הורחק מהדיון בשלוש קריאות ח"כ דודי אמסלם מהליכוד שכינה את יו"ר הכנסת מיקי לוי "ביריון", שאמר אחרי שהרחיק את ח"כ מאי גולן: "איזה בושה, איזה מילים".
בנט המשיך בדבריו בעוד חברי כנסת נוספים הורחקו אחד אחרי השני: "הממשלה הנוכחית, מכיוון שהיא משוחררת מרוב הכבלים הקואליציוניים של ממשלות העבר, העבירה בקריאה ראשונה את התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה שנים. לראשונה מזה שנים, יכולנו לשבת יחד, להתבונן בצרכים הגדולים, התשתיתיים, של מדינת ישראל, להיות קשובים לאזרחים, ולנתב את המשאבים באופן נכון וענייני".
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
"אין גבול לחוסר המודעות שלכם. החזקתם את התקציב בשבי". בנט
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
"אתה טוען 'אני טייס', אתה לא קובע כלום. זה פתטי ומסוכן". נתניהו לרה"מ
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
חברי הכנסת המורחקים בזמן נאומו של בנט
חברי הכנסת המורחקים בזמן נאומו של בנט
חברי הכנסת המורחקים בזמן נאומו של בנט
(צילום: יואב דודקביץ')
בנט התייחס גם לדעיכת התחלואה בגל הרביעי - ללא סגר - ואמר: "הבשורה הגדולה היא כמובן היציאה מגל הדלתא בלי סגרים, הצמיחה העולה, האבטלה היורדת שבכלל מאפשרות לנו את הפעלתנות הכלכלית הזאת. הרי עם מדיניות הסגרים, שהתמכרתם אליהם, היינו רק מגדילים את הגרעון בעוד 60 מיליארד. ובכן, הוספנו שני מיליארד לבריאות, מעבר לתקציב הנוכחי".

נתניהו: "בנט טוען 'אני טייס', אך בפועל לא קובע כלום. זה פתטי"

נתניהו התייחס לדברים אלה ואמר כי "1,500 איבדו את יקיריהם בזמן שבנט עסוק בלשחק כאילו הוא ראש הממשלה. אנחנו התמודדנו עם המגפה בלי חיסונים. אתם הזנחתם את הטיפול במגיפה כשיש חיסונים. אין לכם תירוצים ואין לכם הסברים. במקום להתנצל אתם מתפארים: 'אבל אנחנו לא סגרנו את המדינה'".
בפתח דבריו נתניהו עקץ את בנט וסיפר: "אני גדלתי בירושלים, היה לנו בית עם סלון ארוך, וכשהייתי בן 3, סידרתי את הכיסאות בשורה ארוכה לאורך הסלון, התיישבתי בכיסא המוביל וצעקתי 'אני טייס'. עכשיו, כשילד בן 3 עושה את זה, מילא, זה חמוד. אבל כשבנט יושב על כיסא רה"מ ואומר 'אני טייס', 'אני מנווט', ובפועל הוא לא קובע כלום - זה לא חמוד, זה פתטי, ואני אומר לכם, זה אפילו מסוכן".
8 צפייה בגלריה
מנסור עבאס ואיילת שקד
מנסור עבאס ואיילת שקד
"עבאס זכה בפיס". יו"ר רע"מ והשרה איילת שקד
(צילום: יואב דודקביץ')
8 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
"אין לבנט מנדט". נתניהו על דוכן המליאה
(צילום: יואב דודקביץ')
לדבריו, "כולם מבינים שזה 'בכאילו'. אין לבנט מנדט, הוא ראש ממשלה רק בתואר. אזרחי ישראל אומרים את זה בבירור. לא היה דבר כזה בתולדות המדינה. אחרי שלושה חודשים בלבד, ראש ממשלה מכהן מתנדנד כעלה נידף ברוח על גבול אחוז החסימה".
נתניהו חזר על טענתו: "בנט תלוי במנסור עבאס. הכסף אצל עבאס והתנועה האיסלאמית שזכו בפיס ב-53 מיליארד שקל. עבאס יושב בקומת הממשלה בזמן שמעבירים תקציב וכל סעיף הולכים אליו לקבל אישור. נותנים לחברה הערבית ולאנשי חמאס, אתם חושבים שאנחנו לא יודעים? שאנחנו תינוקות? 53 מיליארד שקלים שהולכים לכל מיני צינורות". יו"ר רע"מ התפרץ לדבריו: "ישבתי איתך בבלפור, אם אתה חושב שאני איש חמאס למה ישבת איתי כל כך הרבה?".
נתניהו גם התייחס לפגישות שקיימו השרים גנץ, הורוביץ ופריג' עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר בציניות: "שרי הממשלה לא סופרים את בנט. רואים את זה בריאילטי החדש - המרוץ למוקטעה. אני אומר לכם זה יותר מותח ממשחקי הדיונון. יש לריאלטי הזה רק מנצח אחד - אבו מאזן. אתם החזרתם אותו לחיים".
נתניהו גם ביקר את התנהלות יו"ר הכנסת וטען כי את חברי האופוזיציה בראשותו הוציא בכמויות, ואילו הוא מקל על חברי הקואליציה: "אצלנו ספרת 'פעם ראשונה, שנייה, שלישית החוצה', פה אתה סופר אחד פה, אחד שם. אם אתה רוצה לאזן תאזן".

בשבוע שעבר, כששר האוצר אביגדור ליברמן הציג את תקציב המדינה בוועדת הכספים, התקיים דיון סוער שבמהלכו ספג תגובות חריפות מחברי האופוזיציה. יו"ר הוועדה לשעבר משה גפני כינה את התקציב "התקציב הכי אנטי-חברתי שהיה פה", וחברי כנסת אחרים מהאופוזיציה קראו להעלות את שכר החיילים. בתגובה ענה להם ליברמן כי "יש כאן כמה חברי כנסת שקרנים", ואמר כי נושא העלאת שכר החיילים נמצא בטיפול.
בתשובה לטענות שמדובר בתקציב לא חברתי, אמר ליברמן: "אני לא זוכר אי-פעם שהוסיפו לבסיס התקציב 700 מיליון שקל למשרד הרווחה, 150 מיליון למאבק באלימות המשפחה, מיליארד שקל למשרד החינוך, מיליארד שקל למשרד לביטחון הפנים, כולל להגדלה של 1,100 שוטרים ומאבק בפשיעה במגזר הערבי, 300 מיליון שקל תוספת למענק השנתי של ניצולי השוואה, 800 מיליון שקל לנכי צה"ל וחמישה מיליארד שקל למיגון הצפון".
בהתייחסו למשבר הקורונה, ציין ליברמן כי מדובר כבר בהוצאה ריאלית של 137 מיליארד שקל בכסף מזומן למדינה, לא כולל אובדן הכנסות. לדבריו, הגל הרביעי עלה לקופת המדינה כבר 4.1 מיליארד שקלים.