1 צפייה בגלריה
איילת שקד, עמר בר לב
איילת שקד, עמר בר לב
השרים איילת שקד ועמר בר-לב
(צילום: אבי מועלם, הדר יואביאן)
הציוץ של השר לביטחון פנים והמתקפה החריפה מקרב חברי הממשלה: השר עמר בר-לב פרסם הערב (יום ב') בחשבון הטוויטר שלו תמונה מפגישה שערך עם תת מזכירת המדינה של ארה"ב, ויקטוריה נולנד, וכתב כי היא התעניינה ב"אלימות המתנחלים". בקואליציה ומחוצה לה את בר לב בחריפות וקראו לו לחזור בו מההתבטאות.
בציוץ כתב השר: "פגשתי היום את תת מזכירת המדינה של ארה"ב, הגברת ויקטוריה נולנד. תת מזכירת המדינה התעניינה, בין היתר, באלימות מתנחלים וכיצד ניתן להפחית את המתח באזור ולחזק את הרשות הפלסטינית".
הציוץ הקפיץ את הצד הימני של הממשלה, וראשונה להגיב הייתה שרת הפנים איילת שקד שתקפה אותו: "התבלבלת. המתיישבים הם מלח הארץ, ממשיכי החלוצים מהעמק ומההר. ‏האלימות שממנה יש להזדעזע היא עשרות מקרי זריקות אבנים ובקת"בים על יהודים שקורים מדי יום - רק בגלל שהם יהודים, וכל זה בעידוד ובתמיכת הרש"פ. ממליצה לך לדבר על האלימות הזו עם גב' נולנד".
שר הדתות מתן כהנא הגיב לבר לב וכתב: "עצוב לראות שאיש ביטחון עתיר ניסיון ושנים מקבל נרטיב שקרי וכל כך מעוות. המתיישבים ביהודה ושומרון אינם אלימים אלא חלוצים. השר בר לב, חזור בך".
את המילים החריפות ביותר השמיע יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ': "שמע, סליחה על הבוטות, אבל אתה פשוט מנוול. מאות אלפי מתיישבים גיבורים סופגים טרור יום יומי ושילמו מחיר דמים יקר ואתה שופך את דמם בנבזות ומשתתף בקמפיין שקרי ואנטישמי שמכפיש אותם כדי לשחק אותה נאור ולמצוא חן בעיניי חבורה של צבועים. תתבייש לך איש קטן. ותודה לאיילת שקד שבזכותה אתה שר".
ממשל ביידן עוסק בחודשים האחרונים בהרחבה בתקיפות אלימות של יהודים כלפי פלסטינים בשטחים. לפני כחודש התקיים במועצת הביטחון של האו"ם דיון בנושא, ובמסגרתו גינתה שגרירת ארה"ב, לינדה תומאס גרינפלד, את התופעה וקראה לישראל לחקור את המקרים האלה ואת תגובות כוחות הביטחון.
זו גם לא הפעם הראשונה בתקופה האחרונה שבה חברי קואליציה מתבטאים או פועלים בנושא. לפני כשלושה שבועות נערך בכנסת כנס תחת הכותרת "עוצרים את אלימות המתנחלים", שאותו יזמו הח"כים מוסי רז (מרצ) ואבתיסאם מראענה (העבודה). באירוע הציגו אנשי ארגון "שלום עכשיו" דו"ח בנוגע לאלימות כלפי פלסטינים בשטחים, ובו מיפוי של אירועי האלימות לפי מאחזים ביהודה ושומרון.
גם במועצת יש"ע הגיבו לדברים: "השר בר לב, אתה שר ברשות הפלסטינית או בממשלת ישראל? הערב נפצעו חמישה ישראלים מזריקות אבנים של ערבים אלימים, לפני שבועיים נרצח יהודי בידי מורה ערבי. השר בר לב, הערב הפקרת את ביטחונם של אזרחיך לעלילות אנטישמיות. האם סיפרת לה גם על עשרות האבנים, הבק"תבים ואירועי הפח"ע היום-יומיים כנגד האזרחים, החיילים והשוטרים שאתה אמון על ביטחונם? אנחנו דורשים התנצלות דחופה והתנערות של ראש הממשלה מדברי הבל אלו".
ראש מועצת בית אל שי אלון: "דבריו השפלים של השר בר לב הם חרפה בלתי ניתנת למחילה. ביזיון על סף הטירוף".
ראש מועצת בנימין ישראל גנץ: "בר לב מסית ומתיר את דם המתיישבים וחיילי צה"ל. אני דורש מראש הממשלה בנט להתנער מדברי הבלע של בר לב ולהוקיעם פומבית".