5 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר נואם בעזה
יחיא סינוואר נואם בעזה
"אסור שזה יקרה שוב". סינוואר נואם כשמאחוריו תמונת השוטרים באל-אקצא
מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, נשא אחר הצהריים (שבת) נאום תוקפני ומאיים כלפי ישראל, לאחר תקופה ארוכה שבה לא התבטא באופן ציבורי - וכשברקע המהומות האלימות והפיגועים בתקופת חודש הרמדאן. האחרון שבהם אירע רק אמש, אז נרצח ביריות מאבטח בכניסה לאריאל, ושני המחבלים שפתחו באש הצליחו להימלט. בנאומו שב סינוואר לאיים על ישראל במערכה נוספת, כמו זו שהייתה ב"שומר החומות" אשתקד, אם תהיה "פגיעה" לכאורה במסגד אל-אקצא.
סינוואר גם פנה ישירות ליו"ר רע"מ מנסור עבאס, והאשים אותו ב"בגידה" בכך שהצטרף לקואליציה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד. "אני רוצה לפנות לחברי רע"מ ולמנסור עבאס – רשת הביטחון שאתם מספקים לממשלה שפוגעת במסגד אל-אקצא היא פשע שלא נסלח עליו. זו התכחשות לדת שלכם ולערביות שלכם. אסור לספק רשת ביטחון לכל ממשלה שתקבל החלטות שפוגעות במסגד אל-אקצא ומחלקות אותו זמנית ומרחבית. ההיסטוריה תזכור לך את זה, מנסור עבאס. כשאדם ערבי אומר שהמדינה הזו היא יהודית, זו שפלות, והשתדלתי למצוא מילה נעימה. אדם ערבי שאומר כי המדינה הזו לא מדינת גזע – זו שפלות. מספיק".
5 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר, מנסור עבאס
יחיא סינוואר, מנסור עבאס
סינוואר ועבאס. "ערבי שאומר שישראל אינה מדינת גזע? שטות"
(צילום: מוטי קמחי, AP)
5 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
דברי שבח למחבל מהפיגוע בדיזינגוף ולאביו. סינוואר לפני הנאום
5 צפייה בגלריה
לילת אל קאדר בהר הבית
לילת אל קאדר בהר הבית
סינוואר ניסה לשלהב גם את ערביי ישראל. הר הבית
(צילום: AFP)
סינוואר גם התייחס לכך שרע"מ הקפיאה את חברותה בקואליציה בעקבות המהומות בהר הבית, ואמר כי "אחינו בפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, היום אתם צריכים לקבל החלטה ולא רק להשהות את פעילותכם בכנסת. אם יש לכם מצפון - הלילה אתם צריכים להחליט".
מבקריה של רע"מ, נזכיר, טענו כי אין להקפאת החברות בקואליציה משמעות - שכן הכנסת נמצאת ממילא בפגרה. מאז פרוץ המהומות עם תחילת הרמדאן, וכניסת השוטרים למסגד אל-אקצא כדי לתפוס מתפרעים שהשליכו לעברם אבנים וירו לעברם זיקוקים, מתמודדת רע"מ עם ביקורת - והקפאת החברות בקואליציה נועדה להרגיע מעט את הרוחות.
שעות אחדות לאחר נאומו של סינוואר הגיב ח"כ עבאס למתקפה מצדו: "אנו דוחים את ההאשמות של יחיא סינוואר ולא חייבים לו כלום. אנו מחויבים רק לחברה הערבית שלנו כאן בארץ. השגנו יעדים רבים ומולנו עוד דרך ארוכה שעלינו לחצות למען עתיד החברה שלנו".
בנאומו של מנהיג חמאס בעזה, ובצל המתיחות הביטחונית לקראת יום העצמאות בשבוע הבא ויום הנכבה שיציינו במקביל הפלסטינים, הכריז סינוואר כי "המערכה", כלשונו, לא תסתיים עם תום הרמדאן. "על כל פלגי ההתנגדות ברצועת עזה להיות ערוכים ומוכנים, והמערכה לא הסתיימה עם תום הרמדאן, אלא היא תתחיל בסיומו", אמר. "לאחר עיד אל-פיטר יתחילו הפלישות הישראליות למסגד אל-אקצא, ויתחיל שלב החלוקה הזמנית והמרחבית".
5 צפייה בגלריה
שוטרים במסגד אל אקצה בעקבות העימותים
שוטרים במסגד אל אקצה בעקבות העימותים
השוטרים באל-אקצא בעקבות המתפרעים
סינוואר התפאר בכך שארגונו כבר הכין מטח רקטות לעבר ישראל, אם תיפתח מערכה שכזו: "למטח הראשון הכנו 1,111 רקטות להגנה על מסגד אל-אקצא. זה גם תאריך יום מותו של יאסר ערפאת (11 בנובמבר). שמו של המטח הזה יהיה מטח אבו עמאר (כינויו של יאסר ערפאת)".
את נאומו, שהוקדש לסיום חודש הרמדאן ותחילת עיד אל-פיטר מחר, פתח סינוואר בברכות לפעילות ה"מוראביטין" בהר הבית, שלדבריו הגנו על מסגד אל-אקצא בימי ההסלמה הנוכחית. "תרשו לי להתחיל מקבוצת המוראביטין במסגד אל-אקצא. הנשים שמגנות עליו. אלו שלא עזבו אותו. בגדה, בפנים (ערביי ישראל) ובכל מקום הן עמדו והגנו על המסגד. אלו המחנכות את ילדיהן לאהוב את אל-אקצא. אלוהים יברך את אל-מוראביטין שהגנו על מסגד אל-אקצא. אלו שמעולם לא עזבו את חצרות המסגד".
סינוואר התייחס למחבלים שביצעו את הפיגועים האחרונים בישראל, והדגיש בעיקר את מבצע הפיגוע ברחוב דיזנגוף רעד חאזם, ואת אביו פתחי חאזם ששלהב את ההמונים לאחר הפיגוע ומתחבא כעת מכוחות הביטחון הישראליים: "רעד שהתחנך על-ידי פתחי חאזם. חאזם שהפך לסמל פלסטיני. הוא חינך את בנו והראה לעולם את הבלבול שהיה בישראל במשך שעות ארוכות. הפיגועים ההרואיים האחרונים בישראל הוכיחו שהיא חלשה יותר מקורי העכביש".
זירת הפיגוע באריאל אתמול
(צילום: נדב אבס)

במקביל שיבח סינוואר ערבים ישראלים שביצעו פיגועים בגל הטרור הנוכחי, כמו אלו שהיו בבאר שבע ובחדרה, והודה גם כי חמאס לא צפה את המהומות בערים המעורבות בישראל במהלך מבצע "שומר החומות" בשנה שעברה. "רצינו ללמד את ישראל לקח. שתפסיק להתערב ולפגוע במקומות הקדושים שלנו. מצאנו את הברכה שלנו במסגד אל-אקצא. ההשלכות של המערכה האחרונה בשנה שעברה היו גדולות יותר ממה שצפינו בזכות הברכה של מסגד אל-אקצא. לא צפינו שהגדה תפרוץ בגל אחד. לא ציפינו שערביי ישראל בכל מקום יתפרצו בצורה הזו. לא איבדנו את התקווה ואת האמונה בכל פלסטיני, אבל לא דמיינו לעצמנו את הגל הזה. לא דמיינו שערביי העולם הערבי והאיסלאמי יתחילו להגיע לפלסטין".
סינוואר נאם כשמאחוריו תמונה ענקית של שוטרי יס"מ, בזמן שאלו נמצאים באחד מהמסגדים בהר הבית: "לא בחרנו את התמונה הזו סתם. בתמונה הזו אפשר לראות את חיילי ישראל שנכנסו וטמאו את מסגד אל-אקצה ותקפו מתפללים ומתפללות. אני אומר למנהיגי העולם כי התמונה הזו אסור שתחזור על עצמה. לתמונה הזו יש משמעות אחת – האויב רוצה להפוך את המערכה הזו למערכה דתית. אנחנו מעדיפים שלא. אבל אם ישראל רוצה, אז אנחנו מוכנים לאתגר הזה. עליכם להתכונן למערכה גדולה אם ישראל לא תפסיק לפגוע במסגד אל-אקצא".
סינוואר הוסיף: "אנחנו ראינו וכל העולם ראה איך כוחות הביטחון הישראלים נכנסו כל יום בשבע בבוקר תוך פגיעה במתפללים ובמתפללות. מסגד אל-אקצא נמצא בסכנה – ללא הצעירים והצעירות שהגנו עליו, היהודים היו מעלים קורבן. הישות הגזענית הפשיסטית הזו פוגעת גם ביהודים הלא-ציונים. אותה פגיעה כמו שפוגעים בערבים". מנהיג חמאס בעזה עשה השוואה בין התגייסות העולם למען אוקראינה - לבין ההתעלמות לכאורה ממצבם של הפלסטינים: "העולם הזה לא רוצה לראות כמה הפרות של החוק הבינלאומי ישראל הפרה. המשך המדיניות של ישראל – משמעותה מלחמה אזורית שתשרוף את הכול. אנחנו במכונות מלאה ולא נהסס לעשות את תפקידנו".
בנאומו התייחס סינוואר גם למבצע הפצצת מנהרות הטרור בעזה במהלך "שומר החומות", אלו שזכו לכינוי "המטרו של עזה". לדבריו, "התוכנית שהמודיעין הישראלי תכנן כדי לכרות את ראש ההתנגדות בעזה הייתה לחינם. ירושלים היא ברכה לנו. 'חרב ירושלים' (שמו הפלסטיני של מבצע שומר החומות - א"ל) שהרמנו בשנה שעברה לא הפסיק ולא יפסיק עד שנשחרר את מסגד אל-אקצא וירושלים".
עינב חלבי השתתפה בהכנת הכתבה