בנט במסיבת העיתונאים
(צילום: לע"מ)

צעדים דרמטיים נוספים במאבק מול זן הקורונה החדש: לאחר שאתמול ישראל הייתה לראשונה בעולם שהחליטה על איסור טיסות מדרום אפריקה וממדינות נוספת בדרום היבשת, ואחרי שהוחלט גם על חזרת מלוניות הבידוד, הוחלט היום (ו') להרחיב משמעותית את רשימת המדינות האדומות. ל-ynet נודע כי בדיון אצל ראש הממשלה נפתלי בנט הציע ד"ר שרון אלרעי פרייס את סגירת השמיים, במסיבת עיתונאים שקיים בנט לא שלל אפשרות זו. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים.
"אנחנו בנקודה מדאיגה, במצב חדש", אמר בנט. "הווריאנט שהגיע מדרום אפריקה מדאיג ביותר. הזן הזה טס והוא כבר נכנס לארץ. יש מקרה ודאי ועוד שלושה שנבחנים כעת וההנחה שלנו היא שיש עוד". לפי בנט, "החדשות הטובות הן שמדינת ישראל מתעוררת מוקדם. הראשונה בעולם. כל המערכות שלנו ערוכות". הוא התייחס גם להיבט הכלכלי של ההגבלות החדשות, כשברקע נפילות בבורסות בעולם בעקבות גילוי הזן החדש, והודה כי "לפעולות שלנו יהיה מחיר מסוים, מחיר כלכלי. אנחנו ערוכים אליו וערוכים לסייע למי שנפגע. אנחנו נערכים לכל תרחיש, כולל התרחיש המחמיר".
אלו ההגבלות וההחלטות החדשות: • כלל מדינות אפריקה, מלבד מרוקו ומצרים, יוגדרו מעתה כאדומות. ברשימה נכללות גם מאוריציוס, איי סיישל ומדגסקר. • כניסת זרים ממדינות אלו תיאסר. השבים מהמדינות האדומות הללו יופנו לבידוד במלונית קורונה. • כל אדם ששהה במדינות אפריקה (מלבד מרוקו ומצרים) ייקרא לגשת באופן מיידי לביצוע בדיקת PCR שלאחריה ייכנס לבידוד עד לקבלת תוצאה. ההחלטה תקפה גם למי שחוזר מאפריקה דרך דובאי. • יירכשו 10 מיליון ערכות PCR מותאמות לזיהוי הזן החדש. • כפיילוט יותקנו בתוך כשבועיים מסנני אוויר במאות כיתות וב-100 גני ילדים. • הליך דיגום הביוב ברחבי הארץ יואץ, לצורך איתור תחלואה סמויה בזן החדש. • במוצאי שבת ייתכנס קבינט הקורונה לדיון נוסף בנוגע להגבלות נוספות.
הורוביץ: "לא להיכנס לחרדה"
(צילום: לע"מ)

7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
בנט: "לפעולות שלנו יהיה מחיר"
(צילום: מוטי מילרוד)
7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת העיתונאים המיוחדת שכונסה אחר הצהריים. הורוביץ: "לא להיכנס לחרדה"
(צילום: מוטי מילרוד)
ראש הממשלה אמר כי הוא לא ממליץ לטוס כעת לחו"ל, אבל הבהיר כי "סגר כרגע לא נמצא על הפרק". הוא לא שלל אפשרות לסגירת השמיים, ואמר כי כל האפשרויות על הפרק. בתשובה לשאלת ynet ענה כי "אנחנו פועלים בכל רגע נתון לפי אינפורמציה, אין קבוצה יותר ערוכה ודרוכה למצב הזה ממערכת הבריאות הישראלית. לגבי אחורנית - כשאין סיבה להטיל מגבלות לא מטילים מגבלות, אני לא מתחרט".
שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: "צפינו ולקחנו בחשבון התפשטות של וריאנט חדש נוסף והקפדנו על מערך הבדיקות בנתב"ג, המסכות והכי חשוב - אנחנו ממשיכים בחיסונים". הוא ציין כי "אנחנו בודקים את ההתנהגות של הווריאנט החדש. אין כרגע מספיק מידע על מידת העמידות שלו נגד החיסון אבל כנראה שהוא מידבק יותר". הורוביץ קרא לכל מי ששהה במדינות האפריקניות בשבוע האחרון - וגם מי שהגיע מדובאי - לבצע בדיקת PCR ולהיכנס לבידוד, עד לקבלת תוצאות הבדיקה. ד"ר אלרעי פרייס, שדיברה אחריו, ציינה כי אלו שנדבקו בווריאנט וחוסנו - המחלה שלהם קלה".
חברת פמי פרימיום, שמבצעת את הבדיקות לנוחתים בארץ, הודיעה כי לפי הנחיות משרד הבריאות, מהבוקר כל הדגימות המבוצעות לנוחתים בנתב"ג יישלחו למעבדה אחת שיודעת לזהות את הווריאנט, במקום שלוש מעבדות שעמן הם עובדים דרך קבע. בעקבות זאת, נמסר, צפויים עיכובים בתוצאות הבדיקות. בהמשך הבהירה החברה כי ביום ראשון תופעל מעבדה נוספת, וכי לא צפויים בעקבות זאת עיכובים חריגים.
במקום שבע מדינות שהוכללו מאמש ברשימה האדומה, הוחלט בדיון אצל ראש הממשלה כי למעט מדינות צפון אפריקה כל המדינות ביבשת - כולל מאוריציוס, איי סיישל ומדגסקר - יוגדרו כמדינות אדומות. כניסת זרים מהן תיאסר. פיקוד העורף יאתר את כלל המגיעים ממדינות אפריקה בשבוע האחרון וינחה אותם להישאר בבידוד באופן מיידי, כאשר במקביל יבוצע דיגום ביתי.
7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
אלרעי פרייס. "מי שהתחסן ונדבק בזן החדש - המחלה שלו תהיה קלה"
(צילום: מוטי מילרוד)
7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
(צילום: מוטי מילרוד)
בנוסף הוחלט כי כל אדם ששהה במדינות אפריקה (גם אם הגיע לישראל מיעד אחר) ייקרא לגשת באופן מיידי לביצוע בדיקת PCR שלאחריה ייכנס לבידוד עד לקבלת תוצאה. מלבד זאת יבוצע רכש של 10 מיליון ערכות PCR מותאמות לזיהוי הדוק של הווריאנט החדש. במסגרת פיילוט, יותקנו בתוך כשבועיים מסנני אוויר HEPA במאות כיתות וב-100 גני ילדים ברחבי הארץ. הליך דיגום הביוב ברחבי הארץ יואץ, לצורך איתור תחלואה סמויה בווריאנט החדש.
בדיון אצל ראש הממשלה, שבתחילתו אמר בנט כי "אנחנו בפתחו של מצב חירום", נודע ל-ynet כי ראש שירותי הבריאות שרון אלרעי פרייס הציעה סגירה הדוקה יותר של נתב"ג לשבוע, על מנת למנוע כניסה של הווריאנט הדרום-אפריקני - ולאחר שבישראל אומתו כבר ארבעה לאותו זן.
אלרעי פרייס הציעה לסגור את נתב"ג לכניסת זרים. שר הבריאות הורוביץ נשמע פחות נלהב מההצעה, אבל שרים לא מעטים שהשתתפו בדיון דווקא תמכו בה. שר התיירות יואל רזבוזוב אמר כי מספר הזרים קטן מאוד, וסגירה מוחלטת תפגע בתיירות – כי עדיין ישראלים יוכלו להיכנס. השר חילי טרופר הציע להחזיר את הבידוד לכל החוזרים לארץ. בינתיים, לפחות, המומחים סבורים שהחיסון כן יעיל מול הווריאנט החדש.
בכל מקרה, השאלה המרכזית היא הטיסות מדובאי ואיסטנבול, משם מגיעים מרבית הטסים מאפריקה. לגבי השלכות אחרות, כולל מופעי חנוכה - במשרד הבריאות לא תומכים בהטלת מגבלות על מופעי הילדים. בסיום הדיון הוחלט כי קבינט הקורונה יכונס לדיון חירום במוצאי שבת, ובו ייתכן שידונו גם על שינויים במערכת החינוך. הקבינט יתכנס מחר בשעה 19:30, בקריה בתל אביב.
7 צפייה בגלריה
ד"ר שרון אלרעי-פרייס
ד"ר שרון אלרעי-פרייס
ד"ר אלרעי פרייס. הציעה לסגור את נתב"ג
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בנט שאל בישיבה כיצד התגלתה המאומתת הראשונה לזן, ואלרעי פרייס ענתה: "היא התגלתה בבדיקה בנתב"ג, ידענו על זה תוך כמה שעות". ראש הממשלה שאל אם כל בדיקות ה-PCR יגלו זאת, ונענה בשלילה. בעקבות זאת הורה לרכוש 10 מיליון בדיקות לגילוי הווריאנט. "מבחינתי להוציא מטוס חיל אוויר. תקנו לפני שהעולם יקפוץ על זה", אמר.
ראש הממשלה עצמו מוביל קו אגרסיבי עם צעדים מהירים וקשים בזמן הקצר, על מנת למנוע אפשרות של כניסה לסגר בהמשך. המטרה של בנט היא להשאיר את ישראל פתוחה מבפנים - ולסגור אותה כלפי חוץ, עד להבנת המצב. תרחיש זה תורגל לפני כמה שבועות בתרגיל "אומגה". "כשעשינו את התרגיל אז נראה קצת תלוש", אמר בנט. "מיותר לציין שזה אחד המהלכים הכי משמעותיים שהכינו אותנו בדיוק למצב שאנחנו עכשיו, אולי, נמצאים בו. כבר אתמול בערב חזרנו לתובנות מהתרגיל והתחלנו ליישם במהירות".

העובדת הזרה ש"נעלמה" ונמצאה באילת

אחת מהמאומתים לזן, עובדת זרה בת 34, הגיעה לישראל ממלאווי דרך דרום אפריקה ודובאי. היא קיבלה הודעה שהיא נדרשת לבידוד ולא קיבלה הודעה על כך שהיא מאומתת. לפי משרד הבריאות, היא נסעה במונית למלונית בתל אביב, ישנה לילה ונסעה באוטובוס לאילת לבית חברתה. לאחר שהוזמן לה בתיאום עמה אמבולנס לפינוי, היא נעלמה והוגדרה בסטטוס "נעדרת", אבל היום אותרה בדיקה באילת והובאה לדירה. אותה מאומתת חוסנה בשתי מנות של אסטרזניקה, השנייה מ-16 ביוני.
7 צפייה בגלריה
שוטרי משטרת ישראל איתרו את האשה הנעדרת שעל פי החשד נושאת את הווריאנט החדש
שוטרי משטרת ישראל איתרו את האשה הנעדרת שעל פי החשד נושאת את הווריאנט החדש
השוטרים באילת, במבצע לאיתור המאומתת
(צילום: דוברות המשטרה)
זן חדש של נגיף הקורונה התגלה בדרום אפריקה

במשטרה אמרו כי הגיעו לדירה לאחר שאיתרו את חברתה של האישה שעובדת באילת ובמקום להישאר בבידוד יצאה למקום עבודתה. מפקד המרחב קיים הערכת מצב, בסיומה יצאו השוטרים לאיתורה של החברה, תוך שהם מדווחים לחפ"ק שהוקם במרחב אילת. לאחר שאותרה החברה, ניתנה לה חליפת מגן ולאחר שהתמגנה היא הובילה את השוטרים לדירה שבה שהתה נושאת הזן.
שלושה אחרים חשודים שהם מאומתים לזן. אחת מהם אחרת היא בת 32 שהייתה בטיול משפחתי ביוהנסבורג. היא חזרה מדרום אפריקה דרך דובאי וקיבלה חיסון שלישי של פייזר לפני חודשיים. היא נמצאת בבידוד בביתה ברעננה, ביחד עם בעלה וילד בן 3. השניים לא נדבקו. אחרת, אמריקנית בת 64 תושבת יוהנסבורג, חזרה מדרום אפריקה דרך אתיופיה. היא הגיעה לארץ לביקור משפחתי ונמצאת בבידוד בביתה. היא קיבלה חיסון שני של ג'ונסון בארה"ב, לפני חודשיים. השלישי, בן 59, שב ממדגסקר דרך טורקיה.

הזן המדאיג - עם 50 מוטציות לפחות

עד כה התגלו בעולם 100 חיוביים לזן הקורונה החדש. לפחות 77 זוהו במחוז גוואטנג בדרום אפריקה, ארבעה בבוטסואנה, אחד בהונג קונג (הגיע מדרום אפריקה) ואותה נדבקת וודאית בישראל, שהגיעה ממלאווי.
7 צפייה בגלריה
קורונה דרום אפריקה מעבדה
קורונה דרום אפריקה מעבדה
מעבדה בדרום אפריקה. זינוק מהיר בנדבקים שם
(צילום: AP)
בבריטניה, המדינה הראשונה אחרי ישראל שהכניסה את דרום אפריקה ומדינות סמוכות לרשימה האדומה, אמרו הבוקר כי הזן החדש הוגדר על ידי המדענים כמשמעותי ביותר שנמצא עד כה, ולכן עליה לאמת אם החיסונים בכלל אפקטיביים נגדו. בתגובה לביקורת מדרום אפריקה על סגירת השמיים אמר שר התחבורה גרנט שאפס כי "השיעור שלמדנו מהקורונה הוא שפעולה מוקדמת היא דבר הכרחי". בעקבות בריטניה, גם צרפת, גרמניה, איטליה, צ'כיה, הולנד ומדינות אחרות באירופה הודיעו כי הן מונעות נחיתת זרים מאותן מדינות. גם יפן אסרה על טיסות ממדינות אלו.
"זה הווריאנט המדאיג ביותר שראינו עד כה", אמר בכיר במערכת הבריאות הבריטית, שם החליטו כי מהצהריים ייאסרו טיסות מדרום אפריקה ומחמש מדינות אחרות בדרומה של היבשת. זהו הווריאנט עם מספר המוטציות הגדול ביותר שהתגלה עד כה, ומומחה בריטי תיאר זאת כ"איום ונורא". טוליו דה אוליברה, וירולוג מדרום אפריקה, אמר כי יש לזן החדש יותר מ-50 מוטציות בסך הכול ו-32 מוטציות בחלבון הספייק. בחלק של הנגיף שיוצר את הקשר הראשון עם תא הגוף יש לו 10 מוטציות, לעומת שניים לדלתא.
אתמול הוחלט בישראל לפתוח מחדש את מלוניות הבידוד, אחרי חודשים ארוכים שבהן הן לא פעלו, וכלל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלונית למשך שבעה ימים. הם ישוחררו לאחר ביצוע שתי בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה.
פורסם לראשונה: 13:47, 26.11.21