נאומו של ח"כ לפיד
(צילום: עידו ארז)

המתווה ירד מהפרק, יו"ר האופוזיציה מתייחס אליו בפעם הראשונה: יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד התייחס הערב (ראשון) בפעם הראשונה למתווה האחרון שהציג נשיא המדינה יצחק הרצוג לפשרה בסוגיית המהפכה המשפטית. "כבר לפני חודש אמרתי לצוותו של נשיא המדינה וגם לחבריי באופוזיציה שכמה ימים לפני הבג"צים תצוץ פתאום פשרה שתיראה טובה מכדי להיות אמיתית", אמר לפיד בכנס הצדק החברתי השני של המרכזים לצדק חברתי.
בשבוע שעבר דווח על מגעים חשאיים ולא-ישירים בין נציגי המחנה הממלכתי לנציגי הליכוד, בחסות נשיא המדינה הרצוג, סביב קידום המהפכה המשפטית. השיחות נגעו לכמה סוגיות שעל סדר היום, בעיצומה של פגרת הכנסת, ובכללן גם הוועדה לבחירת שופטים, ביטול עילת הסבירות ואפילו הקפאת החקיקה לתקופה ממושכת. ל-ynet נודע אז כי הנשיא אף הציע ליו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ להקפיא את החקיקה לשנה וחצי ואף לרכך את החקיקה שעברה בנוגע לביטול עילת הסבירות.
בליכוד הכחישו אז את הדיווחים ואמרו כי "הפרסומים אינם נכונים ולא הייתה שום הסכמה". אלא שיממה לאחר מכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון שבו קרא לגנץ "להיכנס לחדר ולדבר". נתניהו אמר אז עוד: "רוב העם מצפה מאיתנו שנעשה משהו למען מטרה משותפת". כמה דקות לאחר מכן גנץ תקף את ראש הממשלה: "איני סומך על נתניהו, שעושה קודם כל מה שטוב לו, ורק אחר כך מה שנכון למדינה".
1 צפייה בגלריה
יאיר לפיד בכנס מרכזים לצדק חברתי
יאיר לפיד בכנס מרכזים לצדק חברתי
ח"כ לפיד, הערב
(צילום: שאול גולן)
יש עתיד, המפלגה הגדולה באופוזיציה, לא הייתה מעורבת במגעים לפשרה על המהפכה המשפטית בבית הנשיא. יו"ר המפלגה לפיד ציין הערב כי "לא הגבתי עד עכשיו על מתווה הפשרה שהוצג בשבוע שעבר, ולא במקרה.
"כבר לפני חודש אמרתי לצוותו של נשיא המדינה, וגם לחבריי באופוזיציה: 'אני מזהיר אתכם מראש, שכמה ימים לפני הבג"צים ולפני נסיעתו של נתניהו לארה"ב, תצוץ פתאום הצעת פשרה שתיראה טובה מכדי להיות אמיתית. תדעו שזה מפני שהיא אכן לא אמיתית. המטרה שלה לא תהיה להגיע להסכמות, אלא לסדר לנתניהו פגישה בבית הלבן, ובעיקר להערים קשיים על שופטי בג"ץ בזמן שהם דנים בעתירות'".
התייחסותו של בני גנץ למתווה ההסכמות שהציג נשיא המדינה
(צילום: שמוליק דודפור )

נתניהו בפנייה לגנץ: "מזמין אותך מחר בבוקר, בוא נשב ונגיע להסכמות"

לפיד אמר עוד: "הפארסה של השבוע האחרון הוכיחה שעדיף היה להקשיב לאזהרה הזו. יחד עם זאת, אנחנו צריכים להמשיך לעשות כל מאמץ למנוע את הקרע בעם ישראל. להבדיל מראש הממשלה ושריו, יש לנו אחריות לאומית לגורלה של המדינה הזו. מה שאנחנו צריכים לעשות הוא מה שהצעתי מיד לאחר ההצבעה על עילת הסבירות: אחרי הדיונים בבג"ץ עלינו ללכת ל-18 חודשים של הקפאה בחקיקה של ההפיכה המשטרית.
"הקפאה כזו צריך יהיה לשריין בחוק. הצגתי לנשיא הצעת חוק שנוסחה בידי פרופ' סוזי נבות, לפיה כל שינוי שנוגע ליסודות הדמוקרטיים של המשטר בישראל, יוכל להתבצע רק בהסכמה רחבה של הקואליציה והאופוזיציה. הקואליציה דחתה בזמנו את הרעיון על הסף, אבל הצעה ל-18 חודשים של הקפאה, הופיעה עכשיו גם במתווה הפשרה שפורסם, כך שכנראה גם בממשלה יש כבר כאלה שמבינים שזה הדבר הנכון".

"החברה הישראלית לא תעמוד בזה"

יו"ר האופוזיציה התייחס גם לאפשרות שהקואליציה תחוקק במושב החורף של הכנסת חוק גיוס לבקשת המפלגות החרדיות. לדברי לפיד, "המאבק הבא שלנו יהיה נגד חוק ההשתמטות. הוא לא יכול לעבור. החרדים צריכים להתגייס כמו הילדים שלנו, והם צריכים לעבוד כמו כולנו. הנתונים מולנו. אם זה לא יקרה, הכלכלה הישראלית לא תעמוד בזה, והחברה הישראלית לא תעמוד בזה.
"אנחנו צריכים חוק גיוס אמיתי, עם מדדים, עם יעדים, עם סנקציות, שיוביל לזה שהחרדים יתגייסו וילכו לצבא, ואחר כך ייצאו לשוק העבודה ויפרנסו את עצמם ואת ילדיהם. אנחנו לא נסכים לחוקים שמפלים בין דם לדם, ולא נסכים למתווים חסרי שיניים שמטרתם היחידה היא האינטרס הפוליטי. אנחנו לא ניתן את ידנו לחיסול צבא העם. אנחנו לא נמשיך להיות המדינה היחידה בעולם שמשלמת לאנשים כדי לא לעבוד".