1 צפייה בגלריה
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
בדיקת קורונה
(צילום: AP)
2,052 ישראלים אובחנו מחצות כחיוביים לקורונה. מנתוני משרד הבריאות הערב (יום שני) עולה כי עד כה פוענחו כ-69 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על כ-3.1% - נתון נמוך מזה של אתמול. במקביל, מפרסם משרד הבריאות לראשונה את מספר המתחסנים במנה שלישית ומספרם נכון להערב עומד על 142,334.
מהנתונים עולה עוד כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 433 חולי קורונה, 221 מהם במצב קשה. 47 חולים מחוברים למכונות הנשמה.
מבין החולים הקשים – 182 בני 60 ומעלה – 134 מהם מחוסנים. אך יש להדגיש כי בגילים אלה למעלה מ-90% מחוסנים ולכן על כל אדם מבוגר שלא התחסן בשתי מנות חיסון לפחות יש תשעה שנהגו באחריות והתחסנו. לכן, אם מנרמלים את הנתונים לחולים קשה ל-100 אלף איש מגיל 60 ומעלה מסתבר ששיעורם של הלא מחוסנים גבוה פי 4.5.
עוד עולה מהנתונים כי 39 מהחולים הקשים הם בני פחות מ-60 – 26 מהם, כלומר שני שלישים, לא מחוסנים. במקרה זה במדד חולים קשים ל-100 אלף איש בקרב בני 60 ומטה – המספר של הלא מחוסנים גבוה כמעט פי 3 מאלו של החולים הקשים בגיל זה שהתחסנו.
מהנתונים עולה עוד כי מתחילת השבוע נפטרו 18 חולי קורונה, שבעה מהם אתמול ואחד היום. לשם השוואה, בכל חודש יולי נפטרו 51 חולי קורונה וביוני שמונה.

ראש הממשלה בנט מלווה את אמו להתחסן בפעם השלישית
(צילום: שמיר אלבז)

הקו של בנט בקבינט: קצב התחסנות מהיר - או הגבלות חמורות יותר

בינתיים, ברקע המשך העלייה בנתוני התחלואה בנגיף הקורונה, מתכנס הערב קבינט הקורונה כדי לדון באפשרויות שונות להחמרת ההגבלות. ראש הממשלה נפתלי בנט מוביל קו שלפיו אם קצב ההתחסנות במנה השלישית יהיה מהיר מספיק, ישראל לא תגיע לסף אי הספיקה של בתי החולים. במקרה שלא, הממשלה תנקוט צעדים רחבים יותר שכוללים הגבלות חמורות יותר.
משרד הבריאות ממליץ לשרים לנקוט כמה צעדים ובכללם להחיל "תו ירוק מלא" שימנע גם מילדים מתחת לגיל 12 להיכנס באופן חופשי למקומות סגורים שבהם שוהים יותר מ-100 בני אדם. בעקבות הנתונים שמצביעים על חשש להכפלה במספר החולים קשה כל 10 ימים, ממליץ משרד הבריאות לחברי קבינט הקורונה להחיל בעוד כשבוע עד עשרה ימים גם את הצעדים הבאים:
  • צעדי ריחוק - הגבלות התקהלות במקומות עם פוטנציאל התקהלות גדול רק במקומות שבהם לא חל תו ירוק.
  • עטיית מסכות בחוץ בהתקהלות של יותר מ-100 בני אדם.
  • מעבר ל-50% עבודה מהבית (חובה במגזר הציבורי, המלצה במגזר הפרטי).
  • חובת בידוד לבגיר מחוסן שנדרש לטפל בקטין מאומת.
במקביל, משרד הבריאות החליט אחר הצהריים לדחות את תחילת מועד הבידוד מ-18 המדינות החדשות שהתווספו הבוקר לרשימה. כעת, במקום ביום שישי הקרוב, יחויבו החוזרים ממדינות אלה להיכנס לבידוד רק מיום רביעי בשבוע הבא - 11 באוגוסט.
18 המדינות שהחוזרים מהן יחויבו לשהות מבידוד החל מיום רביעי הקרוב הן אוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה.