2 צפייה בגלריה
ר' ראש השב"כ הנכנס
ר' ראש השב"כ הנכנס
ר', ראש השב"כ הנכנס
(צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע בצהריים (יום ד') כי בחר למנות את סגן ראש השב"כ, ר', לראש שירות הביטחון הכללי במקומו של נדב ארגמן, שיסיים את תפקידו ב-13 באוקטובר.
ר' היה לוחם בסיירת מטכ"ל, ובהמשך התגייס לשב"כ בתור לוחם ביחידת המבצעים. הוא מילא שורת תפקידי ניהול ופיקוד באגף המבצעים, עד שהתמנה בשנת 2011 לראש האגף בשירות. בהמשך "הושאל" לתפקיד מבצעי במוסד, וכששב לשב"כ קודם לראש אגף המטה, שנחשב האיש השלישי בבכירותו בשירות הביטחון הכללי, הממונה על בניין הכוח. ב-2018 מונה ר' לסגן ראש השב"כ - תפקיד שאותו הוא ממלא בשנתיים וחצי האחרונות.
מול ר' התמודד על תפקיד ראש השב"כ ר' אחר, שהיה קודמו בתפקיד סגן ראש השב"כ. ר', שעל מינויו החליט היום בנט, אינו נחשב "ערביסט", ולאחרונה לקח שיעורים בערבית. הוא נחשב מערכתי יותר, והיה גם המועמד המועדף על שר הביטחון בני גנץ. בתקופת הקורונה היה מתח גדול בין ראש השב"כ הנוכחי נדב ארגמן לר' שיחליף אותו, והשניים לא ראו עין בעין את הפעילות של הארגון. ר' הוא בוגר קרן וקסנר, בדומה לקודמו בתפקיד סגן ראש השב"כ.
2 צפייה בגלריה
בנט וארגמן
בנט וארגמן
בנט עם ראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן
(צילום: חיים צח, לע"מ )
"נוכח ניסיונו ארוך השנים, ביצועיו והבנתו את האתגרים המשמעותיים הניצבים בפני מדינת ישראל בכלל, ובפני שירות הביטחון הכללי בפרט, בחר רה"מ בנט למנותו לתפקיד ראש השב"כ", נמסר מלשכת ראש הממשלה. בנט עצמו אמר כי "ר' הוא לוחם נועז ומפקד מצוין. אין לי ספק שהוא יוביל את השירות לפסגות חדשות של מצוינות למען ביטחון ישראל".
ראש השב"כ נדב ארגמן אמר כי "לר' ניסיון מקצועי רב שנים הכולל יכולות ניהול ופיקוד מוכחות, בשורה ארוכה של מבצעים ופעולות של השירות. ר' צמח בארגון מתפקיד לוחם מבצעים ועד לתפקיד סגן ראש השירות, והצטיין בכל אחד מהתפקידים אשר ביצע. אני סמוך ובטוח שכישוריו, אישיותו והערכים שמביא עמו, יובילו אותו בהצלחה בהתמודדות עם האתגרים הרבים שעומדים בפני השירות. שני סגניי אשר היו מועמדים לתפקיד ראש השב"כ הם טובים, מקצועיים וראויים. אני מבקש להודות לסגני הקודם על שנות שירותו ותרומתו האדירה למען עם ישראל וביטחונה של מדינת ישראל, ולאחל לו הצלחה גדולה בהמשך דרכו".
גם שר הביטחון בני גנץ בירך על כוונתו של בנט למנות את ר', שכאמור היה המועמד המועדף עליו. "ר', לוחם ומפקד שצמח בארגון והוביל בו פעולות משמעותיות מאוד לביטחון ישראל, הוא בחירה מצוינת", הוא אמר. "כמי שמכיר אותו עשרות שנים לאורך תפקידים מבצעיים רבים שמילא, אין לי ספק שהוא יצעיד את השב"כ להישגים מבצעיים גדולים בשנים הבאות. אני מבקש להודות לראש השב"כ היוצא נדב ארגמן על שירותו ארוך השנים, על שמירתו על ביטחון ישראל ועל הובלת השב"כ להישגים פורצי דרך בלחימה בטרור".
פרטיו המלאים של ר' אסורים בפרסום עד לאחר אישור המינוי על-ידי ועדת גולדברג, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה ועד לאחר אישור הממשלה.
כהונתו של ראש השירות הנוכחי, נדב ארגמן, הוארכה פעמיים מאז המועד המקורי שבו אמור היה לסיים את תפקידו. על הארכת הכהונה הראשונה, בת ארבעה חודשים, החליט ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, בעקבות מחלוקת שנחשפה ב"ידיעות אחרונות" סביב מינוי מחליפו עם ראש הממשלה החליפי לשעבר, בני גנץ. נתניהו רצה למנות לראש השב"כ את ראש המל"ל לשעבר מאיר בן שבת, שנחשב למקורבו, בעוד גנץ סירב. בחודש יולי האחרון החליט ראש הממשלה בנט להאריך את כהונתו של ארגמן עד 13 באוקטובר, במטרה להגיע להחלטה על מינוי ראש השב"כ החדש ולאפשר לשניים חפיפה.