התקיפה באזור דמשק, הלילה

פיצוצים בדמשק - וגם בתל אביב: הטלוויזיה הסורית דיווחה הלילה (בין חמישי לשישי) על תקיפה של ישראל באזור הבירה דמשק. על פי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד יעדים עוינים סמוך לשעה 1:30. קולות נפץ נשמעו בשמי דמשק והאזור. בסוריה דווח על נזק שנגרם לרכוש.
כחמש דקות לאחר מכן דיווחו תושבים באזור גוש דן, בין היתר באמצעות המייל האדום של ynet, על הדי פיצוצים עזים שנשמעו באזור. בין היתר התקבלו דיווחים על פיצוצים שנשמעו בתל אביב, רמת גן, גבעתיים, ראש העין, ראשון לציון, נתניה, הרצליה ויישובים נוספים באזור. הסיבה לכך הייתה שטיל נ"מ סורי שחדר לשטח ישראל התפוצץ מעל הים. בשטח תל אביב אותרו כמה חלקים של הטיל הסורי. הרסיסים נאספו על ידי המשטרה, בצה"ל אמרו כי הם "מודים לתושבים שאיתרו את הרסיסים על עירנותם, ומבקשים להימנע מלגעת בחלקים אלו".
4 צפייה בגלריה
חלק מטיל הנ"מ שהתפוץ בשמי ישראל
חלק מטיל הנ"מ שהתפוץ בשמי ישראל
שבר של הטיל הסורי שנפל בתל אביב
(צילום: רוברט תמיר)
4 צפייה בגלריה
חלק מטיל הנ"מ שהתפוץ בשמי ישראל
חלק מטיל הנ"מ שהתפוץ בשמי ישראל
(צילום: רוברט תמיר)
4 צפייה בגלריה
תקיפה באזור דמשק בסוריה
תקיפה באזור דמשק בסוריה
דמשק, הלילה
(צילום: EPA)
שיגור טיל הקרקע-אוויר משטח סוריה לשטח ישראל זוהה על ידי מערכות ההגנה האווירית, אבל לא הופעלה התרעה בהתאם למדיניות - לפיה לא מושמעת אזעקה אם לפי מסלול הטיל הוא לא נופל בשטח מיושב. לתקיפה קדמו דיווחים בלבנון על פעילות ערה של חיל האוויר בשמי המדינה. ניתן להעריך שהתקיפה גם בוצעה משמי לבנון לעבר סוריה.
מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ארגון המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח כי ישראל תקפה אתרים של המשטר הסורי המשמשים גם את המיליציות הפרו-איראניות לשם שיפור יכולות אמצעי הלחימה שלהן. בדומה לדיווח בתקשורת הסורית הממסדית, גם במרכז המעקב טענו כי אין מידע על הרוגים.
לפני כשבועיים דווח בסוריה על תקיפה אווירית של ישראל. לפי הדיווחים, התקיפה של חיל האוויר הייתה משמעותית וכללה כמה יעדים ליד דמשק ובאזור חומס - ונהרגו בה ארבעה בני אדם. יומיים לאחר מכן דיווח ואדים קוליט, קצין בכיר בצבא רוסיה, כי כוחות ההגנה האוויריים של סוריה הפילו 22 מתוך 24 טילים ששיגרו מטוסי קרב ישראליים במהלך המתקפה.
4 צפייה בגלריה
תקיפה באזור דמשק בסוריה
תקיפה באזור דמשק בסוריה
בסוריה דווח על נזק לרכוש
(צילום: EPA)
יומיים לפני אותה תקיפה דווח שצה"ל תקף מוצב של חיזבאללה בסוריה סמוך לכפר חאדר שבפרברים הצפוניים של קוניטרה. מרכז המעקב הסורי דיווח אז שביעד שהותקף פועלות מיליציות שכפופות לאיראן.
באפריל השנה טיל נ"מ ששוגר מסוריה לעבר ישראל נפל בנגב, לאחר תקיפה שיוחסה לישראל. חלקי הטיל התפוצצו באוויר ובנגב, בין היתר בבריכה ביישוב אשלים. מערכת הגנה אווירית הופעלה נגד ירי הנ"מ הסורי, אבל החטיאה. בתגובה לירי הנ"מ תקף חיל האוויר את הסוללה שממנה שוגר הטיל וכן סוללות טילי נ"מ נוספות במרחב הסורי. בעבר היו כמה וכמה מקרים שטילי נ"מ מסוריה שנורו לעבר מטוסי חיל האוויר זלגו לשטח ישראל.
הזכור מאותם מקרים אירע במרץ 2017, אז מטוסי חיל האוויר תקפו בסוריה, ולפי דיווחים ערביים המטרה הייתה נשק אסטרטגי לחיזבאללה. טילי נ"מ נורו לעבר המטוסים, ובעקבות זאת שוגר טיל חץ במטרה לפגוע באחד מאותם טילים. כתוצאה מכך נשמעו אזעקות בבקעת הירדן, ותושבים דיווחו על פיצוצים חזקים שנשמעו באזור מודיעין, ירושלים והשומרון. בפברואר 2018 התרסק מטוס F-16 של חיל האוויר לאחר שנפגע מירי נ"מ של צבא סוריה, במהלך הסלמה בצפון שכללה הפלת כלי טיס איראני בלתי מאויש שחדר לשטח ישראל ותקיפה אווירית בעומק סוריה.
פורסם לראשונה: 01:44, 03.09.21