3 צפייה בגלריה
אופק אהרון ואיתמר אלחרר
אופק אהרון ואיתמר אלחרר
רס"ן אופק אהרון ורס"ן איתמר אלחרר
(צילום: דני לחמי)
רב-סרן אופק אהרון, בן 28 מגן יבנה, ורב-סרן איתמר אלחרר, נשוי בן 26 ממושב בני ראם, הם שני הקצינים מיחידת אגוז של חטיבת הקומנדו שנהרגו אמש (יום ד') בגלל טעות בזיהוי של קצין אחר, שהובילה לירי דו-צדדי סמוך לבסיס נבי מוסא. רס"ן אלחרר יובא למנוחות בשעה 14:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בקריית מלאכי. טרם נמסרו פרטים על מועד הלווייתו של רס"ן אהרון.
שני הקצינים שנהרגו, מפקדי פלגות בחטיבה המובחרת, פונו בעזרת מסוק לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים אך שם נקבע מותם. צה"ל החל לתחקר את האירוע. בכירים בצה"ל מסרו כי "זה אירוע מאוד קשה שבו שני מפקדים משמעותיים מחטיבת הקומנדו נהרגו לאחר שהאימון נגמר". בתחקיר נבדק אם הקצינים פטרלו במרחב המטווחים בעקבות גניבת אמצעי לראיית לילה מהכוח ערב קודם לכן.
כתבנו אלישע בן קימון מדווח מאזור האסון בנבי מוסא
(צילום: משי בן עמי)

3 צפייה בגלריה
אופק אהרון
אופק אהרון
רס"ן אופק אהרון
(צילום: דובר צה"ל)
3 צפייה בגלריה
איתמר אלחרר
איתמר אלחרר
רס"ן איתמר אלחרר
(צילום: דובר צה"ל)
התקרית התרחשה מעט אחרי השעה 23:00. מפרטים ראשונים עולה כי שני הקצינים יצאו לפטרול באזור המטווחים של הבסיס, בתום האימון שנערך אתמול. השניים זיהו דמות חשודה וביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי אזהרה לאוויר. את הירי של שני הקצינים זיהה קצין אחר מהכוח, מפקד צוות מאותה היחידה, בחשכה, אך הוא סבר שמדובר במחבלים שיורים לכיוונו, ופתח לעברם באש.
שני הקצינים נפצעו באורח אנוש, וגורמי הרפואה ביחידה העניקו להם טיפול ראשוני בשטח. במקביל הוזנק מסוק של חיל האוויר לפנותם, אך לאחר זמן קצר נקבע מותם. גורמי מצ"ח הגיעו לזירת האירוע לצורך איסוף ממצאים ועדויות, לצד תחקיר שנפתח באוגדה המובחרת 98.
רס"ן אלחרר נישא לפני שנה לאור והשניים התגוררו לאחרונה בפתח תקווה. הם תכננו לקבוע את ביתם במושב בני ראם - שם נולד הקצין ומתגוררים הוריו וארבעת אחיו. שי רייכנר, ראש המועצה האזורית נחל שורק שבתחומה נמצא המושב, אמר: "איתמר ייזכר בליבנו תמיד כאדם ערכי, חייכן וצנוע שערכיו ואהבתו הגדולה לארץ ולאדם הם אלו שאפיינו את חייו ודרכו. משפחת אלחרר היקרה, אין מילים להביע את ההלם והכאב".
רס"ן אהרון אמור היה להתחתן בחודש מרץ הקרוב. הוא הותיר אחריו הורים ושתי אחיות. הוא נולד וגדל בגן יבנה, והוא בוגר תיכון רבין בעיר.
התייחסות דובר צה"ל לתקרית

דובר צה"ל, תת-אלוף רן כוכב (רנכו), אמר לאולפן ynet בעקבות האסון: "זה בוקר קשה לכולנו, אחרי לילה מורכב ביותר שסיומו עצוב. בסיומו של יום אימונים מפרך, לא רחוק מבסיס נבי מוסא, יוצאת חבורת לוחמים למשימת אבטחה בסמוך. כתוצאה מזיהוי שגוי, מבצעים 'נוהל מעצר חשוד' לעבר דמות. מאוחר יותר מסתבר שמדובר בקצין אחר מאותה יחידה שיורה לעבר הקצינים ולצערי פוגע בהם".
תא"ל כוכב הוסיף: "ברור לכולם שיש פה טעות משני הצדדים של הכוח. את שאר הדברים התחקיר יצטרך לבדוק. יש לנו הרבה ניסיון עם טעויות כאלה שקורות לצערי, בשנים האחרונות יש ירידה דרסטית בתאונות מהסוג הזה. נצטרך לבדוק ולבחון מה בדיוק קרה באותם רגעים דרמטיים עם אותה טעות בזיהוי.
"הרמטכ"ל נמצא בדרכו לנקודה על מנת לתחקר באופן אישי את הפרטים. הוא יקיים תחקיר פיקודי וינסה להבין מקרוב, ממבט ראשון, מה בדיוק קרה שם. אני מניח שהוא ימנה צוותי חקירה בהתאם לנדרש כפי שיחליט. אנחנו כמובן נעדכן גם את המפקדים וגם את הציבור באותם פרטים".

"עם ישראל כולו אבל על לכתם"

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "זהו בוקר עצוב מאוד. אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחותיהם של שני הקצינים אשר נהרגו הלילה בתאונה טרגית. שני המפקדים הקדישו את שנותיהם הטובות ביותר לביטחון ישראל ולהגנה על המולדת. עם ישראל כולו אבל על לכתם. צה"ל מתחקר את האירוע הקשה והלקחים הנדרשים יופקו. יהי זכרם ברוך".
שר הביטחון בני גנץ אמר בהתייחסו לאסון: "‏צער עמוק הבוקר על מותם של שני קציני צה"ל מיחידת אגוז בבקעת הירדן. לצערי, אין דבר שיוכל להשיב את האובדן הגדול למשפחות, לחברים ולרעים לנשק. צה"ל נמצא כבר מהלילה בעיצומו של תחקיר מקיף ואנו נעשה הכול כדי שאסון כזה לא יחזור. יהי זכרם ברוך".
בסיס נבי מוסא הוא מחנה אימונים בבקעת הירדן, בין ירושלים לים המלח, שבשטחי האש שלו מתאמנים כוחות חי"ר ושריון באופן קבוע. מדובר בשטח מעבר לקו הירוק ופלסטינים מתגוררים באזור. לכן מקפידים הכוחות באימונים להיות ערניים גם מול גורמי פח"ע. במבצע "שומר החומות" ניסה מחבל לחטוף נשק ללוחם מחטיבת כפיר בתחנת אוטובוס ליד בסיס נבי מוסא אך הלוחם נאבק בו וגבר עליו.