ההתייחסות של דובר צה"ל לאסון

תקרית קשה בבסיס בבקעה: שני קצינים מיחידת אגוז של חטיבת הקומנדו נורו למוות אמש (רביעי) על ידי קצין אחר בבסיס נבי מוסא, בגלל טעות בזיהוי. השניים, מפקדי פלגות בחטיבה המובחרת, פונו בעזרת מסוק לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים אך שם נקבע מותם. הודעה נמסרה למשפחותיהם וצה"ל החל לתחקר את האירוע. בכירים בצה"ל מסרו כי "זה אירוע מאוד קשה שבו שני מפקדים משמעותיים מחטיבת הקומנדו נהרגו לאחר שהאימון נגמר".
התקרית התרחשה מעט אחרי השעה 23:00. מפרטים ראשוניים עולה כי שני הקצינים יצאו לפטרול באזור המטווחים של הבסיס, בתום האימון שנערך אתמול. השניים זיהו דמות חשודה וביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי אזהרה לאוויר. את הירי של שני הקצינים זיהה קצין מהכוח, מפקד צוות מאותה היחידה, בחשכה, אך הוא סבר שמדובר במחבלים שיורים לכיוונו, ופתח לעברם באש.
כתבנו אלישע בן קימון מדווח מאזור האסון בנבי מוסא
(צילום: משי בן עמי)

4 צפייה בגלריה
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו בבקעת הירדן, ארכיון
(צילום: נדב אבס)
שני הקצינים נפצעו באורח אנוש, וגורמי הרפואה ביחידה העניקו להם טיפול ראשוני בשטח. במקביל הוזנק מסוק של חיל האוויר לפנותם, אך לאחר זמן קצר נקבע מותם. גורמי מצ"ח הגיעו לזירת האירוע לצורך איסוף ממצאים ועדויות, לצד תחקיר שנפתח באוגדה המובחרת 98.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי "זהו בוקר עצוב מאוד. שני המפקדים הקדישו את שנותיהם הטובות ביותר לביטחון ישראל ולהגנה על המולדת, עם ישראל כולו אבל על לכתם".
גם שר הביטחון בני גנץ התייחס לתקרית: "‏צער עמוק הבוקר על מותם של שני קציני צה"ל מיחידת אגוז בבקעת הירדן. לצערי, אין דבר שיוכל להשיב את האובדן הגדול למשפחות, לחברים ולרעים לנשק. צה"ל נמצא כבר מהלילה בעיצומו של תחקיר מקיף ואנו נעשה הכול כדי שאסון כזה לא יחזור. יהי זכרם ברוך".
דובר צה"ל, תת-אלוף רן כוכב (רנכו), אמר לאולפן ynet בעקבות האסון: "זה בוקר קשה לכולנו, אחרי לילה מורכב ביותר שסיומו עצוב. בסיומו של יום אימונים מפרך, לא רחוק מבסיס נבי מוסא, יוצאת חבורת לוחמים למשימת אבטחה בסמוך. כתוצאה מזיהוי שגוי, מבצעים 'נוהל מעצר חשוד' לעבר דמות. מאוחר יותר מסתבר שמדובר בקצין אחר מאותה יחידה שיורה לעבר הקצינים ולצערי פוגע בהם".
תא"ל כוכב הוסיף: "ברור לכולם שיש פה טעות משני הצדדים של הכוח. את שאר הדברים התחקיר יצטרך לבדוק. יש לנו הרבה ניסיון עם טעויות כאלה שקורות לצערי, בשנים האחרונות יש ירידה דרסטית בתאונות מהסוג הזה. נצטרך לבדוק ולבחון מה בדיוק קרה באותם רגעים דרמטיים עם אותה טעות בזיהוי.
"הרמטכ"ל נמצא בדרכו לנקודה על מנת לתחקר באופן אישי את הפרטים. הוא יקיים תחקיר פיקודי וינסה להבין מקרוב, ממבט ראשון, מה בדיוק קרה שם. אני מניח שהוא ימנה צוותי חקירה בהתאם לנדרש כפי שיחליט. אנחנו כמובן נעדכן גם את המפקדים וגם את הציבור באותם פרטים".
בסיס נבי מוסא הוא מחנה אימונים בבקעת הירדן, בין ירושלים לים המלח, שבשטחי האש שלו מתאמנים כוחות חי"ר ושריון באופן קבוע. מדובר בשטח מעבר לקו הירוק ופלסטינים מתגוררים באזור. לכן מקפידים הכוחות באימונים להיות ערניים גם מול גורמי פח"ע. במבצע "שומר החומות" ניסה מחבל לחטוף נשק ללוחם מחטיבת כפיר בתחנת אוטובוס ליד בסיס נבי מוסא אך הלוחם נאבק בו וגבר עליו.
חטיבת הקומנדו מתאמנת בשיא הסערה | תיעוד מיוחד
(צילום: נדב אבס)

לפני כשבועיים הצטרף כתב ynet לאימון חטיבת הקומנדו בבקעה וראיין גם את מפקדי הפלגות מאגוז. "הרבה צוותים כאן יסיימו מלחמה בידיים נקיות, בלי להיתקל פיזית באויב, אבל כן בהמטרת פצצות ממטוסי קרב ובמשימות אחרות בלב השטח בעלות ערך גדול לניצחון במלחמה, מבלי לירות כדור אחד", הסביר אז קצין בחטיבה.
לדבריו, "אנחנו נבוא לאויב מכיוון בלתי מצופה עם כוחות מיוחדים של יחידת ההנדסה יהל"ם להשמדת משגרי רקטות וטילים ארוכי טווח, וייצור מטרות חדשות על ידי כוחות החטיבה תוך כדי לחימה. יש פה צוותי 'סופה' חדשים לדיוק הפגיעה במטרות וחשיפתן".
4 צפייה בגלריה
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו לפני כשבועיים
4 צפייה בגלריה
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
(צילום:דובר צהל )
4 צפייה בגלריה
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
תרגיל חטיבת הקומנדו קומנדו סערה כרמל בקעת הירדן אימון
(צילום: נדב אבס )
בשיאו של התרגיל לפני שבועיים חזרו אליו לוחמי חטיבת הקומנדו, הפעם לקרב זה מול זה – מגלן ודובדבן יחד מול יחידת אגוז, שלוחמיה דימו כוח מיוחד של חיזבאללה. המון תחבולות הופעלו זה נגד זה, "פצועים" ו"הרוגים" למכביר ואיגופי הונאה שדרשו מהקצינים להראות יוזמה.
אף קצין במפקד החטיבה או האוגדה לא רצה להסתכן בהכרזה על המנצחים בקרב הלילי, אך הרמזים הובילו לצד הכחול. "שני הצדדים חשבו כמו קצינים של צה"ל ולא כמו האויב, לכן זה היה צמוד ומאתגר מאוד", הסבירו בחטיבה בזמן התרגיל.
גם בתרגיל הדו-צדדי הלילי לפני שבועיים נדרשו הקצינים לחשוב הרבה, ולא להסתבך בקרבות מיותרים. בין לבין, במנהלת התרגיל ניתקו להם את מכשירי התקשורת הטכנולוגית לשליטה ובקרה, והם נדרשו להתקדם לפי שעון ידם, בלוח הזמנים שנקבע מראש בתוכנית הקרב ביחס לאש שתגיע מהאוויר.
בפברואר אשתקד נהרג סמ"ר יונתן גרנות, בן 22 מקיבוץ עינת, לוחם בגדוד "בזלת" של הנח"ל, אחרי שנורה בשוגג על ידי חייל אחר במחנה תבץ שבבקעת הירדן. לאחר התקרית הוחלט להעמיד לדין משמעתי את מפקד הפלוגה בעת האירוע, כיום איש מילואים, שננזף והודח מתפקידי פיקוד לצמיתות. מפקד המחלקה בעת האירוע, גם הוא כיום איש מילואים, הודח לצמיתות מתפקידי פיקוד. ארבעה לוחמים ששהו במתחם הפלוגתי שבו הונחו כלי הנשק, שלא עצרו את האירוע ולא דיווחו עליו, הודחו מתפקידי לוחמה לצמיתות, לרבות בשירות מילואים.
בשבוע שעבר נהרגו הטייסים סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל בהתרסקות מסוק "עטלף" מול חופי חיפה. מהחקירה עלה כי בזמן שחזר לנחיתה, חווה המסוק תקלה חמורה, שבמסגרתה ככל הנראה פרצה שריפה במנוע השמאלי של המסוק. היום תמסור ועדת הבדיקה הצבאית למפקד חיל האוויר את ממצאי הביניים בנוגע לתאונה.
מנתונים שפרסם צה"ל השבוע עולה כי מתחילת 2018 עד סוף 2021 נהרגו ארבעה חיילים בתאונות פנימיות של אימונים. אסון התרסקות המסוק והירי הדו-צדדי בבקעה הובילו למספר דומה של הרוגים בתוך שבוע וחצי.
בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי