2 צפייה בגלריה
אסתר חיות, גדעון סער ואילת שקד
אסתר חיות, גדעון סער ואילת שקד
אסתר חיות, גדעון סער ואילת שקד
(צילום: אורן בן חקון, קובי קואנקס, אבי מועלם)
שר המשפטים גדעון סער, שמשמש כיו"ר הוועדה לבחירת שופטים, הודיע כי לאור היעדר ההסכמות הוא דוחה את ישיבת הוועדה למינוי ארבעה שופטים לבית המשפט העליון שאמורה הייתה להתכנס אחר הצהריים. הסיבה, בין היתר, היא שחברי הוועדה מהמחנה השמרני - שרת הפנים איילת שקד וחבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית - מאמינים שאין ייצוג ממשי לימין בשופטים שנבחרו. חברי לשכת עורכי הדין, מנגד, לא יתמכו במינויים אם לא ימונה עורך דין מהשוק הפרטי. סער ניסה להגיע לפשרה לאורך כל שעות הבוקר ללא הצלחה.
חוק שיזם סער כשכיהן כחבר כנסת ב-2008 קובע שעל מנת לבחור שופט עליון יש להשיג הסכמה של לפחות שבעה מתוך תשעת חברי הועדה. סער חושש שכינוס הוועדה ללא הסכמות יהפוך אותה לזירה לוויכוחים פוליטיים, והוא רוצה לחסוך זאת מהציבור הרחב. הוועדה אמורה לבחור ארבעה שופטים לבית המשפט העליון במקום השופטים שפרשו - חנן מלצר ומני מזוז - ושניים נוספים שיפרשו לגמלאות באפריל - ניל הנדל וג'ורג' קרא.
2 צפייה בגלריה
גילה כנפי שטייניץ צבי ויצמן  רות רונן חאלד כבוב
גילה כנפי שטייניץ צבי ויצמן  רות רונן חאלד כבוב
המועמדים המוסכמים על סער וחיות (מימן למעלה נגד כיוון השעון): גילה כנפי שטייניץ, צבי ויצמן, חאלד כבוב ורות רונן
(צילום: אתר הרשות השופטת, אוראל כהן ,תומר יעקבסון)
גורמים המקורבים לוועדה אומרים כי בין סער לבין נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יש הסכמה על ארבעה מועמדים - שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב רות רונן וחאלד כבוב, מועדפיה של חיות, וכן שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים גילה כנפי שטייניץ ושופט המחוזי במרכז צבי ויצמן המועדפים על סער. ויצמן נחשב מקובל גם על החוגים הדתיים-לאומיים.
אולם הגורם שטרף את הקלפים בשבוע האחרון הוא לשכת עורכי הדין בראשותו של אבי חימי. נציגי הלשכה בוועדה, אילנה סקר ומוחמד נעמנה, דורשים שבחירת ארבעה שופטים לעליון מתוך 24 מועמדים תכלול לפחות עורך דין פרטי אחד. הם מזכירים כי בשל פרישתם של השופטים העליונים מלצר ויורם דנציגר, לא יכהן בעליון אף שופט עם רקע משמעותי כעורך דין פרטי. מנגד טוענים השופטים חברי הוועדה שכל המועמדים הם בלאו הכי עורכי דין.
עורכי הדין טוענים שהלשכה גמישה מאוד - היא מציגה שלושה עורכי דין פרטיים שמהם ניתן לבחור אחד עליון: קובי שרביט, נתי שמחוני והשופט המחוזי שהיה עד לא מכבר עו"ד פרטי גרשון גוטובניק. אך לגבי אף אחד מהם לא קיבלו בשלב זה הסכמה. על מועמדים אלה היו חילוקי דעות בין שר המשפטים לבין שופטי העליון. בהכללת עורכי דין פרטיים מצדדים גם חברת הוועדה ח"כ אפרת רייטן (שעד לבחירתה לכנסת עבדה כעורכת דין) וח"כ רוטמן. שקד ורוטמן תובעים שעורך הדין הפרטי שייבחר יהיה ד"ר חגי ויניצקי או נתי שמחוני.
גורמים משפטיים מעריכים שלסער ולחיות, הזקוקים לרוב מיוחס כדי לבחור שופטים, עדיף להגיע להסכמה עם נציגי הלשכה מאשר עם חברי הוועדה השרה איילת שקד ושמחה רוטמן, התומכים במי שנחשבים מועמדים המקורבים לחוגי הימין - השופט רם וינוגרד וד"ר חגי ויניצקי.
לדברי סער, "למרות מאמצים רבים שנעשו במטרה לגבש הסכמה לבחירת שופטים בהתאם לדרישת החוק - הדבר לא צלח לפי שעה. כשר המשפטים אני מודע לאחריות המוטלת עלי לבחירה מאוזנת שתעצב את דמותה של ערכאת השיפוט הגבוהה ביותר לשנים הבאות. מימוש אחריות זאת מחייבת, מחד, פשרות ומאידך - בחירה שתשקף את החתירה למגוון ולאיזון בהרכב בית המשפט העליון. אחריות זאת לא אוכל לממש על-ידי תפיסה של 'בחירה בכל מחיר'". סער הוסיף כי הוא "מקווה שנוכל להגיע להבנות ולהסכמות הנדרשות תוך זמן לא רב".
שרת הפנים איילת שקד, שחברה גם היא בוועדה, אמרה כי "עסקה שלא תהיה טובה - לא תהיה. טובה עשה שר המשפטים שדחה את הדיון בוועדה".