(צילום: אבי חי, שמוליק דודפור)

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר היום (ה') לאולפן ynet כי משרדו עובד בתיאום עם משרד החינוך בנוגע לחיסוני הילדים. לקראת דיון הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) בצהריים בנושא הוסיף פרופ' אש כי "רוב הסיכויים שחיסוני הילדים יאושרו גם אצלנו".
קופות החולים מסרו כי הן מוכנות למבצע חיסון הילדים בני חמש עד 11, וכי יהיה ניתן להתחיל אותו מיד עם קבלת מנות החיסון המותאמות. הילדים שיתחסנו יקבלו מנת חיסון של חברת פייזר בשתי מנות, בהפרש של שלושה שבועות זו מזו ובכמות של שליש ממנת החיסון למבוגרים. הדיון היום יערך לאחר קבלת המלצת מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) ואישור המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC).
2 צפייה בגלריה
פרופ' נחמן אש בריאיון אולפן ynet
פרופ' נחמן אש בריאיון אולפן ynet
"רוצים להתחיל כמה שיותר מוקדם, אמצע החודש נראה ריאלי". פרופ' אש
(צילום: הדר יואביאן, shutterstock)
הדיון היום יועבר לראשונה בשידור חי, והמלצה סופית של הצוות תתקבל רק בתחילת השבוע הבא בדיון נפרד. פרופ' אש אמר כי בדיון היום "יעלו שאלות מהציבור שאספנו בימים האחרונים וגם יינתן פתח לגורמים שונים שנרשמו ויציגו את דבריהם. חשוב לנו מאוד שהציבור יבין שאנחנו עושים את הדברים בשיקול דעת ובמקצועיות".
פרופ' אש אמר שמבצע החיסונים יתמקד בעיקר בקופות החולים, "אבל חשוב לנו מאוד לפתוח את האפשרות הזאת גם בבתי הספר". לדבריו, "משרד החינוך בינתיים שיתף פעולה. אנחנו מבצעים חיסונים בבתי הספר, בתיאום עם משרד החינוך, אין בעיה כרגע מולם".
על תופעות הלוואי, אמר כי "אנחנו יודעים שיש תופעות לוואי ואנחנו יודעים שלפעמים מי שמחוסן נפגע אבל השכיחות של זה לעומת תוצאות המחלה היא הרבה יותר נמוכה. המחלה הרבה יותר מסוכנת וזאת הדרך שלנו להגן על הילדים מפני מחלה שלטווח הארוך אנחנו לא יודעים את תוצאותיה".
- האם התקופה הקצרה הזאת שאתם מכירים את המחלה, את החיסונים ואת ההשפעות היא מספיקה כדי לספר לנו על כל תופעות הלוואי האפשרויות, ומה יהיה עם הורים שיחליטו להמתין ולא לחסן את הילדים שלהם? "בנוגע לילד שלא מחוסן, כרגע הכול נשאר אותו דבר ולצורך תו ירוק צריך בדיקות. אין שינוי אחר בהקשר של איסור הגעה לבית הספר או כל דבר אחר. לגבי תופעות ארוכות הטווח של החיסון, יש לנו שנה ניסיון עם החיסון, אנחנו יודעים מה זה יכול לגרום ומה זה לא גורם ומבחינה ביולוגית, החשיבה על תופעות ארוכות טווח שאנחנו לא יודעים עליהן היום היא בסבירות יותר נמוכה. הסבירות שבעוד הרבה שנים יהיו תופעות לוואי כתוצאה מהחיסון הזה נמוכה מאוד".
2 צפייה בגלריה
חיסון ילדים פייזר
חיסון ילדים פייזר
"מנסים להביא את החיסונים המותאמים כמה שיותר מהר". חיסוני פייזר
- מבחינת הלו"ז לחיסון ילדים, דובר על אמצע נובמבר. יש אפשרות להקדמת המשלוחים? "החיסונים עדיין לא כאן, אנחנו עדיין מול פייזר בתהליך של לראות בדיוק מתי הם מגיעים. אנחנו מנסים להביא אותם כמה שיותר מהר אבל אני לא יכול לומר על זה דבר עד שאנחנו לא מסכמים את התאריך. אני מקווה שזה יסוכם בימים הקרובים ונדע בדיוק".
- אבל ההתכווננות היא לאמצע החודש? זה יכול להיות מעט יותר מאוחר. "אנחנו רוצים להתחיל כמה שיותר מוקדם, אמצע החודש נראה ריאלי. יותר מוקדם מזה נראה לי שלא נצליח".
פרופ' אש התייחס גם לאיומים עליו ועל גורמים במערכת הבריאות, בהם ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס. "לצערי אני לא יכול להיות רגוע, עננה מרחפת מעלינו והיא כבדה וכהה מאוד", הוא אמר. "זאת תחושה לא נעימה שמלווה אותנו כבר הרבה מאוד זמן, אבל בתקופה האחרונה בהחלט יש איזושהי עליית מדרגה גם בהשמצות וגם באיומים".
(צילום: שמוליק דודפור)

- ואולי השיח עוד לפנינו. כלומר, עם תחילת מבצע החיסונים לילדים. "נכון. והחשש שזה יכול להיות יותר גרוע. אני חושב שצריך לשים לזה גבול מאוד מאוד ברור וחד. אני מקווה שהמשטרה תטפל בכל מי שמאיים ואני חושש מאוד שחלק מהאיומים יכולים להיות ממשיים. יחד עם זאת אני מוכרח לומר שבאופן אישי אני מרגיש בטוח, הכול בסדר, אנחנו גם ממשיכים לתפקד כרגיל, זה לא משפיע לא על ההחלטות שלנו ולא על המעשים שלנו, אבל זו תחושה מאוד לא נעימה".
- במקרה שלך, כבר הוגשה תלונה במשטרה? כי אנחנו מבינים שאתה קיבלת איומים כאלה ואחרים בימים האחרונים. "אני יודע שפנו מהביטחון שלנו למשטרה, אני חושב שהם עוסקים בכך".
- האם אתה מוטרד מהתפרצות הקורונה בצפון? אם החיסון הסיני מתגלה כלא יעיל ואולי אפילו זה דבר שידוע מראש, למה הוא בכלל אושר? "עדיין לא גמרנו לחקור את כל המקרה הזה. האם זה מדאיג אותנו? כן, זה מדאיג. אבל אין לנו כרגע עדויות לכך שזה התפרץ מעבר לקבוצת העובדים האלה. וכן, זה גורר שאלות".
- בכמה מאומתים מודבר? "מדובר ביותר מ-100 וזה מספר גדול מאוד. יש כמה מוקדים, העובדים האלה מתגוררים או שוהים במקומות שונים. אני מעריך שנוכל להשתלט על ההתפרצות הזאת וזה לא ישפיע על התחלואה".