2 צפייה בגלריה
שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה
הקליע שהרג את שירין אבו אעקלה
(צילום: AFP)
בישראל מביעים סיפוק, בקרב משפחת העיתונאית וברשות הפלסטינית דוחים מכול וכול את הממצאים. משפחתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה הודיעה הערב (שני) כי היא מזועזעת מממצאי הבדיקה שקבעה כי לא ניתן לקבוע בוודאות כי הקליע שגרם למותה נורה על ידי חיילי צה"ל. במקביל, לשכת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הטילה על ישראל את האחריות למות אבו עאקלה.
"אנחנו מזועזעים בעקבות הודעת משרד החוץ האמריקני שלפיה בדיקה של הקליע שהרג את שירין אבו עאקלה, אזרחית אמריקנית, לא הייתה חד-משמעית לגבי מקור הנשק שירה אותו", כתבה משפחתה של העיתונאית בהצהרה שפרסמה בטוויטר.
לשכתו של אבו מאזן הטילה כאמור על ישראל את האחריות המלאה על הריגתה של אבו עאקלה. "לא נקבל בשום אופן את המניפולציות בתוצאות החקירה הפלסטינית", צוין בתגובה לדוח שפרסמה ארה"ב. בלשכת יו"ר הרשות הפלסטינית שבו והודיעו כי התיק יימסר לבית הדין הבינלאומי כדי שישראל תישא בתוצאות. "אנו מביעים צער על כך שממשלת ישראל התחמקה מלשאת באחריותה וקוראים לממשל האמריקני לשמור על אמינותו ושיטיל את האחריות המלאה למה שקרה על ישראל".
גנץ על התחקיר: "מי שנושא באחריות לאירוע הם קודם כל טרוריסטים שפועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית"
(צילום: ניקול לסקבי, משרד הביטחון)

מזכ"ל אש"ף חוסיין א-שייח אמר מוקדם יותר: "ממשלת ישראל נושאת באחריות לרצח שירין אבו עאקלה, ואנו נמשיך בהליכים שלנו מול בתי המשפט הבינלאומיים. לא נאפשר ניסיונות להסתיר את האמת או התייחסויות הססניות להאשמת ישראל".
גם בחמאס הגיבו לממצאי הבדיקה. "אנו משתוממים מממצאי החקירה האמריקנית על מות העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה שנרצחה בידי הכוחות הישראליים בחודש מאי האחרון. הארגון דוחה את תוצאות החקירה האמריקנית הנוטות לצד הישראלי, ומנסות לפטור את ישראל מהשלכות הפשע תוך התעלמת מדמם של הפלסטינים". בחמאס קראו "לפתוח בחקירה בינלאומית עצמאית ולהגיש את התיק לבית הדין הפלילי הבינלאומי כדי לחשוף את האמת, ולהעניש את מבצעי הפשע הזה".
2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
"אני נותן גיבוי מלא וחד משמעי ללוחמי צה"ל". ראש הממשלה לפיד
( צילום: רויטרס)
מנגד, בישראל הביעו כאמור סיפוק מהממצאים. ראש הממשלה יאיר לפיד מסר בתגובה כי "התחקיר הצה"לי מבהיר כי לא ניתן לקבוע מי אחראי למותה המצער של העיתונאית שירין אבו עאקלה, אך בוודאות ניתן לקבוע כי לא הייתה כוונה לפגוע בה. ישראל מביעה צער על מותה.
"בשנים האחרונות נהרגו מאות עיתונאים באזורי קרבות ברחבי העולם. מובן מאליו שישראל מעוניינת להגן על עיתונאים ועל חופש העיתונות בכל מקום ובכל תנאי. כראש ממשלת ישראל אני נותן גיבוי מלא וחד-משמעי ללוחמי צה"ל שמסכנים את חייהם כדי להגן על אזרחי ישראל אל מול הטרור ועושים ימים ולילות למען ביטחון ישראל".
שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה לפרסום ממצאי התחקיר: "אני מבקש שוב להביע צער על מותה של שירין אבו עאקלה. מערכת הביטחון רואה בהגעה לחקר האמת ערך עליון. במקרה שלפנינו, למרות החקירה המעבדתית של הקליע וכלי הנשק הרלוונטי, לא ניתן לשייך את הקליע לקורבן ולנשק. ולכן, לצערי, לא ניתן לקבוע מי ביצע את הירי - והתחקיר בנושא יימשך.
"חשוב לזכור - גם באירוע המבצעי המדובר, נורו מאות כדורים לעבר חיילי צה"ל שהשיבו אש לכיוון מקורות הירי בלבד. מי שנושא באחריות לאירוע הם קודם כל הטרוריסטים שפועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית. לחיילי צה"ל ומפקדיו יש את החובה להגן על אזרחי ישראל ואת כל הגיבוי מהדרג המדיני למלא את משימתם. לצד זאת, אנו שומרים על טוהר הנשק ועושים מה שאף צבא לא עושה כדי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים ובשמירה על חופש העיתונות".
הרצוג על חקירת מות שירין אבו עקלה: "הצענו לפלסטינים חקירה משותפת לגבי נסיבות האירוע הטרגי הזה, לצערי הם סירבו"
(צילום: World Economic Forum)

גנרל מייקל פנזל, מתאם הביטחון האמריקני בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית (USSC), קבע בעקבות הבדיקה הבליסטית המקצועית והבלתי-תלויה כי לא ניתן להגיע למסקנות חד-משמעיות בנוגע למקור הקליע שממנו נהרגה עיתונאית אל-ג'זירה.
מבדיקת המומחים הבליסטיים עלה עוד כי לאחר ניתוח פורנזי מעמיק ניתן לומר שהירי לכיוונה של העיתונאית הפלסטינית לא היה מכוון, אך יחד עם זאת נדמה כי הקליע שפגע באבו עאקלה נורה מנשק ישראלי. "סביר להניח שהקליע נורה מכיוון הכוחות הישראליים", ציין גנרל פנזל בחוות הדעת שלו. עם זאת, הוא קבע כאמור כי הירי שממנו נהרגה העיתונאית לא כוון לעברה כדי להרוג.
בנוסף לניתוח הפורנזי והבליסטי, מתאם הביטחון האמריקני קיבל גישה מלאה הן לחקירות צה"ל והן לחקירות הרשות הפלסטינית במהלך השבועות האחרונים. על-ידי סיכום שתי החקירות, המתאם הגיע למסקנה כי ירי מעמדות צה"ל אחראי ככל הנראה למות העיתונאית. המתאם לא מצא סיבה להאמין שהירי היה מכוון, אלא תוצאה של נסיבות טרגיות במהלך מבצע צבאי של צה"ל נגד פלגים של הג'יהאד האיסלאמי.
דבריו של אביב כוכבי על שירין אבו עאקלה בטקס סיום קורס אלון
(צילום: דובר צה''ל )

דובר צה"ל ציין מוקדם יותר כי "מתחקיר צה"ל עולה כי לא ניתן לקבוע אם אבו עאקלה נהרגה מירי חמושים פלסטינים אשר ירו בסביבתה באופן בלתי-נשלט או על ידי לוחם צה"ל בשוגג. נדגיש כי התחקיר קבע בצורה חד-משמעית כי לא התבצע ירי מכוון מצד כוחות צה"ל לעבר אבו עאקלה".
התקרית שבה נהרגה העיתונאית הפלסטינית אירעה ב-11 במאי. כוחות צה"ל יצאו אז למבצע מעצרים בנפת ג'נין לסיכול ומניעת טרור, ובמהלכו נורתה אש לעבר כוח צה"ל לצד ירי מדויק והשלכת מטענים אשר פגעו בכלי הרכב הצבאיים ובסמוך ללוחמים. לקראת סיום המבצע נורתה העיתונאית אבו עאקלה.
"מאז האירוע המצער, צה"ל מתחקר ומברר את נסיבות מותה של אבו-עאקלה", ציין דובר צה"ל. "לשם כך, מינה הרמטכ"ל צוות ייעודי הכולל מומחים בנושאים שונים, שבמסגרתו נעשה בין היתר שחזור של האירוע וכן נעשתה הדמיה של השטח, על מנת לדמות עד כמה שניתן את התנאים שהתקיימו בעת האירוע".
הרשות הפלסטינית העבירה את הקליע למתאם הביטחון האמריקני פנזל ביום שבת. בקליע נערכה בדיקה בליסטית במעבדה לזיהוי פלילי על-ידי גורמים מקצועיים ישראלים, ונכחו בה נציגים של מתאם הביטחון האמריקני על מנת לזהות את כלי הנשק שממנו נורתה אבו עאקלה. לפי דובר צה"ל, "על אף המאמצים נמצא כי לאור מצבו הפיזי של הקליע ואיכות הסימנים עליו, קיים קושי של ממש בביצוע הזיהוי, ובהתאם לא התאפשר לקבוע האם הקליע נורה או לא נורה מהנשק שנבדק".
דובר צה"ל ציין עוד כי "בהתאם לממצאי הבדיקה, הרמטכ"ל כוכבי הנחה להמשיך ולפעול, לברר ולתחקר את האירוע תוך שימוש בכלל הכלים שברשותנו ותוך מחויבות לשקיפות ולחשיפת האמת. החלטת הפרקליטות הצבאית באשר לפתיחת חקירת מצ"ח תתקבל לאחר השלמת התחקיר הפיקודי. צה"ל ימשיך לפעול לסיכול טרור בכל מקום שיידרש ולעמוד במשימותיו, תוך מאמץ להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים".