4 צפייה בגלריה
נגה ארז בהופעה בקיסריה
נגה ארז בהופעה בקיסריה
חוזרים לתו הירוק. הופעה של נגה ארז בקיסריה
(צילום: רז גרוס)
כחודשיים אחרי שבוטל התו הירוק, הלילה (בין רביעי לחמישי) הוא חזר במתכונת חדשה, בעקבות ההחלטה שקיבל בשבוע שעבר קבינט הקורונה על מנת לבלום את גל התחלואה המחריף. אז איפה נצטרך להציג את התו הירוק? ואיפה לא? עושים סדר.
מהו התו ירוק? מדובר באותו תו ירוק שהונהג לאחר הסגר השלישי - אישור כניסה למקומות בילוי ופנאי עבור מי שחוסנו בשתי מנות נגד קורונה או החלימו.
הנחיות הקורונה החדשות

רה"מ בנט "סרבני החיסונים פוגעים בכולנו"
(צילום: לע"מ)

מדוע הוחלט לחזור לתו הירוק? קבינט הקורונה החליט לחדש את התו הירוק הן כדי למתן את העלייה בתחלואה בקורונה, והן כדי לעודד את מי שעדיין לא חוסנו ללכת להתחסן.
איפה נידרש להציג תו ירוק? התו הירוק יחול במקומות פתוחים וסגורים שבהם יש מעל ל-100 אנשים, וכוללים אירועי תרבות וספורט; בתי מלון ואטרקציות תיירותיות; חדרי כושר ואולמות סטודיו; מסעדות, ברים, בתי קפה, וחדרי אוכל, כנסים ובתי תפילה.
אפשר בכל זאת להיכנס למקומות הללו בלי תו ירוק? כן. עד 8 באוגוסט ניתן יהיה להיכנס למקומות הללו עם הצגת בדיקת PCR שלילית בתוקף שבוצעה בקופת החולים או במתחם פיקוד העורף. מ-8 באוגוסט הדרישה תהיה להציג בדיקה מהירה מ-24 השעות האחרונות תמורת תשלום של הנבדק. הבדיקות ייערכו במתחמים שיוקמו ברחבי הארץ.
4 צפייה בגלריה
אוהדי הפועל ירושלים
אוהדי הפועל ירושלים
כניסה בתו ירוק בלבד. אצטדיון טדי בירושלים
(צילום: אורן אהרוני)
איפה לא צריך להציג תו ירוק? חנויות, קניונים, בריכות, מוזיאונים, ספריות, פארקים לאומיים ושמורות טבע, וכל מתחם אחר שלא צוין במפורש כי נדרש בו תו ירוק.
מה עם ילדים מתחת לגיל 12? ילדים עד גיל 12 יקבלו למעשה פטור מהתו הירוק ויוכלו להיכנס בלי בדיקות גם לאירועים המוניים, ובהם למשל בתי קולנוע והופעות לילדים.
מה ההבדל בין התו הירוק לתו השמח? במקביל לתו הירוק ימשיך להתקיים התו השמח, המאפשר כניסה לאולמי שמחות ומועדונים בהצגת תעודת מחלים/מחוסן או בדיקה שלילית. התו השמח חל באירועים עם מעל ל-100 איש ומחייב גם ילדים בני פחות מ-12.
4 צפייה בגלריה
מלון לאונרדו קלאב ים המלח
מלון לאונרדו קלאב ים המלח
בבריכות לא יהיה צריך להציג תו ירוק
(צילום: אסף רוזן)
מי מנפיק את התו הירוק? הגוף היחידי הרשאי להנפיק תו ירוק הוא משרד הבריאות. תו ירוק לא ניתן להנפקה על ידי קופות החולים או על ידי מקומות עבודה.
איך מנפיקים את התו הירוק? התו הירוק מונפק בעברית, וניתן להנפיק אותו, באתר רמזור ובאפליקציית "רמזור".
מה צריך להציג למקום הפועל על פי תנאי התו הירוק? בכניסה למקום הפועל על פי תנאי התו הירוק יש להציג את התו הירוק, על מסך האפליקציה או מודפס מהאתר, בצירוף תעודה מזהה (תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון). בהצגת התו הירוק באפליקציה: צריך להציג את המסך ובו האנימציה הנעה. אפשרות נוספת היא להדפיס את התו הירוק ולהציג אותו, כולל קוד ה-QR המופיע בו.
מה בנוגע לקטינים שאינם מחזיקים תעודת זהות? קטינים שאינם בעלי תעודת זהות יוכלו להציג תעודת הזהות של הוריהם (או צילום שלה) כולל הספח, ואת התו הירוק (באפליקציה או בקובץ).
4 צפייה בגלריה
הטיסה אסורה. לונדון
הטיסה אסורה. לונדון
הטיסה אסורה. לונדון
(צילום: gettyimages)
מה הקנס על אי עמידה בתו הירוק ובתו השמח? הקנסות שנקבעו למפירי התקנות: 1,000 שקל לאדם שאינו מחוסן או מחלים שנכנס למקום שפועל בתו ירוק, 10,000 שקל למקום שאמור לפעול בתו ירוק ולא בודק את האישורים בכניסה למקום, 3,000 שקל למקום שפועל בתו ירוק ולא הציב שלט בעניין חובת הכניסה בתו ירוק ו-1,000 לעסק שהכניס אדם שלא עטה מסכה או נתן לו שירות.
לאילו מדינות אסור יהיה לטוס מעכשיו? בראשית השבוע החליטו במשרד הבריאות לבקש להכניס את בריטניה, גאורגיה, טורקיה וקפריסין לרשימת המדינות שאסור לטוס אליהן - אך ועדת החוקה שהתכנסה ביום שני חתמה את הדיונים ללא הכרעה. אם ההחלטה תאושר, המדינות האלה יצטרפו למדינות שכבר נאסר לטוס אליהן: ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, רוסיה, בלארוס ואוזבקיסטן.
מתי ייכנס לתוקף האיסור לטוס למדינות האדומות החדשות? המדינות החדשות אמורות להיכנס לרשימה ב-30 ביולי.
מה לגבי יתר המדינות? מעתה מחוסנים יעברו בדיקת קורונה בנחיתה בארץ, ולאחר קבלת תשובה שלילית ישוחררו מבידוד. לא מחוסנים יעברו בדיקת קורונה בנחיתה ארצה, ישהו שבעה ימים בבידוד ויוכלו להשתחרר מבידוד לאחר קבלת תוצאה שלילית לבדיקה ביום השביעי.
האם ההגבלות החדשות יסייעו לבלום את התחלואה? במערכת הבריאות לא סבורים שההגבלות החדשות והצנועות הללו יסייעו לבלום את התחלואה. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש עצמו אמר כי ההגבלות הנוכחיות לא מספקות ולא צפויות להאט את ההתפרצות - אך הביע תקווה כי בכל זאת קצב ההתפשטות של הנגיף יאט.
אילו הגבלות חדשות נשקלות? ככלל נראה שהממשלה מסתמכת על החיסונים, אך במערכת הבריאות יש כבר מי שדן בהגבלות הבאות. הכיוון הנשקל כעת הוא התאמה של התו הירוק כך שיחייב גם מקומות בהם שוהים מתחת ל-100 בני אדם, ובהם מסעדות וברים.
פורסם לראשונה: 23:51, 22.07.21