תיעוד הרצח בבית ג'אן

אחרי שבחודשים הראשונים של השנה נרשמה ירידה משמעותית במקרי הרצח בחברה הערבית, השבועות האחרונים היו מדממים במיוחד - ומספר הקורבנות ב-2022 כבר עומד על 47, לעומת 58 באותה תקופה בשנה שעברה. אתמול (יום שישי) נרצחו שני בני אדם תוך שעות - עלי חסארמה (כבן 20) בבענה ובסאם קבלאן (40) בבית ג'אן, והאזרחים ממשיכים לדווח על אובדן תחושת הביטחון.
4 צפייה בגלריה
תיעוד מהירי בבית ג'אן
תיעוד מהירי בבית ג'אן
"מדאיג ומפחיד". הרצח בבית ג'אן
4 צפייה בגלריה
תיעוד מהירי בבית ג'אן
תיעוד מהירי בבית ג'אן
אזרח ניסה לעצור את המתנקשים אחרי הרצח - אך הם נמלטו
4 צפייה בגלריה
בסאם קבלאן
בסאם קבלאן
אחיו נרצח במאי 2016. בסאם קבלאן
הרצח בבית ג'אן אף תועד, ובסרטון שבפתח הכתבה ניתן לראות כיצד המתנקש יוצא מרכב, יורה בקורבן ובעובד שהיה עמו ברכב במשך 9 שניות לפחות - ונמלט בזמן שאזרח מנסה לעצור אותו. מקורבים לפרטים אומרים שקבלאן אמנם היה היעד לחיסול, אך נרצח בעקבות סכסוך שלא קשור אליו ישירות. העובד שלו, אגב, נפגע מהירי רק כי היה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון - ונפצע באורח קשה. אחיו של בסאם, חוסיין קבלאן, נרצח במאי 2016 בכניסה ליישוב ראמה.
קרוב משפחתו של קבלאן אמר כי "אנחנו בהלם, לא מעכלים שהוא נורה למוות. הוא אדם ישר שנמצא ביחסים טובים עם כולם. לצערי, הוא נרצח בגלל סכסוך שלא קשור אליו. זה המצב בחברה הערבית. מדאיג ומפחיד מאוד".
חסארמה, שנרצח אמש בבענה, הוא הקורבן ה-16 בסכסוך שהחל כבר לפני שנים. הוא נורה למוות בזמן שהאכיל את בתו. בסכסוך המדובר התקיימה סולחה לפני שנים, אבל מקרי הרצח לא נפסקו. גם אחרי הירי בחסארמה, יצאו חמושים לרחובות בענה, ירו אש חיה וחיפשו יעדים לנקמה. אדם אחד נפצע באורח קשה, על פי החשד בתגובה לרצח חסארמה. במהלך המצוד אחר חשודים ברצח חסארמה נתפס רכב ובו כלי נשק.
4 צפייה בגלריה
עלי חסארמה
עלי חסארמה
"המשפחה הזו איבדה צעירים רבים". עלי חסארמה וזירת הרצח בבענה
הסכסוך בין שני הפלגים במשפחת חסארמה, שלפי החשד קשור לרצח אמש, הביא בנובמבר אשתקד לחיסולו של מחמוד חסארמה בן ה-38 מבענה, שנורה למוות בנהריה - כחודש אחרי שסלים חסארמה בן ה-44 נורה למוות בבענה. סכסוך הדמים החל עוד בשנת 2013, אז נרצח עלי חסארמה. כשנה וחצי לאחר מכן נרצח אחיו, מוחמד חסארמה (36). כעבור שנה נרצח רעד חסארמה (33), וב-2015 נרצח סאלח חסארמה, דודו של רעד, יחד עם בנו לואי בן ה-25. באותה שנה נרצח גם איבראהים, אחיו של סאלח. בין הצדדים נערכה סולחה ב-2018, שבה השתתפו תושבים רבים מבענה, והיא הצליחה אז לעצור את הרציחות לתקופה של קרוב לשנתיים, אבל מאז התחדשה.
בנובמבר 2019 נורה איברהים חסארמה בכניסה לכפר מגוריו, ומת כעבור שבועיים בבית החולים. מהירי נפצע אז גם קרוב משפחתו באורח בינוני. שלושה שבועות לאחר מכן נרצח ביריות ג'מאל עלי חסארמה, גם הוא תושב הכפר בענה. הוא נמצא ללא הכרה עם פצעי ירי בכביש 85. הרציחות בסכסוך נמשכו גם בשנת 2020, אז נורה למוות בצימר במושב חזון שבגליל אבו ג'לאל מוחי א-דין.
זירת הרצח בבענה

כעבור חודשיים נרצח ביריות יוסף חסארמה, שעבר להתגורר בתרשיחא. הוא נורה למוות ברחבה סמוך לחנות בשוק העירוני במעלות. לשתי הרציחות הללו בשנת 2020 הצטרף הרצח של חאמד חוסין בן ה-21 מבענה, שנמצא ללא רוח חיים בדרך עפר במטעים ליד שמורת תל דן כשעל גופתו סימני ירי. יחד עמו נמצאו עוד שני נרצחים ברכב - ראמי אבו דלאם (41) מג'דיידה-מכר וסוהיר חסן (37) מסאג'ור. מעורבותם של השניים בסכסוך, עם זאת, לא ברורה.
היום בצהריים, אחרי ליל האימים שעברה בעקבות היריות ביישוב, אמרה תושבת בענה כי "לא יצאנו היום מהבית בגלל האווירה המסוכנת. מי שחושב שהסכסוך מאיים רק על החיים של משפחת חסארמה, טועה. אנחנו גם מרגישים בסכנה גדולה. בגלל הירי הכבד, ישנו בלילה בחדר אחד שרחוק מהרחוב, מחשש שכדורים יחדרו לבית ויפגעו בנו".
אדם נוסף שמתגורר בבענה אמר כי "הסכסוך הזה גורם למצב לא נוח, אי אפשר לצאת מהבית. מה היורים מרוויחים מזה? אנחנו עומדים בפני מלחמה ולא בפני מקרה אחד, ומצער שהרשויות נכשלות כל פעם במאבק הזה. העבריינים רוצחים ונמצאים מחוץ לבתי הכלא".
קרוב משפחה של עלי חסארמה שנרצח אמש אמר כי "המשפחה שלנו איבדה צעירים רבים, ויש כאלה שגם נפצעו לאורך השנים. זה לא סביר שהמצב הזה ימשיך, נמאס לנו. הסכסוך הזה חייב להיפסק, ואם המאמצים לסולחה לא יצליחו - לא ניתן יהיה להפסיק את הרציחות".
מוקדם יותר השבוע נרצח בג'דיידה-מכר קאסם סמרי (31), בזמן שישב במרפסת עם אשתו ההרה. קרובת משפחתו של סמרי, אב לבת מנישואיו הראשונים שהתחתן בשנית לפני כשנה, אמרה כי "קאסם היה אדם טוב שאהב לעזור לאחרים, ואף אחד לא יודע מי עומד מאחורי הפשע הזה. הקליעים האלה היו יכולים לפגוע גם באנשים אחרים".