2 צפייה בגלריה
גרגורי פיבוברוב
גרגורי פיבוברוב
גרגורי פיבוברוב
(באדיבות גרגורי פיבוברוב)
נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, העניק בימים האחרונים בצו נשיאותי עיטורים מיוחדים לעשרות קצינים וחיילים מצטיינים בצבא האוקראיני, בהם גם האזרח הישראלי גרגורי "גרישה" פיבוברוב, חייל גולני לשעבר שהצטרף לצבא האוקראיני לפני כשמונה שנים. גרישה זכה לעיטור על "אומץ לב אישי, פעילות מסורה ונאמנות לשבועה הצבאית".
סיפור חייו של גרישה כולל לא מעט פיתולים ותפניות שהיו יכולים להספיק בקלות לספר עב כרס. הוא עלה לישראל בגיל תשע מסנט פטרבורג שברוסיה, התגורר בחיפה, אחר כך בקיבוץ מלכיה שבגליל, משם המשיך לקריית שמונה, ולאחר פטירת אימו סיים את לימודיו בתיכון דתי במגדל העמק. אחרי השחרור מצה"ל גרישה התפרנס מעבודות מזדמנות. בדרך הוא גם הספיק להביא לעולם ילד, שאיתו אין לו שום קשר.
2 צפייה בגלריה
ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו פגישה עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בקייב
ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו פגישה עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בקייב
העניק את המדליה ללוחם הישראלי. זלנסקי
(צילום: AP)
גרישה עזב לאוקראינה בדיוק עם תחילת ההפגנות שהובילו לנפילת השלטון ולמלחמת האזרחים בשלהי 2013. "חבר שלי שהיה חובש בכיכר מיידן שבקייב, שם התחילו ההפגנות, סיפר לי שקורים דברים נוראיים וביקש שאגיע לעזור. אמרתי לעצמי יאללה, ובאתי", סיפר גרישה. לאחר זמן קצר הוא שובץ בגדוד איידר של הצבא האוקראיני.
בשיחה עם ynet ו"ידיעות אחרונות" גרישה הודה על הברכות, וסיפר כי הוא חולם ש"אחרי הניצחון על פוטין, אגלה לתיירים רבים את היופי ואת גדולתה ההיסטורית והלאומית של אוקראינה". הוא מקווה גם לקבל בהמשך דרכון אוקראיני, שכן עד עתה הוא מחזיק בדרכון הישראלי בלבד. "זה בגלל הבירוקרטיה האוקראינית", הסביר. גרישה ציין כי כרגע אסור לו להתראיין, אך הוסיף ש"תכלס, אין לי כל כל כך מה לספר. כל החיילים אצלנו גיבורים. נדבר אחרי הניצחון".