ישיבות הסיעה בכנסת
(צילום: משה מזרחי, ערוץ כנסת)

שר החוץ ויו"ר מפלגת יו"ר עתיד יאיר לפיד התייחס בצהריים (שני) לדיווחים שלפיהם הליכוד מנהל משא ומתן עם חברי כנסת מהקואליציה ובכללם עם ח"כ ניר אורבך (ימינה) על הסכמים עתידיים שיכללו שריון ברשימה לכנסת ותפקידים נוספים בתמורה לסיוע בפיזור הכנסת הנוכחית.
"הנושא הזה מאוד ברור. החוק אוסר להציע שריון לאדם תמורת זה שהוא יצביע נגד הממשלה", אמר השר לפיד בישיבת סיעתו. "זו עבירה על החוק. אם יש הצעות כאלה, מי שעושה את זה מעלה הצעות עברייניות. זה לא ידהים אותי אם מגיעות מהצד ההוא הצעות עברייניות. הם צריכים לדעת שזה לא יקרה דבר כזה בלי שהוא ייחקר. אנחנו נוודא שהוא ייחקר אם זה יקרה".
3 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
שר החוץ לפיד
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בהתייחס להתפוררות הקואליציה אמר לפיד: אנחנו לא נמצאים במאבק רק על הממשלה, אנחנו במאבק על מדינת ישראל, על הערכים שלה, על המטרות שלה, על השאלה אם תהיה פה דמוקרטיה מתוקנת או שביבי ובן גביר יפרקו את החברה הישראלית: מה שמתחולל עכשיו זה מאבק בין מי שבאים לבנות ולחבר מול מי שבאים להרוס ולפרק".
לפיד אמר עוד: "מה שמתחולל עכשיו זה מאבק בין אלה שבאים לבנות ולחבר, מול אלה שבאים להרוס ולפרק. ברית של מתונים מול הקיצונים. כל אזרח ישראלי, כל חבר כנסת, צריך להחליט איפה הוא עומד במאבק הזה. אנשים אומרים, גם בתוך הקואליציה, 'אי אפשר להמשיך ככה'. ברור שאפשר להמשיך ככה. אז מה אם זה קשה? זה המבחן שלנו: איך מתמודדים עם הקושי. איך עושים לא מה שטוב לנו, אלא מה שטוב למדינת ישראל.
"אם אנחנו לא נגן על הדמוקרטיה הישראלית, היא לא תהיה. יש לנו תפקיד היסטורי מול הקיצוניות. לוודא שישראל נשארת דמוקרטיה חזקה, מאוחדת מול אויביה, מאוחדת מול האתגרים הכלכליים שלה. מי שקשה לו, שילך הביתה. מי שלא עומד במתח, שיתפטר. מי שעובר בימים אלה את המטחנה של מכונת השקרים והרעל של ביבי ובן גביר, צריך להיות הראשון שמבין למה אסור להעביר לידיהם את המדינה".

"האלטרנטיבה היא אסון לאומי"

לסיכום דבריו אמר לפיד: "מה שאנחנו מקבלים בתקופה האחרונה זה לא ערעור על קיום הממשלה, זו תזכורת למה חשוב כל כך שהממשלה הזו תמשיך להוביל את מדינת ישראל. תמשיך להיות קו ההגנה האחרון בפני שלטון השנאה.
"אני רוצה להזכיר לאזרחי ישראל, הסיבה שביבי ובן גביר לא בשלטון, היא פשוטה: הם הפסידו. הלכנו לבחירות והם הפסידו. מול המכונה של ביבי ובן גביר צריך להחזיק ולחזק את הממשלה בכל דרך. לא תמיד זה יהיה יפה. לא תמיד נאהב את התהליך, אבל האלטרנטיבה היא היא אסון לאומי שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה".
3 צפייה בגלריה
 נתניהו ואורבך
 נתניהו ואורבך
נתניהו ואורבך
(צילום: יואב דודקביץ')
יו"ר האופוזיציה השיב ללפיד בפתח ישיבת סיעת הליכוד וקרא לאורבך להשלים את המעבר לשורות האופוזיציה והליכוד. "ממשלת האחים המוסלמים לא מסוגלת להעביר בעצמה את תקנות יו"ש. במקום לפזר את הכנסת ולאפשר את הארכת התקנות הם מעדיפים לשרוד ולשמור על הכיסא שלהם. את האמת הזו הבינו עמיחי שיקלי, עידית סילמן, ניר אורבך - גם אתה הבנת את זה. גם לך אסור להיות חלק מהביזיון הזה. אתה כבר עשית את הצעד הראשון להתנתק מהממשלה המסוכנת הזו, ועכשיו הגיע הזמן לסיים את המלאכה. הגיע הזמן לחזור לימין, ואני אומר לניר אורבך ספציפית - אם אתה מרגיש טוב עם ממשלה שנשלטת על ידי האחים המוסלמים, אז תישאר. אבל אם לא, תעשה את הצעד הנכון ותשלים את המלאכה. המתחיל במצווה - אומרים לו גמור".
בליכוד הודיעו הבוקר כי הניחו על על סדר היום של הכנסת הצעת חוק לפיזורה. ההצעה תמתין להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי, ואם יגובש רוב - בליכוד יעלו אותה. אם לא תימצא האצבע הנוספת להשיג רוב שיאפשר את אישור ההצבעה, היא תמתין למועד אחר.
בליכוד עדיין מחכים למהלכים של ח"כ אורבך, שהבהיר כי הוא אינו מתכוון להמשיך לכהן בקואליציה הנוכחית שכבר איבדה את הרוב בכנסת.

ביטון יצביע עם הקואליציה

יום אחרי פגישתו עם שרת התחבורה מרב מיכאלי בניסיון ליישר ביניהם את ההדורים בסוגיית הרפורמה המתוכננת בתחבורה הציבורית, אמר הבוקר יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ מיכאל ביטון כי "כשיושבים ומדברים בארבע עיניים - מתקדמים". עם זאת, הוא ציין: "הבנו שנינו שיש פתרונות שניתן להגיע בהסכמה פשוטה, אבל לצערי בסוגיית התחבורה הציבורית הפערים גדולים".
ביטון אמר עוד: "נפגשתי אתמול לפגישה ארוכה וטובה עם שרת התחבורה. השרה הציעה הצעה, אני הצעתי הצעה אחרת ואני לא מפרט משום כבוד השיחה הפנימית. העובדה היא שהפתרונות עדיין לא הגיעו. ביקשתי שנמשיך לחשוב כל אחד באופן יצירתי, מבחינתי כל פתרון שלא פוגע אנושות בפריפריה יהיה מקובל. הסוגיה של האוכלוסיות המוחלשות זה בנפשי ובנשמתי.
"אני מעריך את שר האוצר שמוכן לסייע ולספוג עלויות כדי להביא את המשבר הזה לפתרון. אני מקווה שבשעות או בימים הקרובים יימצא פתרון מניח את הדעת שיאפשר לרפורמה להתקדם ולמנוע פגיעה שכואבת לי באוכלוסיות המוחלשות. רוח הדברים שלי זה הליכה לפשרה והסכמות, תוך שמירה על עקרונות".
כפועל יוצא מהשיחות עם שרת התחבורה מיכאלי, ח"כ ביטון הודיע כי בכוונתו לתמוך היום בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק המענקים לעסקים בגין תקופת האומיקרון שעוכב במשך חודשים. מדובר בפיצוי על רקע גל התחלואה שגרם להיקף רחב של ימי מחלה ובידוד במשק. המענק נוגע לעסקים עם מחזורים של בין 18 אלף ל-60 מיליון שקל, שנפגעו בחודשים ינואר-פברואר השנה לעומת ינואר-פברואר 2019 וספגו ירידה במחזור עסקיהם.
3 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן ומרב מיכאלי
אביגדור ליברמן ומרב מיכאלי
השרה מיכאלי וח"כ ביטון
(צילום: רפי קוץ, עמית שאבי )
על רקע המשבר הפוליטי, וקריאתו של יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו לח"כ אורבך להצטרף לליכוד, אמר אתמול ראש הממשלה נפתלי בנט לשרים בחלק הסגור של ישיבת הממשלה: "המצב הפוליטי לא קל, אבל בצד השני קשה להם מאוד. אם נהיה יותר נחושים - נצליח".
בנט אמר עוד: "פרשת השבוע מדברת על נחישות. בסופה של פרשה זו הצלחנו לכבוש את הארץ, והנה אנחנו כאן". שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הוסיפה כי "מכונת הפייק ניוז מטורפת".