מהומה במליאה אחרי ההצבעה
(צילום: ערוץ כנסת )

הליכוד והרשימה המשותפת הצביעו יחד, אבל זה לא הספיק: מליאת הכנסת דחתה אמש (יום רביעי) הצעה לסדר שמטרתה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על "מחדלי המשטרה מול ארגוני הפשיעה בחברה הערבית". באופן חריג, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ומפלגתו הליכוד הצביעו בעד ההצעה - שאותה הגיש יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה. אחרי שנפלה ההצעה זעמו חברי המשותפת על אנשי רע"מ, בהם היו"ר מנסור עבאס, שהצביעו נגד ההצעה בהתאם למשמעת הקואליציונית.
3 צפייה בגלריה
אחמד טיבי ובנימין נתניהו
אחמד טיבי ובנימין נתניהו
הצביעו יחד - אך ההצבעה נפלה. נתניהו וטיבי
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
3 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
"האם הערבים שקופים?". איימן עודה
(צילום: יואב דודקביץ)
ההצעה נפלה ברוב של 54-57, כך שאם רע"מ הייתה תומכת בה היא הייתה עוברת. חבר הכנסת עופר כסיף מהמשותפת קרא לעבר חברי הקואליציה: "שלא תבואו לבקש מאיתנו אחר כך שנעזור לכם".
"מתחילת השנה הזו, 2021, נרצחו 61 אזרחים ערבים", אמר עודה בפתח נאומו אתמול. "הם הותירו אחריהם 207 ילדים יתומים. לפני שעה וחצי נרצח בקר נאטור בקלנסווה. לבקר יש שישה ילדים שנותרו יתומים. בשלושה החודשים נורו שלושת האחים של בקר - אדהם, סאלח ומחמוד - אבל אין פיענוח".
הוא המשיך ואמר: "יש נרצחים, אבל אין רוצח. ב-2020 נרצחו 113 אזרחים ערבים. פיענוח התיקים עומד על 20 אחוז, הכי נמוך בעולם כולו זה במדינת ישראל כשהנרצחים הם ערבים. בגדה המערבית למשל, שחיים שם 3 מיליון פלסטינים, נרצחו 27 אנשים, ו-25 תיקים פוענחו. האם זו רשלנות מגזענות? האם הערבים שקופים?".
3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ויאיר לפיד
נפתלי בנט ויאיר לפיד
בנט ולפיד במליאה, הערב
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
עודה התייחס לפרסום בחדשות קשת שלפיו ראשי ארגוני הפשע בחברה הערבית מקבלים חסינות מהמשטרה, משום שהם סייענים של שב"כ. "זה היה צריך להרעיד את אמות הסיפים בבניין הזה", אמר. מנגד, סגן השר יואב סגלוביץ' שהשיב להצעה טען שהפרסום אינו נכון: "כעשר שנים כיהנתי בכל הצמתים של פשיעה חמורה ופשיעה מאורגנת – מה שפורסם לא נכון – והכי קל לייצר קונספירציה. אני אומר בצורה מקצועית וברורה – מי שאמר לכתב את הדבר הזה אמר דבר שאיננו אמת, וזה מפתח אחיזה קונספירטיבית שאין לה מקום. ואחרי הדברים האלה, משטרת ישראל יכולה לעשות טוב יותר, אבל זה לא במכוון. החובה שלי ושל השר לבט"פ להוביל שינוי".
לדברי סגלוביץ', "ח"כ עודה, כשאני שומע שמישהו נרצח, לא משנה שמו או מוצאו, ליבי לא יותר ולא פחות רגיש משלך, כאזרח וגם כנושא תפקיד. העבודה שלי היא לראות ולוודא שיש שינוי. הממשלה הזו, שקמה לא מזמן, עוסקת באינטנסיביות בהכנת תכנית, שהתשתיות שלה הוכנה עוד קודם לכן בוועדת מנכ"לים, בשיח עם החברה הערבית ובאמצעות רעיונות שלי אחרי שירות ארוך במשטרה. אין הבדל, בוודאי לא בהתייחסות ולא ברגשות".
פורסם לראשונה: 23:26, 14.07.21