2 צפייה בגלריה
הבסיס בא-תנף
הבסיס בא-תנף
הבסיס בא-תנף
(צילום: AP)
כלי תקשורת ערביים דיווחו אמש (רביעי) על הדי פיצוצים שנשמעו באזור שבו ממוקם בסיס הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב בא-תנף, במשולש הגבולות של סוריה, עיראק וירדן. טרם ידוע מי עומד מאחורי התקיפה, אולם לפי ההערכות ודיווח בערוץ אל-מיאדין הלבנוני, מדובר בכלי טיס בלתי מאוישים שתקפו מעונות ומבנים צבאיים שעלו באש.
במרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה הסורית, נטען כי זוהי הפעם הראשונה שבה מותקף הבסיס בא-תנף. גורם אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי טרם הגיעו דיווחים על נפגעים.
בשבועות האחרונים יוחסו לישראל תקיפות אוויריות במרכז סוריה שבוצעו כביכול מהמרחב האווירי של הבסיס נגד יעדים של איראן והמיליציות הכפופות לה הפועלות במרחב. חמ"ל בעלי הברית של סוריה, גוף שמאחוריו עומדים איראן וחיזבאללה, איים לנקום על אותן תקיפות שבוצעו מכיוון א-תנף. "אנחנו נחשפים לאורך השנים לפגיעות מצד האויב הישראלי והאמריקני בניסיון לגרור אותנו למערכות צדדיות שאינן מטרתה העליונה של נוכחותנו בסוריה. החמ"ל קיבל החלטה להגיב על הפגיעה כנקמה על המתים והפצועים והיא תהיה קשה מאוד", מסרו.
לפני כשבועיים תקפו כלי טיס בלתי מזוהים בסיס שבו פועלות מיליציות שיעיות שנתמכות על-ידי איראן בגבול עיראק-סוריה. על פי הדיווח, הבסיס שהותקף ממוקם במחוז דיר א-זור שבצפון-מזרח סוריה, מחוז שבו טהרן הרחיבה בשנה האחרונה את נוכחותה הצבאית. הגורמים הצבאיים סיפרו כי התקיפות בוצעו דרומית לעיר הסונית מיאדין, ששוכנת לאורך נהר הפרת. הנהר וסביבתו, כך ציינו, הפכו למוקד מרכזי שבו פועלות מיליציות שיעיות הנתמכות בידי איראן, בעיקר בעיראק, מאז סיכול רוב תשתיות דאעש במדינה לפני כארבע שנים. התקיפה הזו לא דווחה בתקשורת הסורית הממלכתית, שמעולם לא ציינה שלוחמי המיליציות השיעיות נמצאות בשטח המדינה.
כמו כן, ב-15 בספטמבר דווח על תקיפה אווירית מסתורית בגבול סוריה-עיראק. כלי תקשורת ערביים ייחסו אותה לארה"ב, וטענו שזו תקפה יעדים של המיליציות הפרו-איראניות - אך האמריקנים הכחישו זאת, ודובר הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש אמר מפורשות: "לא תקפנו מהאוויר באל-בוכמאל". ברשת אל-ערביה דווח כי אחד מיעדי התקיפה היה מפקדות של מיליציות בגבול סוריה-עיראק.
פורסם לראשונה: 23:40, 20.10.21