פרופ' גליה רהב: "החזרת התו הירוק – הכרחית, רחוקים מסגר בחגים"
(צילום: משה מזרחי)

730 ישראלים וישראליות אובחנו אתמול עם קורונה - הנתון הגבוה ביותר ליממה מאז 25 במרץ. מתוך 58,101 הבדיקות שנערכו אתמול - 1.26% חזרו עם תשובה חיובית. מנתונים שהוצגו הבוקר (שלישי) במשרד הבריאות עולה כי 46 בני אדם מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ, בהם 10 מונשמים.
65 מהמאובחנים אתמול הגיעו מחו"ל - 12 מספרד, 8 מטורקיה, 7 מבריטניה, 7 מגאורגיה ו-5 מקפריסין. כמו כן, חמישה יישובים מוגדרים אדומים: כפר יונה, יהוד, שערי תקווה, צופים וגבעות בר.
2 צפייה בגלריה
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה בנתב"ג
(צילום: טל שחר)
אמש הודה מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס פרופ' נחמן אש כי משרדו הציג לאחרונה נתונים מעוותים שהשפיעו על אחוז הבדיקות החיוביות. בדיקת ynet בימים האחרונים מעלה פערים משמעותיים בשיעור הבדיקות החיוביות בין דיווחי משרד הבריאות היומיים לדיווחי אמ"ן, שמתפרסמים במקביל מדי בוקר.
גורמים המעורים בפרטים טוענים כי בעוד אמ"ן הציג את נתוני התוצאות שהתקבלו, משרד הבריאות הציג את תוצאות הדגימות שנלקחו וזה ההסבר לפער בין שיעור הבדיקות החיוביות. מהמשרד לא התקבלה תגובה או הסבר לפניית ynet בנושא. יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שמשרד הבריאות נכשל בעיבוד נתוני הקורונה, ובעבר כבר נחשף, בין היתר, ש"שכח" לספור נפטרים מבתי אבות לצד תקלות שנרשמו לא פעם בעמוד הנתונים הרשמי שלו.
2 צפייה בגלריה
מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש, שר הבריאות ניצן הורוביץ
מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש, שר הבריאות ניצן הורוביץ
המנכ"ל פרופ' אש והשר הורוביץ
(צילום: קובי קואנקס)
במקביל, מנכ"ל המשרד פרופ' אש הביע אתמול הסתייגות מההצעה שהציג שר הבריאות ניצן הורוביץ למתווה דמוי התו הירוק באירועים, ואמר כי "יכול להיות שנוותר על הצעד כולו, כי אין טעם לעשות צעדים שלא ניתן לאכוף בצורה טובה".
לקראת כינוס קבינט הקורונה הערב, אמר פרופ' אש בדברי ההסתייגות שלו מהצעת הורוביץ כי "אנחנו עובדים על משהו שאני קורא לו 'מתווה קל' לאירועים וחתונות, שהכניסה לאירועים שמתקיימים באולמות סגורים תהיה למחוסנים או עם בדיקות. אנחנו בוחנים את זה. ככל שזה יאושר על ידי השר נעלה לאישור הקבינט, אבל עדיין עובדים על זה, יש פה מורכבויות שונות".

מנה שלישית למדוכאי חיסון: "הפעם זה אמור לתפוס"

במרכז הרפואי שיבא בתל השומר זימנו אתמול את המתחסנים הראשונים לקבל מנה שלישית במסגרת הנחיית משרד הבריאות לטיפול במדוכאי חיסון. פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, אמרה הבוקר לאולפן ynet בהתייחסה למהלך שהיא מובילה בבית החולים כי "אני עמלה על המבצע הזה כבר שלושה חודשים. אוכלוסיית מדוכאי חיסון נמצאת בסיכון מוגבר לתחלואה ותמותה מקורונה". פרופ' רהב הוסיפה: "מה שקורה כרגע בארץ זה מה שקורה בבריטניה. מה שאנחנו עושים עכשיו זה 'חיים עם הקורונה', המדינה פועלת כרגיל. אנחנו עוד לא במקום של להגיד 'זהו זה', אבל לומדים איך לחיות עם הקורונה".
מדוכאי חיסון מקבלים את המנה השלישית: "אין ברירה"
(צילום: ניצן דרור, משה מזרחי)

במתחם של קופת חולים כללית בראשון לציון קיבלה הבוקר את מנת החיסון השלישית מאיה ברנהולץ, שגילתה רק לאחר שקיבלה את שתי מנות החיסון שהיא מדוכאת חיסון - לאור התרופה שהיא מקבלת כדי להתמודד עם מחלת פרקים. "הלכתי לרופאה המטולוגית לבדיקה והיא סיפרה לי שאני לא מחוסנת עקב המחלה והתרופה", סיפרה רגע לפני הזריקה. בריאיון למשדר הבוקר של אולפן ynet נשאלה אם ייתכן שתצטרך בעתיד מנות נוספות, והשיבה: "מקווה שלא, אבל כנראה שפעם רביעית גם נצטרך, כי עכשיו זו הפעם הראשונה שזה אמור להיתפס".
באותו מתחם של כללית בראשון לציון התראיינה לאולפן ynet גם הלל, נערה שהגיעה לשם כדי לקבל את מנת החיסון השנייה. היא אמרה כי בבית הספר שלה החברים מדברים כבר פחות על החיסונים: "בתחילת החופש היו יותר הודעות של מי התחסן ומי לא, וזהו". רינת בוחניק, מנהלת סיעוד במחוז מרכז של "כללית", קראה לציבור להגיע ולהתחסן: "מוקדי החיסון פרושים בכל רחבי הארץ. יש תורים זמינים. אפשר להגיע להתחסן למנה ראשונה, שנייה. יש מלאי ולא צפוי חוסר".