מס' המאומתים בבית הספר בירושלים עלה ל-49: ריאיון עם מנהלת בית הספר ויו"ר ועד ההורים
(צילום: סטס קופולו)

ארגון הגננות טוען היום (א') שמשרד החינוך לא עמד בהתחייבותו למנות נאמני קורונה בגנים, שעליהם לתכלל את בדיקות האנטיגן הביתיות שמבצעים ההורים לגילוי קורונה במסגרת מתווה "הכיתה הירוקה". לדברי הגננות, מינוי נאמן קורונה אחד לכל יישוב אינו מספיק, מה שמחייב אותן למנוע מילדים שלא נבדקו להיכנס לגן - ובהמשך גם להתעמת עם ההורים. הארגון, המאגד יותר מ-1,300 גננות מרחבי הארץ, קורא לחברותיו לא לשתף פעולה ולא לבצע את התפקיד שמיועד לנאמני הקורונה.
הבוקר הוחלה הרחבת מתווה הכיתה הירוקה בגני ילדים ברשויות מקומיות שהספיקו לגייס נאמני קורונה שתפקידם לרכז ולתכלל את המודל בגנים. בהתאם להחלטת הממשלה ימונה נאמן קורונה אחד לכל רשות ללא קשר למספר גני הילדים, והוא אמור לתת מענה לכל הגנים ברשות.
2 צפייה בגלריה
ערכה של בדיקת אנטיגן בבית ספר בירושלים
ערכה של בדיקת אנטיגן בבית ספר בירושלים
ערכת בדיקת אנטיגן. "אני אחראית על החינוך"
(צילום: EPA)
הגננות טוענות שאדם אחד לא יכול לתת מענה לכל הגנים, ובפועל הגננות נאלצות לבצע את עבודתו ולהעמיד את עצמן במצבים מביכים מול ההורים והילדים. "יש לנו כל כך הרבה עומס ואחריות גם בשגרה, אז עכשיו מוסיפים לנו גם את זה?", אמרה גננת ששוחחה עם ynet. "אני לא מתכוונת לריב ולהסתכסך עם הורים בגלל נושא שלא באחריותי. אני אחראית על החינוך".
החשש של הגננות מתבסס גם על הנחיה של ממשרד החינוך שמבקש מהן לדווח מדי יום על מספר הילדים בבידוד, מספר המאומתים ועוד. הן נדרשות לוודא כל בוקר אם ההורים שלחו אישורים על ביצוע בדיקת קורונה בבית ואם ההורים לא מתוקשבים - לקבל טופס ידני.
יו"ר ארגון הגננות והמחנכות, דורית חזן, פנתה במכתב למנכ"ל משרד החינוך יגאל סלוביק, וטענה שהורתה לגננות לבצע חקירות אפידמיולוגיות, לעקוב אחר תלמידים ואנשי צוות השוהים בבידוד, לוודא תו ירוק לכל באי המוסד ועוד.
"הפעולות הללו אינן מתפקידן של הגננות", אמרה חזן. "בדיוק בשל אותן חובות דרשנו מינוי נאמנים. לגננת יש מספיק מטלות והיא לא פקחית. בחברות, ארגונים ומשרדים יש נאמני קורונה. אין שום סיבה שבגני הילדים לא יהיו כאלה. לא נהיה בשר התותחים של הממשלה. הנחיתי את הגננות שלא לשתף פעולה עם הדרישות המוגזמות של המפקחות. יש גבול לכמה אפשר לדרוש מגננת. המדינה צריכה להפסיק לגלגל את האחריות".
2 צפייה בגלריה
לירון משיטה קלר בהכנות לפתיחת גן ילדים בחדרה
לירון משיטה קלר בהכנות לפתיחת גן ילדים בחדרה
(צילום: גיל נחושתן)
במשרד החינוך התעקשו שבדיקות האנטיגן מתבצעות על ידי ההורים בבית, וכך גם הדיווח על אודות התוצאות: "כדי להבטיח את התנהלות מיטבית של הכיתה הירוקה בגני הילדים תקצב משרד הביטחון נאמן קורונה בכל רשות הנושא תוקצב על ידי משרד הביטחון".
באולפן ynet התראיינו שתי מורות מבית הספר היסודי זלמן ארן בירושלים, שבו התגלו 41 תלמידים מאומתים אחרי תחילת מתווה הכיתה הירוקה. ליזי אילוז: "הכיתה הירוקה ממש לא אשמה בזה. המודל הזה מאפשר לנו שגרת לימודים רציפה גם במציאות של תלמיד מאומת, מה שלא היה לנו בעבר. שלוש כיתות שלנו שפעלו במודל הכיתה הירוקה סיימו בהצלחה ללא חולים נוספים. הייתה כיתה אחת שנאלצה להאריך בידוד. מבחינתי זו הצלחה.
דינה אטיאס הוסיפה: "אי אפשר להאשים את מודל הכיתה הירוקה כי הנדבקים היו עוד בטרם הפעלנו את המודל. אבל כן, ההורים מאוד מאוד חוששים מהמודל עצמו. בחלק מהשכבות בחרו לא לשלוח את הילדים".