תיעוד העימותים בהר הבית והעצורים
(צילום: דוברות המשטרה, ארנון סגל)

עימותים ליליים חריגים בהר הבית: מאות מתפרעים התבצרו הלילה (בין שלישי לרביעי) באולם התפילה "אל-קיבלי" במסגד אל-אקצא. המשטרה נכנסה למסגד כדי לפנותם, וכ-350 מהם נעצרו אחרי שבין היתר יידו אבנים וירו זיקוקים. בעקבות העימותים שנרשמו במקום נגרם הרס רב במסגד לקראת תפילת הבוקר, שעברה בשקט יחסי - על אף שרקטות נורו מרצועת עזה וגינויים התפרסמו מהעולם הערבי. הבוקר עלו עשרות יהודים להר לרגל ערב חג הפסח. צפו בתיעוד הכאוס במסגד בתחילת הכתבה. למטה: התיעוד שלפי הפלסטינים הוביל לירי הרקטות, שבו נראים שוטרים מכים מתבצרים במסגד באלות וברובים.
הפלסטינים: זה הסרטון שהוביל לרקטות

10 צפייה בגלריה
עצורים בהר הבית באל-אקצא
עצורים בהר הבית באל-אקצא
עצורים בהר הבית
ה"התבצרות" בהר התרחשה על רקע ניסיונות של פעילי הר הבית להקריב קורבן במתחם בערב חג הפסח, וארגון הטרור חמאס הזהיר אתמול מפני "חילול מסגד אל-אקצא" שייגרם מהכנסת בעלי חיים לחצרות המסגד.
בארגון הטרור קראו כבר מאתמול למוסלמים להגיע בהמוניהם למסגד משעות הלילה, כדי לממש את המנהג המוסלמי ברמדאן לשהות במסגד במשך שעות ארוכות, ואפילו ימים. לרוב, נהוג להגיע אחרי ארוחת שבירת הצום ולהישאר עד שעות הבוקר המוקדמות ביום שאחרי. מאמש הייתה היענות לקריאות החמאס, ומאות הגיעו כאמור כדי להעביר את הלילה במסגד. לאחר תחילת העימותים הוציא חמאס הודעה נוספת ובו קרא להמונים "לבוא ולהגן" על אל-אקצא.
10 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
ההמונים בהר הבית
(מתוך הרשתות החברתיות)
10 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
(מתוך הרשתות החברתיות)
המשטרה הודיעה כאמור תחילה על מעצרם של עשרות חשודים בהפרת סדר, שלטענתה יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר השוטרים במקום. "לאחר ניסיונות הידברות להוציא את המתבצרים, נאלצו הכוחות להיכנס למתחם", טענה המשטרה. הפלסטינים דיווחו במהלך הלילה כי במהלך העימותים נפצעו שבעה בני אדם, מרביתם באורח קל.
על רקע המתיחות סביב הרמדאן וחג הפסח, מתפרעים גם יידו אבנים לעבר אוטובוס מלא בנוסעים בעיר העתיקה. בנוסף, המשטרה גם הודיעה אמש כי לוחמי מג"ב פתחו באש לעבר חשודים בשכונת סילוואן במזרח ירושלים שהשליכו לעברם סלעים ובקבוקי תבערה - ואף ניסו לפתוח את דלת הרכב שבה נסעו באזור כחלק מבפעילות סמויה.
לדברי המשטרה הלוחמים, שהיו בתוך הרכב במסגרת פעילות לאבטחת בתי יהודים בסילוואן, ירו בעקבות זאת באחד החשודים - נער בן 15. במשטרה ציינו כי הוא פונה בהכרה ובמצב "יציב" לקבלת טיפול רפואי, במקביל למעצרו. הפלסטינים דיווח שמצבו מוגדר בינוני וכי הוא פונה לבית החולים אל-מקאסד שבשכונת א-טור.

גינויים מירדן, מצרים וסעודיה

משרדי החוץ של ירדן, מצרים וסעודיה גינו את העימותים במסגד, וכינו את התנהלותה של המשטרה כ"בוטה" ו"מחפירה". ממצרים נמסר כי כניסת הכוחות הישראליים גרמה ל"פציעות רבות" בקרב מתפללים בהר הבית. "מראות קשים כאלה וההפרות החוזרות ונשנות של ישראל כלפי אתרים קדושים רק מגבירים את תחשות החנק והכעס בקרב הפלסטינים והעמים המוסלמים", נמסר ממצרים. "אנחנו דורשים מישראל לעצור מיד את ההפרות שפוגעות במתפללים במסגד, ורואים בה אחרית להסלמה המסוכנת הזו - שפוגעת במאמצי הרגיעה שבהם מצרים לוקחת חלק".
תקיפת צה"ל ברצועת עזה והיירוטים
(צילום: ביטחון שדה, מכ"ם החדשות)

10 צפייה בגלריה
התנגשויות בהר הבית
התנגשויות בהר הבית
עימותים בהר הבית
(צילום: רויטרס)
10 צפייה בגלריה
התנגשויות בהר הבית
התנגשויות בהר הבית
(צילום: רויטרס)
10 צפייה בגלריה
התנגשויות בהר הבית
התנגשויות בהר הבית
(צילום: רויטרס)
10 צפייה בגלריה
התנגשויות בהר הבית
התנגשויות בהר הבית
(צילום: רויטרס)
10 צפייה בגלריה
התנגשויות בהר הבית
התנגשויות בהר הבית
(צילום: רויטרס)
גם בירדן הטילו אחריות על ישראל וטענו שהכוחות "פרצו" לאל-אקצא, והאשימו אותם בתוקפנות כלפי מתפללים. "אנחנו דורשים להפסיק את כל המהלכים שעלולים לפגוע בסטטוס-קוו ההיסטורי והחוקי בירושלים", נמסר.
מסעודיה נמסר כי "הממלכה עוקבת בדאגה רבה אחרי פריצת הכוחות הישראליים למסגד אל-אקצא, הפגיעה במתפללים ומעצר חלק מהם. זה פוגע בסיכוי להשיג שלום ומנוגד לחוק הבינלאומי בנוגע לאתרים דתיים קדושים".
הדובר הרשמי של יו"ר הרשות הפלסטינית, נביל אבו רדינה, הזהיר את ישראל מ"חציית קווים אדומים במקומות הקדושים שתוביל לפיצוץ גדול". הוא הטיל על ישראל את האחריות להסלמה רבתי, כולל הירי מעזה, והוסיף כי המצב עלול להידרדר עוד יותר. "העם הפלסטיני מסוגל להגן על מקומותיו הקדושים ועל אדמתו", אמר, וקרא לארצות הברית "לא לעמוד מנגד".
דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, מסר כי "כ-400 איש התבצרו הלילה בהר הבית עם זיקוקים ואבנים וסירבו להתפנות גם אחרי הידברות עם המשטרה. סמוך ל-02:00 בלילה המשטרה נכנסה להר ופינתה אותם. כעת ההר שקט ותיירים ויהודים ייכנסו אליו עד לשעה 11:00. סרטוני האירועים מהר הבית יצרו הפרות סדר בגבול עזה ומטחי רקטות, שארבע מהן יורטו ואחת מהן נפלה במפעל בשדרות וגרמה לנזק אגבי. ב-06:35 חיל האוויר תקף מטרות ברצועה, ופחות משעה לאחר מכן טנקים ירו על עמדות חמאס בעקבות חידוש הירי.
"עד כה הרמדאן היה שקט והפולחן בהר הבית התבצע לפי מדיניות. צה"ל במוכנות גבוהה בכל הזירות. לא נשנה היום המדיניות בהר הבית. אם עזה תגיב - נגיב בעוצמה. אנחנו ביממה רגישה לפני הפסח ונתגבר הכוחות בצירים בכל הגזרות".
פורסם לראשונה: 23:59, 04.04.23