מספר הנדבקים היומי בקורונה בבריטניה ממשיך לשבור שיאים, והיום הגיע לכמעט 120 אלף. בריטניה הודיעה הערב (ה') שביממה האחרונה אובחנו 119,789 נדבקים בהשוואה ל-106,122 אתמול.
בבריטניה, כמו במדינות רבות בעולם, מודאגים בימים אלה מההתפשטות הווריאנט אומיקרון שנחשב מידבק במיוחד. אתמול פורסם שעל רקע התפשטות האומיקרון בבריטניה חלה בשבוע אחד עלייה של כמעט 60% בתחלואה. הרשויות מציינות שמספר הנדבקים בפועל אף גבוה בהרבה: היום העריכה הלשכה הבריטית לסטטיסטיקה שבשבוע שעבר היו באנגליה 1.2 מיליון חיוביים לקורונה - 1 מכל 45 תושבים, שיא מתחילת המגפה. לפי ההערכות, בלונדון המספר גבוה במיוחד: 1 מכל 30 תושבים. בשבועיים הקודמים ממוצע הנדבקים באנגליה, לפי ההערכות, היה 1 לכל 60 תושבים.
10 צפייה בגלריה
מתחסנים ברמסגייט, בריטניה
מתחסנים ברמסגייט, בריטניה
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מבקר במרכז חיסונים, החודש
(צילום: AFP)
כדי לבלום את התחלואה, לקראת חג המולד שיחול בסוף השבוע, חידשה ממשלת בריטניה את החובה לעטות מסכות בחנויות והורתה לתושבים להציג תעודות התחסנות בכניסה למועדוני לילה, ולמקומות הומי אדם אחרים. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הצהיר השבוע שהוא לא מתכוון להטיל הגבלות חדשות לפני חג המולד - אך עשוי לעשות זאת אחרי החג.
בממשלת בריטניה מעודדים בינתיים ממחקרים ראשוניים שמהם עולה שזן האומיקרון לא קטלני כמו זן הדלתא. שר הבריאות, סאג'יד ג'אוויד, אמר ששני מחקרים שנערכו בנושא הם "חדשות מעודדות", אך ציין שעדיין יש להמתין עד שהתמונה תתבהר. גם אם האומיקרון אכן פחות מסוכן, קצב ההתפשטות המהיר שלו עלול לגרום לעומסים אדירים בבתי החולים בבריטניה. בעקבות התפשטות האומיקרון בתי חולים מדווחים על מחסור בכוח אדם, מכיוון שעובדים נדרשים להיות בבידוד.
הערב מסרה הסוכנות לביטחון בריאותי בבריטניה כי להערכתה הסיכוי של נשאי אומיקרון להתאשפז בבתי החולים נמוך ב-50% עד 70% מהסיכוי של נשאי וריאנטים קודמים, בראשם הדלתא, להתאשפז.
10 צפייה בגלריה
שוק חג המולד לונדון בריטניה קורונה
שוק חג המולד לונדון בריטניה קורונה
בשוק חג המולד בלונדון. הגבלות חדשות? אולי אחרי החג
(צילום: EAP)
כדי לבלום את האומיקרון עשויה בריטניה ללכת בעקבות ישראל - שהייתה המדינה הראשונה בעולם שאישרה להעניק מנה רביעית של החיסון לאזרחים מעל גיל 60, ולמי שנמצאים בקבוצות הסיכון. מדען המייעץ לממשלה אמר שייתכן שחלק מהבריטים יזדקקו למנה רביעית כדי להיות מוגנים מהווריאנט החדש, וציין שההחלטה צפויה להתקבל זמן קצר אחרי חגיגות השנה החדשה. פרופסור אדם פין, שחבר בוועדה שמייעצת לממשלה בנושא חיסונים, אמר: "אנשים שקיבלו את מנת הבוסטר מוקדם - אנשים מבוגרים ומי שנמצאים בקבוצות הסיכון - בהחלט עשויים לקבל מנה נוספת".
"אני חושב שיהיו אנשים שיקבלו מנה רביעית. אני עדיין בספק רב אם מדובר בכולם, צריך לראות איך הדברים מתקדמים בגל הזה והלאה", אמר הפרופסור הבריטי שמייעץ לממשלה. "זה עדיין לא הוחלט, זה עדיין תחת בדיקה ודיונים, ואנחנו נספק המלצות על כך בשלב מסוים בשנה החדשה". פרופסור אנתוני הרנדן, סגן יו"ר הוועדה, אמר לטלגרף: "אנחנו צריכים לראות עוד מידע. הנסיבות שלנו שונות משל ישראל ואנחנו צריכים לראות עוד מידע על ירידה בחסינות ועל יעילות החיסון נגד אשפוז".
10 צפייה בגלריה
תור לחייסון קורונה בלונדון
תור לחייסון קורונה בלונדון
בריטים בתור לחיסון. האומיקרון כנראה פחות מסוכן - אבל בבתי החולים צפויים עומסים
(צילום: AP)
מדינה נוספת ששוקלת לחסן במנה רביעית היא גרמניה. שר הבריאות החדש שלה, קרל לאוטרבך, אמר היום שלהערכתו הגרמנים יזדקקו למנה רביעית של החיסון כדי לייצר הגנה מקסימלית מול הנגיף. לאוטרבך, רופא ומדען בעברו, אמר: "כמדען, אני מעריך שחיסון רביעי יהיה הכרחי".
לאוטרבך אמר שגרמניה טרם חוותה עלייה חדה בתחלואה כתוצאה מהתפשטות האומיקרון, בניגוד לנעשה במדינות אחרות באירופה. הוא מצפה שאחרי חג המולד וחגיגות השנה החדשה המגמה הזאת תורגש גם בגרמניה. מכון רוברט קוך, שאחראי על בקרת מחלות ומניעתן, דיווח היום על מקרה מוות ראשון בגרמניה של חולה שנדבק בזן האומיקרון. המכון ציין שגילו היה "בין 60 ל-79". לפי מכון רוברט קוך, נכון להיום יש בגרמניה 3,198 נשאים של זן האומיקרון – עלייה של 25% מאתמול.
10 צפייה בגלריה
גרמניה קורונה חג מולד ברלין
גרמניה קורונה חג מולד ברלין
קישוטים בברלין לקראת חג המולד
(צילום: gettyimages)
לקראת חג המולד והשנה החדשה קראה גרמניה לאזרחים לחגוג במתכונת מצומצמת - וללכת להתחסן. 70.7% מהאוכלוסייה מחוסנים בשתי מנות לפחות ו-35% מחוסנים גם במנת הבוסטר.
הקנצלר החדש של גרמניה, אולף שולץ, נפגש עם מנהיגי 16 מדינות המחוז וסיכם איתם על סדרת הגבלות חדשות שייכנסו לתוקף ב-28 בדצמבר. במסגרת ההגבלות תאסור גרמניה על התקהלויות פרטיות של יותר מ-10 אנשים – וגם אלה יוכלו להיפגש רק אם כולם מחוסנים או מחלימים. הכניסה למסעדות תמשיך להיות מותנית בהצגת תו ירוק, ואירועי ספורט ייערכו ללא קהל.
10 צפייה בגלריה
קנצלר גרמניה מכריז על הגבלות חדשות בגלל זן אומיקרון של נגיף קורונה
קנצלר גרמניה מכריז על הגבלות חדשות בגלל זן אומיקרון של נגיף קורונה
הקנצלר החדש אולף שולץ
(צילום: EPA)
איטליה הודיעה היום שהיא תקשיח את הגבלות הקורונה שלה. הערב היא דיווחה על זינוק במספר הנדבקים: 44,595 נדבקו ביממה האחרונה (הנתון הגבוה זה יותר משנה), לעומת 36,293 אתמול. עם זאת, מספר המאושפזים במחלקות לטיפול נמרץ נמוך משמעותית מהמספרים של חורף 2020.
ראש ממשלת איטליה, מריו דראגי, אמר שארצו מתכננת בין השאר לחייב את האזרחים לעטות מסכות גם בשטחים פתוחים – כמו בספרד. בין הצעדים שאמורים לקבל את אישור הממשלה בהמשך היום תהיה הנחיה שמחייבת לעטות מסכות מסוג FFP2 (התקן האירופי המקביל ל-N95) במקומות ציבוריים כמו בתי קולנוע, תיאטראות ואירועי ספורט. ממשלתו של דראגי שוקלת גם לסגור את המועדונים ואת הדיסקוטקים עד ערב השנה החדשה.
10 צפייה בגלריה
חיסון קורונה באיטליה
חיסון קורונה באיטליה
מתחסנים ברומא
(צילום: EPA)
בנוסף בוחנת ממשלת איטליה את הדרכים להגביר את הקצב של מבצע הבוסטר, ושוקלת לקצר את ההמתנה בין המנה השנייה של החיסון למנה השלישית - מחמישה לארבעה חודשים.
מכון הבריאות הלאומי באיטליה אמר שנכון ל-20 בדצמבר האומיקרון אחראי ל-28% מהנדבקים בקורונה– לעומת 0.19% בלבד ב-6 בדצמבר. "למרות שמדובר בתוצאות ראשוניות, ההערכות מאשרות את קצב ההתפשטות האדיר של הווריאנט, שצפוי להיות הנפוץ ביותר תוך תקופה קצרה", מסר המכון. ההערכות הן שבתחילת ינואר יהפוך האומיקרון לזן הדומיננטי של הקורונה באירופה.
10 צפייה בגלריה
בדיקת תו ירוק בכניסה לפאב באיטליה
בדיקת תו ירוק בכניסה לפאב באיטליה
בדיקת תו ירוק בכניסה לפאב באיטליה
(צילום: רויטרס)
חבל קטלוניה בצפון מזרח ספרד - שבו נמצאת העיר ברצלונה - קיבל היום מבית המשפט אישור להטיל סגר לילי על התושבים. קטלוניה תאסור עליהם לעזוב את הבתים בין 01:00 ל-06:00, החל מהלילה. "המטרה היא לנסות להגביל, במהלך חג המולד, אינטראקציות חברתיות שבהן אין שימוש במסכות", אמר המנהיג האזורי של קטלוניה, פרננדו לופס מיראס. הממשלה האזורית של מיראס גם אוסרת על ריקודים במועדוני לילה, ומגבילה את מספר הסועדים במסעדות.
בספרד הוסרו במהלך הקיץ רוב הגבלות הקורונה – בזכות שיעור התחסנות גבוה - אך בימים האחרונים העלה האומיקרון משמעותית את מספר הנדבקים. אתמול זינק מספר הנדבקים והגיע לכ-60,000 - ובכמה אזורים הוחלט להטיל הגבלות חדשות. ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס הודיע אתמול שארצו מחדשת את החובה לעטות מסכות גם בשטחים פתוחים.
10 צפייה בגלריה
תושבים עם מסכות ב ספרד
תושבים עם מסכות ב ספרד
עם מסכות ברחובות ספרד. חובה גם בשטחים פתוחים
(צילום: AFP)
ביוון הודיעו הרשויות על ביטול של מופעים לחג המולד, במסגרת הגבלות חדשות - שכוללות חובת עטיית מסכות בשטחים פתוחים ובכל המקומות הציבוריים. ההגבלות ייכנסו לתוקף בשישי.
במסגרת ההגבלות היוונים יתבקשו לעטות שתי מסכות, או מסכה שמעניקה הגנה גבוהה, בתחבורה הציבורית ובמרכולים. שר הבריאות, תאנוס פלבריס, אמר שבשנה החדשה צפויות לחול הגבלות נוספות – בעיקר על אירועי תרבות וספורט, כדי למנוע אפשרות של סגר. "אנחנו עוקבים כל הזמן אחרי התחלואה כדי לראות את מאחורי זן הדלתא יש התפשטות של אומיקרון", אמר. אתמול דיווחה יוון על 5,641 נדבקים בקורונה. מספר הנשאים של האומיקרון נמוך בינתיים - רק כמה עשרות.
10 צפייה בגלריה
קורונה יוון מציגים תו ירוק חנות אתונה
קורונה יוון מציגים תו ירוק חנות אתונה
מציגים תו ירוק בכניסה לחנות באתונה
(צילום: רויטרס)
גם מחוץ לאירופה מורגשת התפשטות האומיקרון: מדינות במפרץ הפרסי מדווחות על עלייה בנדבקים, אחרי חודשים של ירידה בתחלואה. בסעודיה, המדינה עם מספר התושבים הגבוה ביותר במפרץ, הודיעו היום על 252 נדבקים חדשים בקורונה. בסוף ספטמבר עמד מספר הנדבקים היומי בסעודיה על כ-50 בממוצע. כוויית דיווחה אתמול על 143 נדבקים חדשים – הכי הרבה מאז סוף אוגטסט. גם בעומאן, קטאר ובחריין חלה עלייה בתחלואה – אך לא בצורה משמעותית.
באיחוד האמירויות דיווחו היום על מספר הנדבקים היומי הגבוה מאז חודש אוגוסט. ביממה האחרונה אובחנו באמירויות 1,002 נדבקים חדשים בקורונה – לעומת 665 אתמול. רק לפני כמה שבועות עמד מספר הנדבקים היומי באמירויות על כ-50 בלבד, אך אז החל האומיקרון להתפשט במהרה גם שם.
10 צפייה בגלריה
מטיילים ב-Global Village בדובאי, נובמבר 2020
מטיילים ב-Global Village בדובאי, נובמבר 2020
ברחובות דובאי
(צילום: רויטרס)
שיעור המחוסנים באמירויות הוא מהגבוהים בעולם, ויותר מ-90% מחוסנים בשתי מנות. הרשויות דורשות לעטות מסכות, אך מעבר לכך אין הגבלות משמעותיות בשטח ובדובאי הפאבים, המסעדות, המלונות והחופים מלאים. עבור ענף התיירות באמירויות התקופה הנוכחית היא מהעמוסות בשנה.